- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Nehéz eldönteni, hogy melyik az izgalmasabb: a pulzusmérős okosgyűrű vagy a 40 ezer forint környéki, esetleg az ennél is olcsóbb sportórák. Gyanítom, hogy sokak számára inkább az utóbbi vonzóbb, bár az újdonság varázsa miatt sokan kíváncsiak az okosgyűrűre is.
A Carneo egy 2009 óta létező szlovák márka, amely főként a cseh és szlovák piacon vált népszerűvé. Elsősorban elérhető árú okosórákat, Bluetooth fej- és fülhallgatókat, valamint hordozható hangszórókat gyártanak (sőt, még rádiókat is - bár ez elég furcsán hangzik így 2025-ben). Az okoseszközök terén kínálatukban szerepelnek csinos férfi és női órák, beépített SIM-kártyás gyerekórák, kifejezetten idősek számára fejlesztett karórák, valamint nyomkövető GPS-ek is, amelyek kutyák vagy akár autók követésére is használhatók.
Most azért került reflektorfénybe nálunk a Carneo, mert találtunk két kifejezetten sportcélokra tervezett modellt - az Athlete-et és a Zephyr-t -, valamint a Ring okosgyűrűt. Nem mellesleg az eszközök teljes magyar nyelvi támogatást kaptak: a kütyük nyelvétől kezdve az alkalmazáson át egészen a csomagolásig (ami egyértelműen mutatja, hogy szeretnének betörni a magyar piacra is).
A gyűrűnél első körben a pulzusmérő képessége volt izgalmas, mert ha beváltaná a hozzá fűzött reményeket, akkor új győztest lehetne hirdetni a viselhető pulzusmérők versenyében.
A sportolás közbeni pulzusmérésnél ugyanis még mindig abszolút etalonnak tekinthetjük a mellkaspántos pulzusmérőket. Az optikai alapú pulzusmérés leginkább a karórákon terjedt el, ahol viszont ez a technológia a csukló szerkezete miatt bizonytalanul működik sportolás közben, ugyanakkor egész napos pulzustrendek követésére jól használható.
Kiderült viszont, hogy az optikai pulzusmérő remekül működik más testrészeken, például felkaron vagy akár homlokon, ahol nincsenek zavaró belső alkatrészek az emberi testben. Ez alapján pedig kifejezetten izgalmas, hogy vajon az emberi ujj esetében hogyan működik ez a technológia. Az kétségtelen, hogy az összes pulzusmérő megoldás közül a gyűrű lehetne a legpraktikusabb: könnyen fel- és levehető, és nem zavar egyáltalán (legalábbis az esetek nagy részében).
De hogy legyen meg a rend, kezdjük a technikai paraméterekkel. A Carneo Ring 6 különböző méretben választható, 18,3-tól 22,4 mm átmérőig. Súlyra mindössze 4,7 gramm, és egy 17 mAh-s akkumulátora van, amivel szűken kihozható belőle egy hét használat. A 200 mAh-s töltős dokkolójával gyorsan újra lehet tölteni, amelyet elég havonta egyszer hálózatról feltölteni. IP68-as védettségű, tehát úszni is lehet vele, és kétkezi munka esetén sem kell félteni – strapabírása tehát rendben van. iOS és Android okostelefonokkal kompatibilis, és beépített szenzoraival lépésszámot, pulzust, alvást, stresszszintet, testenergiát, véroxigénszintet és vérnyomást is mér. A Carneo appban ezek az értékek könnyen leolvashatók, de hogy ezek mennyire voltak megbízhatóak, arra mindjárt kitérek.
Nyilván szubjektív, de abszolút kényelmes volt több napon át folyamatosan viselni. Sem a mérete, sem a súlya nem okozott gondot, és még a dizájn is tetszetős. Az egyetlen problémát az jelentette, amikor kézmosásnál összekoccant a másik kézen lévő gyűrűvel, illetve súlyzós edzésnél, húzódzkodásnál vagy evezős sportoknál okozhat némi zavart.
Az idealista elképzelés az volt, hogy hátha kiderül: a gyűrűs pulzusmérés közel olyan pontos, mint a mellkaspántos megoldás. Ha így lenne, akkor ezentúl csak ezt kellene összepárosítani egy már meglévő sportórával, és ez válhatna az elsődleges pulzusmérő eszközzé. Azonban sajnos kiderült, hogy a gyűrűt kizárólag az okostelefonnal lehet összepárosítani, méghozzá csak a Carneo saját alkalmazásán keresztül. Mivel zárt rendszerről van szó, meghiúsult az elképzelés, hogy sportórával vagy kerékpáros komputerrel használjuk. Ebből pedig az következik, hogy a Carneo Ring – legalábbis egyelőre – nem azokat a felhasználókat célozza meg, akik már rendszeresen monitorozzák aktivitásukat más eszközökkel.
