- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
A Hoka egyik legkedveltebb modellje a Bondi, amelyet ezúttal ketten egyszerre teszteltünk tanítványommal, Breitner Hannával, így a férfi, és a női modell is terítékre kerül. A cipő már a nyolcadik kiadását éli meg, és alapvetően neutrális, de egy ennyire széles, és megtámasztott cipőnél ez csupán annyit jelent, hogy nincsen benne plusz műanyag vagy bármi, ami direkt a megtámasztást szolgálná. Ugyanakkor simán elmenne stabilnak is, annyira felboríthatatlan és masszív. A Bondi elsősorban pihentető, könnyebb futásokra való, nem iszonyatos rohanásokra. Azoknak ajánlják elsősorban, akik a kényelmet az első helyre teszik a prioritási rangsorban. Jó, mondjuk ez nagyjából az összes Hokára elmondható, tehát nézzük miben is más a Bondi, mint mondjuk egy Arahi.
Első ránézésre is ijesztően nagy a Bondi. Mind a magassága, mind a szélessége figyelemre méltó. Kicsit mintha a Hoka rájátszana a Bondi modellel az aktuális trendre és direkt megtartaná vastag „bumszli” cipőnek. Manapság nem csak a futócipők között, de az utcai modelleknél is látszik, hogy a fiataloknál nagyon bejön a baromi vastag lábbeli. Élek a gyanúval, hogy amikor például Amerikában a fél ország Hokában megy a Walmartba, akkor ez szempont. Tehát a Bondi jó nagy lett. Nagyobbnak néz ki, mint a Bondi 7-es, és sajnos nehezebb is. Bár a Bondi 7-esnek 323 gramm volt a gyári adata (US 9-es méret), a Bondi 8-asra pedig 311 grammot. Nálam 9,5-ös méret járt és bizony 329 grammot mértem. Fél méret nem jelenthet ennyit… Amikor egy hasonlóan kényelmes Clifton 250 gramm,, egy Arahi 270 gramm, akkor ez hatalmas különbség! Nálam vörös vonal a 300 gramm, amit a Bondi 8 csúnyán levert.
Hanna számára a tempós futásoknál mindig az volt a legfontosabb, hogy úgy érezze, repül a cipőben. Sajnos ez a Hoka Bondi 8 modellénél nem így volt a méretei, de főként a súlya miatt. Ennek ellenére számára a hosszabb, lassabb tempójú futásoknál nem volt zavaró a szokatlanul nagy tömeg.
A Bondi 4 mm-es droppal készül, ami támogatja az aktív futást. A saroknál 39 mm, míg elöl értelemszerűen 35 mm. Brutálisan magas tehát. Ami miatt mégsem dől semerre, mint egy toronyház, az a kegyetlenül széles talpa. Sokszor a saját lábszáramat is megrúgtam vele. A 4 mm-es drop már csak azért is jól áll a Bondi-nak, mert így szinte biztosan középtalpra lép a használója, és jobban átgördül a meglehetősen merev talp.
Hanna szerint a cipő felépítése, kialakítása és a 4-es drop illetnek egymáshoz. Kiemelte a gördülékeny, akadálymentes futást, a talp könnyű átfordítását.
Ahogy írtam, a Bondi szerintem világbajnok a talp szélességét illetően. Minden irányban nagyon jól tartja a lábfejet. A sarokrész a non plus ultra kategória. Merev sarokcsészét kapott, körben korrektül megszivacsozva. Azt, hogy kívülre miért kerül rá szivacs, ne kérdezze senki, nem értem. Itt is a design, és a sétálóknak való megfelelés diktálhatott. A talp CMEVA talpanyaga úgy rá lett emelve a sarokra körben, amennyire még egy modellben sem. A sarokrész tartása kifogástalan.
A boltozata is nagyon szépen meg lett emelve, amire szintén jobban odafigyelt a Hoka. Geometriailag új kialakítást kapott, amivel még kényelmesebb lett, és még jobban támaszt. Itt egyetlen probléma van a cipővel. A talpbetétje a boltozatnál túl keskeny, illetve az is széles, de a talp maga meg ugyebár baromira az. A gond ott van, hogy a talp és a betét belül éppen egyszerre érnek véget, és jön a vászon. Akinek rüsztösebb a lábfeje, annak egészen biztos, hogy belül rá fog lógni a talpa a betét szélére. Nekem nem túlságosan húsos a boltozatom, de hosszabb futásnál már éreztem, hogy belevág a cipő talpa belül. Ez különösen problémás egy Hoka esetében, amelyet elsősorban hosszabb futásokra terveznek. Fél centivel magasabban végződne a betét, és semmi baj nem lenne. Magasabb boltozatú futók ezt nem biztos, hogy érezni fogják, de alacsonyabb boltozattal, laza bokaízülettel erre figyelni kell a Bondi-nál. Tartás szempontjából jó értékelést kell adnom rá, mert tart, csak akinél kell a tartás, annál ez egy másik problémát fog előhozni.
