- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Jövő hét végén, október 12-13-án immáron 39. alkalommal rendezik meg Magyarország legnagyobb maratonját, a SPAR Budapest Maratont. Az utóbbi néhány évben igencsak megszaporodtak azok a futóversenyek, ahol, ha maratont nem is, de legalább egy „félmarcsát” lehet teljesíteni, így a legnagyobbnak maradni évről évre egyre nagyobb kihívás a szervezőknek. Míg mondjuk 15 évvel ezelőtt mindössze 60-70 félmaraton tekintetében konkurens verseny volt az országban, addig mára ezek száma megközelíti a 300-at. Természetesen ez a fajta verseny abszolút pozitív hatással van a rendezvényre, ugyanis a távok és a versenyt körülvevő egyéb programok és szolgáltatások tárháza folyamatosan nő. Kocsis Árpáddal, a BSI ügyvezetőjével és a Budapest Maraton versenyigazgatójával beszélgettünk arról, hogy mire is számíthatunk az idei versenyen és megkérdeztük arról is, hogy mi a siker kulcsa, mi emeli a képzeletbeli dobogó felső fokára ezt a versenyt a többi sok száz közül.
Az elmúlt 15 év arról szólt, hogy minden utcasarkon, minden településen, minden folyóparton, tóparton, hegyre föl, hegyről le alakult egy futóverseny. Egyre több futó van és mindenki szeretné megmutatni a saját faluját, városát, tavát, hegyét stb. Ezek nagy része persze kicsi, az átlagos indulók száma 3-500 fő. 10.000 feletti versenyzőt mindössze 4 hazai verseny mozgat meg (melyek közül az egyik a BP maraton), igazából ők lennének a konkurencia, velük kéne versenyezni, de valójában ez nem igazi versengés, főleg, hogy az említett 4 versenyből hármat mi, a BSI rendezünk. A Budapest Maraton Fesztiválon a csúcsszám egyébként 34.000 volt (2017-ben), amit a többi verseny nem tud megközelíteni. Ez felfoghatatlan nagyságrend a többiekhez képest!
(A 2025-ös NN UltraBalatonra 27.000 nevezés érkezett, alig 5 perc alatt, ezzel tudomásunk szerint ez a második legnagyobb verseny idehaza. A tavaszi TELEKOM Vivicittá, amit szintén a BSI szervez 23.000 fős létszámával a képzeletbeli dobogó 3. fokán, 4. a WIZZAIR Félmaraton 13 500 futóval)
Pontos szám még nincs, de azt gondolom így 12 nappal korábban, hogy olyan 28 és 31.000 között fog megállni valahol. Persze ez az összes nevezés az összes távra. A hosszú távok nevezőit egyébként már elég jól látjuk, idén végre újra elértük a covid előtti átlagunkat, amely 6300 maratonistát jelent! Csak érdekességképpen, tudod, hogy a második legtöbb maratoni nevezővel rendelkező versenyen hányan indultak?
Nem fogod kitalálni! 400-an. 400 Fő! Azt is mi rendeztük egyébként, a BSI Maratonfüredje volt az.
Hát persze! Nagyon nem mindegy, hogy egy maratonon a 2 óra 30 perc körüli győztes és az 5:30-6:00 között beérkező utolsó célba érkező között 2-300 ember kocogja körbe a pályát, vagy urambocsá vannak percek, amikor bejön 60-70 ember. A maratonnak az a lényege, hogy tömegben csinálod és erőt ad neked a tömeg. Valaki mindig hátba fog veregetni akár fizikai, akár mentális nehézségeid vannak. Ezt itthon sehol nem kapod meg, legalábbis ilyen nagyságrendben nem!
Kell bizony, ugyanis nem hinnéd, de minden második egyéni maratoni induló külföldi! Ez egy igazi nemzetközi maraton! Ha magad elé vagy mögé nézel, akkor az egyik versenyző külföldi lesz. Jobb oldaladon egy magyar barátod áll, balon egy külföldi. Idén 105 országból érkezett nevezés az eseményre. Ilyet kizárólag az olyan nagy maratonokon talál az ember, mint a bécsi, varsói vagy akár a berlini. Ez egyébként a többi versenyhez képest szintén egy hatalmas pluszt ad!
Budapest egy csodálatos város. Ezt nem mi mondjuk, a külföldiek mondják, hogy a Budapest Maraton pályája a világ egyik legszebb pályája. Lehet, hogy egy magyar úgy van vele, hogy „már megint a rakparton futok”, de egy külföldinek meghatározó élmény a Budai-Vár, az Országház, a Lánchíd vagy akár a Gellért-hegy látványa. A mezőny döntő részének ez egy csoda. Kevés olyan város van, amely meg tudja csinálni, hogy nem viszi a pályát ipari területekre vagy lakótelepekre.
Abszolút! Igaz, mióta kinőttük a Városligetet, néhány részt sajnos ki kell hagynunk az útvonalból, ugyanis, ha pl. ragaszkodnánk az Andrássy úthoz, akkor a 4-es és 6-os villamosok órákra történő megállítása brutális káoszt okozna a város közlekedésében. Volt egyébként, amikor Fótra futottunk ki, volt, amikor Újpestre vagy amikor én 88-ban futottam a maratont, a Szentendrei úton mentünk. Ez szerencsére már a múlté, ennél sokkal szebb a mostani! Ma már szinte az összes szép helyet meg tudjuk mutatni a futóknak!
Természetesen! Ez mindig is a szervezés részét képezi, már vagy 25 éve. A pályán 800-900 méterenként van egy olyan pont – egy zenés pont, egy váltóhely, egy mérőpont, egy speaker -, ahol igyekszünk lelkesíteni, motiválni a futókat, ahol hangulatot csinálunk. A szurkolókat is bevonjuk a hangulatkeltésbe, a speakerek pedig bemondják az épp elhaladó versenyző nevét, aki ettől remélhetőleg új erőre kap.