Erre viszont nagyon jól használható a gyűrű, hiszen a Carneo Fit alkalmazás ebből a szempontból elég jól sikerült. Miután a Carneo Fit alkalmazással párosítottuk a gyűrűt, csak annyi dolgunk van, hogy viseljük azt, és amikor szükségét érezzük, ellenőrizzük az általa mért adatokat. Edzéseket is rögzíthetünk vele az alkalmazás és a gyűrű együttműködésével, az adatokat pedig szinkronizálhatjuk akár Stravára is.
Az aktivitásfigyelés lépésszámlálásból, valamint pulzus-, véroxigénszint- és vérnyomásmérésből áll, illetve ezek alapján kiszámított egyéb értékekből. A lépésszámlálás tökéletesnek tűnik, legalábbis az alapján, hogy ugyanazon a karomon viselt órákkal összevetve szinte pontosan azonos értékeket kaptam.
A pulzusmérés úgy működik, hogy megadhatjuk a mérés gyakoriságát 10 és 60 perc között, 5 perces lépcsőkben. Ez nyilván az akkumulátor kapacitására való tekintettel állítható így, de edzés rögzítése közben már folyamatos, másodpercenkénti mintavételt kapunk. A vérnyomás- és véroxigénszint-méréseket is ki- és bekapcsolhatjuk, de azok fixen 60 percenként történnek.
A gyűrűben van némi memória is: én egy-két órán keresztül teszteltem úgy, hogy nem volt kapcsolatban a telefonnal, és újracsatlakozás után az elmúlt időszakban mért adatok is megjelentek az alkalmazásban.
A pulzusértékeket más eszközökkel összevetve azt mondanám, hogy bár a pillanatnyi pulzusértékek nem mindig egyeztek meg pontosan, a pulzusváltozási trendek tekintetében megbízható méréseket kaptam. A véroxigénszintet bevallom, nem tudom pontosan értékelni, mert nálam fixen 95% körül mozog, viszont a vérnyomásértékek egyértelműen eltértek a hagyományos karos vérnyomásmérő által mért értékektől. A pulzus-trendekből számított stressz- és alvásfigyelés viszont jónak tűnik, a metabolikus ekvivalens vagy akár a kalóriaadatok pontosságát pedig jobb híján elhiszem, hisz ellenőrizni nem tudom.
Az edzéseket a telefonon futó Carneo Fit alkalmazással tudjuk elindítani és leállítani, miután kiválasztottuk a számtalan edzéstípus közül azt, amit éppen végezni fogunk. Az olyan tevékenységeknél, mint például szabadtéri futás vagy kerékpározás, a telefon GPS-ét használja a helymeghatározáshoz, míg a gyűrű szolgáltatja a pulzusadatokat. Az egész folyamat rendkívül egyszerű: nem kell semmit beállítanunk a sportág kiválasztásán kívül – csak elindítjuk az edzést, végezzük a tevékenységet, majd az edzés végén kapunk egy részletes összesítést. Ebben ellenőrizhetjük, hogy mit csináltunk, mennyi ideig tartott az edzés, milyen távolságot tettünk meg (ha releváns), és milyen terheléssel dolgoztunk.
Fontos azonban megjegyezni, hogy bizonyos sportágaknál (például evezős sportoknál) nem kapunk csapásszám adatokat; ugrálókötelezésnél nem számolja az ugrások számát; medencés úszásnál pedig nem érzékeli a megtett hosszokat. Ez persze egy 30 ezer forintos gyűrűtől nem is lenne reális elvárás – csak azért említem meg, mert feltételezhetően van olyan felhasználó, akit ezek érdekelnek.
Az edzésekről egy leegyszerűsített összefoglalót kapunk, amelyben talán a legszofisztikáltabb elem a pulzusgörbe. Emellett kérhetünk AI-alapú elemzést is (hiszen manapság az AI-val mindent jobban el lehet adni), amely a kapott adatokat szöveges formában tárja elénk, magyarázatokkal és jótanácsokkal kiegészítve. Ez a funkció kifejezetten hasznos és látványos. Ugyanilyen AI-alapú elemzést kérhetünk az egész profilunkra nézve is, amely nemcsak az edzéseket, hanem a napi aktivitásunkat is kielemzi szöveges formában az alkalmazásban.
Tehát, ha valaki olyan aktivitásmérőt keres, amelyet egyszerűen és kényelmesen lehet viselni, és nem várja el a szofisztikált edzésfunkciókat – sőt, a „minél egyszerűbb, annál jobb” elvet vallja –, annak jó szívvel ajánlom a Carneo Ringet.