Hanna szerint a cipő széles talpának és felsőrész kialakítása együtt talán nem is adhatna ennél jobb megtámasztást a lábnak. Mind oldaltól, mind hátulról úgy tart, hogy az futó lábfeje el se tudjon benne mozdulni. Sajnos egyet kell értenem Csabával abban, hogy a belső talp boltozatának felépítése nem a legszerencsésebb. A belső oldalon a talpbetét magas, ám túl keskeny ezért a hozzám hasonló laza bokaízülettel rendelkezők úgy érezhetik, hogy a cipő betéte belevág a talpukba, ami hosszútávon bizony fájdalmas lépéseket okozhat.
A középtalp dinamikája igazi meglepetéssel szolgált. Ránézve minden eszünkbe jutna, csak az nem, hogy dinamikus lesz. A gyártó sem erre tervezte. Elsősorban regeneráló futásokra, kényelmesebb, lassabb futásokhoz ajánlják. Erre a 4mm-es droppal nagyon gyorsan áthelyeződik a futás közben a futó súlypontja előre, és kifejezetten könnyen lehet síkon vele tartani egy komolyabb tempót is. Ebben a CMEVA hab anyag ezzel a szélességgel segítségemre volt. Amúgy sem az az indokolatlanul puha talphab, de ilyen szélességgel úgy eloszlik rajta a futó súlya, hogy kifejezetten jól lehet benne aktívan is futni. Itt jön a hiányérzetem, hogy ugyanez a felépítmény mondjuk 250 grammal hogyan működne. Emelkedőn hamar laposan kezdünk benne futni, illetve természetesen a nagyon nagy sebességet sem kultiválja a 39mm-es talp. Lendületes tempózáshoz síkon, aszfalton viszont sokaknak jó szolgálatot fog tenni így is.
Hanna szerint első ránézésre, a Hokáktól már megszokott érzést várja a futó, nevezetesen azt, hogy egy nagyon puha belesüppedős élmény lesz a cipőben futni. Azonban pozitívan csalódott, hiszen a talpa egyszerre volt kemény, de elég rugalmas ahhoz, hogy a gyorsabb és lassabb futások során is megfelelő csillapítást adjon a lábának.
Ez a cipő alapvetően aszfalt cipő. A kopóréteg sem lett különösebb karmokkal, kiálló részekkel ellátva. Ugyanakkor száraz körülmények között teljesen jól használható sziklásabb erdei talajon is. Miért? Mert a széles talppal nem fog kifordulni a bokánk. a vastagsága okán pedig mindent is felvesz. Mint egy chopper úgy gördül át mindenen. Tényleg tök jó erdőbe is!
Hanna szerint tapadás szempontjából a Bondi 8-nak tökéletes kialakítása van az aszfaltos edzésekhez. Mind száraz, mind vizes felületen csúszásmentesnek érezte. Sőt, terepen is elégedett volt vele, kényelmes, gondtalan futást tett lehetővé változatos talajvszonyok közepette is.
Na egy kategória, amit nagyon rövidre lehet venni a Bondi esetében. Aki sarokra lép, annak 39mm csillapítás áll rendelkezésére. Ez hátul ráadásul mintegy másfél centi magasra van felsliccelve, hogy még kényelmesebb legyen a landolás. Az is. Számomra túlságosan is, így sosem léptem oda, maximum lejtőn éltem ezzel a segítséggel. A középtalpon is 37mm hab van a futó lába alatt, így arra senki sem fog panaszkodni, hogy a Bondiban kemény a futás. Van a CMEVA habnál puhább anyag, de én azokat már tök feleslegesnek tartom, Ez is 10-es.
Hanna szerint, mint általában a hosszú futásokra tervezett cipőknél, itt is nagyon fontos szerepe van az ütéscsillapításának. A talp vastagsága és sarkának kialakítása ezt a elvárást teljesen ki is elégíti, így bátran ajánlja azoknak, akik hosszútávon az ízületeiket egy jól csillapított cipővel szeretnék védeni.
