- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Szabadidős futóversenyekkel ma már szerencsére Dunát lehet rekeszteni, azonban ezen versenyek távja a legtöbb esetben kimerül a félmaratonban (21 km), durvább esetben a maratonban (42 km). Akad persze ennél hosszabb, úgynevezett ultratávú megmérettetés is, mint pl. az UltraBalaton, az Ultra Tisza-tó vagy, ha a terepversenyeket nézzük, akkor a Salomon Ultra trail, azonban ezek száma viszonylag csekély, illetve nagy részük inkább teljesítménytúrának számít (melyen szoktak futni is), mintsem komoly futóversenynek.
Erre az ultra „piacra” igyekszik most betörni egy új rendezvény, a BácsKiskunUltra, mely idén, 2023-ban, egészen pontosan június 23-24-én kerül először megrendezésre. A verseny megálmodója egy ultrafutó pár, Attila és Anett, akik versenyprofilba illő tapasztalata garancia arra, hogy mitől lesz jó egy ilyen futás. A szervezők azon felül, hogy természetesen egy magas színvonalú versenyt szeretnének rendezni, amely gazdagítja a magyar ultrafutók lehetőségeit, egyéb más célokat is kitűztek maguk elé. Az első és talán az egyik legizgalmasabb cél már a helyszínválasztásban is megmutatkozik, ugyanis amellett, hogy Anett kiskőrösi, azért az Alföldet választották a verseny helyszínéül, mert egy piszok gyors pályát szerettek volna kijelölni. Egy gyors pálya nem csak azért jó, mert simogatja a versenyzők lelkét a jó átlagtempó, hanem azért is, mert azok, akik versenyszinten is komolyan gondolják az ultrázást, egy gyors pályán begyűjthetik a (időbeli) kvalifikációhoz kötött versenyekre, pl. a világbajnokságra vagy a Spartathlonra szükséges szintidőket. Az Alföld, konkrétan Kiskőrös és teljesen sík környéke, illetve a környék többnyire újonnan épített kerékpárútjai kiválóan alkalmasak erre a célra! Ennek fényében a két hosszabb táv 50 mérföld és 50 km lesz, mivel ezen távokkal lehet kvalifikálni többek között a két említett versenyre is. Persze a szervezők gondolnak a „mezei” futókra is, így lehet majd választani egy jó eséllyel szintén nagyon gyors félmaratont (21 km), illetve a hosszú távokat váltóban is lehet teljesíteni 3, 4 vagy 5 fővel.
A színvonalat tekintve Attila és Anett az általuk is már többször teljesített Korinthosz ultrát jelölték meg magukban etalonnak, amely verseny azért is különleges a többi ultra között, mert a finishereket a befutóérem átadása után este egy külön gálán is megünneplik, ezzel „nyomatékosítva”, hogy mekkora siker is egy ember életében, amikor teljesít egy ultrát. Természetesen a magas színvonalhoz hozzátartozik, hogy az útvonal biztosítása hiánytalan lesz és a frissítőállomásokon sem fognak találkozni a futók (az egy-egy más versenyen látható) negatív meglepetésekkel. A szervezők hosszútávú célkitűzése az, hogy a BácsKiskunUltra a jövőben Magyar Bajnoksággá avanzsálódjon és otthont adjon a legjobb magyar ultrás időknek, így már csak ezért sem lesz majd panasz az első rendezésre.
A verseny nevezése már elindult. Amennyiben megtetszett nektek ez a kezdeményezés, további infót a www.bacskiskunultra.com weboldalon találtok!