Versenyek
A franciaországi Chamonix-ba 2009. augusztus 25-30. között rendezik meg az idei The North Face Ultra Trail Tour du Mont Blanc-t. Az este 18:30-kor rajtoló mezőny a Mont Blanc túloldalán fekvő – Olaszországban található – Courmayer városába érkezik, majd ismét keresztülvágva a Mont-Blanc csoport gerincét alkotó Nagy Ferret-hágón, Svájc hangulatos falvait érintve újra Chamonix-ba ér vissza.
Az évről-évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendő versenyen több mint 2300 induló vesz részt. A folyamatosan szigorodó feltételek (kvalifikációs versenyeken történő részvétel) ellenére egyre több az indulni szándékozók száma. A világ minden részéről, több mint 50 országból érkeznek a világ legjobbjai, hogy összemérjék erejüket az év legrangosabb eseményén.
A pálya 167 km-re alatt 9600 m szintkülönbséget kell megtenni felfelé és lefelé egyaránt, mialatt hat 2000 méternél is magasabb hágón vág keresztül a mezőny. Minden versenyzőnek minimum 2 kg súlyú hátizsákot kell magával vinnie a kötelező felszereléssel (1 liter folyadék, élelem, két lámpa, tartalék elem, eső és szélálló felső, mentőfólia, síp, rugalmas fásli).
A versenyzőket a pálya útvonalán több ezer fényvisszaverő jelzés segíti és közel 2000 ember szolgálja ki a 10 km-enkénti frissítő állomásokon. A hágók tetején oxigénsátrak állnak készenlétben a nagy magasságokat kevésbé elviselő sportolók ellátására. A nagyobb frissítőpontokon és településeken mentők, orvosok, masszőrök látják el a sérülteket. A magashegyi régióban bajba jutott sportolók mentésére több mentőhelikopter áll folyamatos készültségben.
A verseny útvonalára általában jellemző a jól futható keskeny nyomtávú ösvény, de több helyen előfordulnak sziklagörgeteges vagy szakadék peremén vezető veszélyesebb szakaszok egyaránt. A 9400 méteres szintemelkedést akár 1000 méternyi szintkülönbséget is elérő emelkedők alkotják, melyet az élen haladó profik sem képesek végigfutni.
Az indulók életkora 18-70 év között változik. A győztesekre is jellemezőek a nagy kontrasztok. 2007-ben és 2006-ban az olaszok klasszisa, az 58 éves Marko Olmo szerezte meg a győzelmet, 2008-ban viszont a 19 éves spanyol Kilian Jornet, Skyrunning világbajnok ért elsőként Chamonix főterére, ráadásul a verseny történetének legrövidebb (21 órán belüli) ideje alatt.
A magyarok közül Németh Csaba 2004-ben az 5., 2006-ban a 2., 2008-ban pedig a 8. helyen ért célba. Hazánk a résztvevők számának tekintetében az 51 nemzetből a 10. helyen áll. Ezidáig 18 alkalommal lépte át magyar sportoló a célvonalat, köztük egy nő is sikeresen célba ért. A rövidebb távok indulóit is belevéve 2009-be 35 magyar versenyző áll rajthoz az augusztusi erőpróbán, közülük 10-en neveztek a 167 km-es versenytávra.
Közép-Európában Magyarországon hódolnak a legtöbben (több százan) az ultrafutásnak. Sikereinkről, belföldi és külföldi versenyeken elért eredményeinkről a hazai média alkalomszerűen és csupán pár soros hírek keretében ad tájékoztatást. Ahogy közeledünk a verseny színhelyére, egy egészen más világ fogad minket. A rendezvény pólóit viselő futók mindenütt elismerést váltanak ki. Az éjjel-nappal a mezőnyt kísérő szurkolósereg több ezer főt számlál. A televíziós csatornák helikopterekkel, autókkal és gyalogosan követve a mezőnyt, egymással versengve próbálják minél szebb felvételeken bemutatni, hogy mi folyik Európa csúcsa körül. A verseny másnapján Európa több országában az újságok címlapján és a televíziós híradások egyik fő eseményeként szerepel a rendezvény, melyet a hosszútávfutás Tour de France-aként tartanak számon.
Az egészséges életmódot és a természetben való mozgás szabadságát hirdető terepfutás egyre nagyobb szerephez jut a hazai közéletben is . A verseny teljesen új megvilágításban mutatja be a terepfutást, és bizonyítja, hogy egy ilyen rendezvény is vonzhat több tízezres tömegeket, és készülhetnek olyan sajtóanyagok, filmfelvételek, melyek nemcsak a sportág bemutatására és népszerűsítésére alkalmasak, hanem szenzációként, érdekességként a hétköznapi embert is a képernyőhöz ragasztják. Persze egy televíziós híradás hatására a nézők várhatóan nem fogják leadni a nevezésüket a jövő évi rendezvényre, de talán többen is úgy döntenek, hogy futócipőt húznak és kipróbálják, milyen egy terepfutó bőrébe bújni.
The North Face Ultra Trail du Tour du Mont Blanc-on induló magyar versenyzők:
3259 Balogh Andrea
8 Németh Csaba
319 Fridrich Laszló
2155 Gyurján Tamás
95 Karlowits-Juhász Tamás
3261 Kerékgyártó Peter
2412 Kiss Attila
2709 László Szilvia
3272 Lőrincz Olivér
3657 Szilágyi Anita
A rövidebb távokon további 24 magyar versenyző indulása várható.