A Bondi kimondott célja a kényelmes futás. És tényleg kényelmes. Ezt véleményem szerint az új, anatómiailag még jobb kialakításnak köszönheti, és körben a kiemelkedő tartásának. Séta, lassú futás közben a puha, vastag talp is fokozza a kényelmet. A felsőrésze is jó kialakítású. A lábujjaknak elöl pont megfelelő a tér. Körben sehol egy felesleges varrás. Ami érdekes, hogy a nyelve amolyan fél bebújós. Csak a belső oldalon van rögzítve a talphoz. A funkcióját nem sikerült megfejteni. A felsőrészét sokan szűknek tartják, számomra ez az ideális felsőrész. Jól körbeveszi a lábat, és ha erősebben kötjük be, a nyelve akkor is megakadályozza azt, hogy bevágjon a cipőfűző. Az egyetlen negatívum a már említett belső boltozati emelés, és a betét találkozása lehet egyeseknél.
Hannának ebből a szempontból is pozitív élménye volt a Bondi 8-al kapcsolatban. Az elsőre szélesnek tűnő talprész ellenére az egyébként keskeny lábfejét is erősen, de kényelmesen tartotta. Az elülső része nem volt neki se túl keskeny se túl széles. A problémát itt nála is a túl magas betét belső része okozta csak.
A majd 4 centi vastag talp itt erősen behatárolta a cipő képességeit. A talpán látszik, hogy nem is igazán törekedtek arra, hogy a Bondi nagyon hajlékony legyen. Flex zóna gyakorlatilag nincs a talpban, ahol jobban behajolhatna. A középtalp anyaga is feszesebb, masszívabb, mint az ilyen vastag talpú cipőknél szokásos. Így jóformán olyan érzés a Bondiban futni, mintha egy vékonyabb karbon lap is lenne beépítve a talpába. Lehet, hogy ez is volt a cél. A 4mm-es drop, és ez a feszes talp együtt okozzák a méretét meghazudtoló dinamikáját a cipőnek.
Hanna, ahogy számított is rá, nem ez volt a leghajlékonyabb cipője, amit valaha a lábán volt. Mivel a hosszabb távokra lett tervezve, ezért szerinte fontosabb volt a jó tartás kialakítása, amit talán a nehezebb hajlékonyság árán értek el, de ezzel együtt benne ez a tulajdonsága nem nagyon hagyott hiányérzetet.
Az Bondi 8 tipikus „four season” cipő. Nyáron nem túl meleg, télen nem túl hideg. Több rétegű vászonból áll a felsőrésze, és jól ellátták lyukakkal is, de azért nem extrém nagy, nyári és versenycipőket jellemző méretűeket látunk rajta. Szerintem pont annyit szellőzik, amennyit kell. Főleg mivel nem 100%-os rohanás a cipő tervezett felhasználási területe, az elvezetendő izzadtság, pára is valószínűleg kevesebb lesz, és azt meg is tudja oldani ezzel a kialakítással.
Hanna ebben az őszi időben, amelyben teszteltünk, ugyanúgy nem talált kivetnivalót a szellőzésében. Tavaszias-őszies időjárási körülmények közé egészen biztosan tökéletesen megfelel.
Összességében a Bondi 8-ra kicsit mérgesek vagyunk, mert alapvetően egy tök jó koncepció a vastagabb, de futásra jobban kialakított cipő, mely a kényelem mellett trendin néz ki és az aktív futást is lehetővé teszi. Ezzel meglehetősen széleskörű felhasználási lehetőséget teremtenek neki. Csak az a fránya súlya nem lenne. A felsőrésze egyébként nem annyira van agyonszivacsozva, ott nem sok gramm fogható. Tartok tőle, hogy a CMEVA habbal ezzel a vastagsággal a cipő ennyi, és kész. Valószínűleg más középtalp anyaggal nem tudták volna elérni ezeket a jó gördülési tulajdonságokat, és mellette ezt a feszes, jó tartást. Értelemszerűen puhább hab = gyengébb tartás, több eldőlés, kevesebb dinamika.
Idővel talán sikerül valahogy levinni 300 gramm alá, addig is a Bondi egy jó választás azoknak, akik a fenti értékeket, ha nem is 100%-osan, de minden szeretnék megkapni.
A tesztet a HOKA magyarországi forgalmazója támogatta, de a teszt eredménybe semmilyen beleszólása sem volt.