Nagyon komoly energiákat fektetünk a „gyere szurkolni” témába. Igyekszünk minél több barátot, családtagot és sportkedvelőt rávenni arra, hogy akkor is látogasson ki az eseményre, ha ő maga nem indul rajta. Ebben segítségünkre vannak pl. olyan alapítványok is, mint a Bátor Tábor Alapítvány, akik külön szervezik a szurkolókat. Volt, amikor 2 busszal hoztál őket és vitték a különböző pontokra. A budapesti pálya ráadásul lehetővé teszi, hogy könnyen, tömegközlekedve, kerékpárral, rollerrel is el lehessen jutni a különböző helyekre. Ez is egy nagy pozitívum! Vannak egyébként olyanok is szép számmal, akik csak belebotlanak a versenybe és megállnak egy kicsit nézelődni, tapsolni, szurkolni. Egy maraton a laikusoknak is átjön, hogy mekkora teljesítmény!
Hogyne! Világszenzáció volt pl. tavaly, hogy az Operaház előtt az Operaház zenekara játszott a futóknak vagy korábban volt olyan, hogy az Operettszínház énekkara énekelt a Nagymező utcában szintén a maraton apropójából.
Még nem dőlt el, hogy az Operaház lesz-e, nagyon bízom benne, hogy igen! Egyeztetés alatt van a dolog! De egyébként szinte minden zenei stílus képviselteti magát a rendezvényen. A komolyzenétől a hard rockon át a népzenén keresztül a diszkóig! A fellépők között vannak ismertebb nevek is, de annyira szerteágazó a felhozatal, hogy most nem tudok kiemelni egy konkrétat sem.
A közös bemelegítésen mindig sokan vannak, de ez inkább a gyerekeknek és a kisebb távokon induló első bálosoknak buli. Aki komolyabb távokat vállal, az ezen többnyire nem szokott részt venni. Ezen kívül az EXPO is nagyon népszerű, ahol sok sportszergyártó képviselteti magát, ki lehet próbálni pl. a futócipőket, illetve nagyon szeretik a főszponzor partnereinek standjait is, ahol sok-sok finomságot meg lehet kóstolni. Különböző helyszíneken vannak kisebb-nagyobb nyereményjátékok is, ezeket is szokták szereti a kilátogatók. De egyébként kár is lenne egyvalamit kiemelni, ugyanis az egész rendezvény az, ami népszerű. Az egésznek van egy hangulata, ami magával ragad. Nehéz innen hazamenni!
Persze, volt! Volt pl. olyan szurkolói kampányunk több éven keresztül, ahol a nevezőknek adtunk egy szórólapot, amellyel meghívhatták egy vagy akár több ismerősüket a versenyre szurkolni. Ezt a lapot ki kellett tölteni (alapadatokkal) és a pálya különböző pontjain be lehetett dobni urnákba, amivel a haverok, rokonok részt vettek egy nyereményjátékon. Lehetett nyerni BSI nevezéseket, ajándékcsomagot stb. Gyalázatosan kevés lap került bedobásra. Nagyon boldog volt, aki nyert, de kb. 100 ember közül sorsoltunk. Nem ez volt a várakozás! A futótávok szerencsére mind „betaláltak”!
Összesen 17 táv van. Nem sorolnám fel mindet, akit érdekel az a rendezvény honlapján végig tudja böngészni őket. Amit viszont kiemelnék, azok a csapatversenyek! Iszonyú népszerűek! A COVID előtt pl. 1200 db 4 fős csapat nevezett és óriási hangulat volt a váltóhelyeken. Ez mostanában a felére esett vissza, de arra számítok, hogy a hangulat a váltóhelyeken idén is hasonló lesz.
De jönnek ám! Szokott lenni színészváltónk, minden évben jönnek a külföldi országok nagykövetségek csapatai, rendszeresen vannak olyan orvos-gyógyult beteg alkotta csapataink, akiket az akár több éves közös „munka” összekovácsolt az életben is. Van egy „42 évesen 42 km-t futottam” oklevelünk is (igaz ez nem csapatoknak jár), melyet többször adhattunk már át olyan hírességeknek, mint pl. Csőre Gábor, Kovács „Kokó” István vagy Dombi Tibor. Sokszínű a paletta!
Az esemény egyik legnagyobb színfoltja azt gondolom az idén 11. alkalommal megrendezésre kerülő FODISZ Futam, ahol 6-700 fogyatékkal élő mérettetheti meg magát 500 méteren. A maraton rajtkapujából indulnak és oda is érkeznek vissza, ahol másnap a sok ezer maratonista fut majd . Van egy kislány, akit egy kocsiban tolnak végig minden évben és az utolsó 5 méteren kiszáll, hogy a befutót egy járókerettel, egyedül teljesíthesse. Fantasztikus dolog!
Természetesen. Már jóval a verseny előtt elkezdjük támogatni a nevezőket, pl. azzal, hogy ingyenes edzéstervet (E-edzésterv) biztosítunk nekik a felkészüléshez. Aztán a versenyen, a nagy versenyekhez hasonlóan vannak iramfutók, akik segítenek tartani a kiszemelt tempót, természetesen a frissítőpontokon igyekszünk bőséges választékot biztosítani, a versenyt követően pedig minden finisher egyedi befutóérmet és befutócsomagot kap. Az első teljesítőknek továbbá egyedi rajtszámot is adunk, hogy futás közben egymást is buzdíthassák!
Én is remélem, hogy sikerült felkeltenem még pár ember figyelmét!