A Carneo Zephyr Ultra HR+ okosóra inkább okosóra, mint sportóra, de nagyjából ugyanazokat a sportfunkciókat kínálja, mint a Carneo Ring. Szögletes kialakítású, 2 hüvelyknél egy hajszállal nagyobb Super AMOLED kijelzővel rendelkezik, ami letisztult és csinos megjelenést kölcsönöz neki. Az órával Bluetooth-kapcsolatban lévő okostelefon esetén hívásokat bonyolíthatunk, használhatjuk Bluetooth hangszóróként, aktiválhatjuk vele a hangalapú asszisztensünket, és számos szép számlap közül választhatunk – sőt, saját számlapot is készíthetünk. Bár nincs benne GPS, mégis körülbelül százféle sportot tudunk mérni vele.
Azoknak, akik már használtak GPS-es sportórát, valószínűleg nem érdemes visszatérni erre a modellre. A kérdés inkább az: aki nem tud többet áldozni egy órára, fontosak számára az előbb felsorolt okosfunkciók, és időnként sportoláshoz is használná, mire számíthat ettől az órától?
A napi aktivitásmérés tekintetében hasonló funkciókat kapunk, mint a Carneo Ring esetén. Az óra előnye azonban az, hogy itt magán az órán is leolvashatjuk az információkat, nem csak a telefonos alkalmazásban.
Ha sportolni szeretnénk, elindíthatjuk a tevékenységet közvetlenül az óráról. Ekkor mérni fogja az eltelt időt és a pulzusunkat, túrázás, séta és futás esetén pedig még távolságot is számol – szimplán a lépésszám alapján (GPS hiányában máshogy nem tudná mérni). Ha nálunk van az okostelefonunk és azon indítjuk el az edzésrögzítést, akkor párhuzamosan az órán is aktiválódik a képernyő. Így elindíthatjuk az edzést az alkalmazásban, majd a telefont zsebre téve az órán követhetjük az adatokat. Az edzés végén a telefon által mért GPS-adatok és az óra által mért pulzusadatok összesítve elemezhetők.
Az óra tulajdonképpen a pulzusmérést és az edzés közbeni kijelző funkcióját adja hozzá az edzéshez. A művelet leegyszerűsített: nincsenek végeláthatatlanul paraméterezhető adatlapok vagy rengeteg kijelezhető adat – csak néhány alapvető információt kapunk gyárilag beállítva. Az alkalmazásban ezután újra megnézhetjük az adatokat, és kérhetünk AI-alapú elemzést.
Azok számára lehet ideális választás ez az óra, akik egyszerűen szeretnék logolni edzéseiket – például azt, hogy mit végeztek, mennyi ideig tartott és milyen intenzitással –, de nem igényelnek komolyabb pulzusalapú edzésvezénylést vagy mélyebb analitikát.
A telefon GPS-ének és az óra alapvető funkcióinak kombinációja kielégítő lehet azoknak, akik egyszerű megoldást keresnek, komolyabb edzéshez azonban ez már nem lesz elegendő.
A Carneo Athlete beépített GPS-szel rendelkezik, így már nyugodtan mondhatjuk rá, hogy sportóra. Elsősorban az egyszerűséget keresők számára lehet érdekes, mivel nem áraszt el minket temérdek adattal, viszont amit tud, azt jól és pontosan teszi. Méri a tevékenységek idejét, hosszát, a pulzust, valamint az ezekből számítható adatokat. Futásnál és túrázásnál az átlagos lépésszámot is figyeli, amelyeket később a Carneo alkalmazásban szépen ki lehet elemezni. Az órán megadhatunk edzéscélt idő, távolság vagy kalória alapján, és közben az inspirációnak berakott zenéinket is léptethetjük, amelyeket éppen a telefonról játszunk le.
Úszás sportágat nem tudunk vele mérni, de IP68-as szintű védettsége alapján vízben is használható. Kijelzője 1,32 hüvelykes IPS típusú, amely szép és jól olvasható, bár nem éri el a Zephyr Super AMOLED kijelzőjének élményét. Közvetlen hívásokat nem tudunk bonyolítani vele, de kezelhetjük a bejövő hívásokat, és szöveges üzeneteket is leolvashatunk az óráról.
A három eszköz közül személyesen az Athlete-t ajánlom annak, aki egy elérhető árú, GPS-szel rendelkező sportórát keres futáshoz, túrázáshoz vagy beltéri edzésekhez. A Ring azoknak ideális választás lehet, akik a lehető legminimalistább aktivitásmérőt keresi, a Zephyr pedig azoknak ajánlott, akik olyan okosórát szeretnének, amely alkalmas aktivitásmérésre és diszkrét sporttevékenység rögzítésére is.
Természetesen nincs értelme összehasonlítani ezeket az eszközöket a százezres nagyságrendű modellekkel, mert nem ugyanabban a ligában játszanak. A maguk kategóriájában azonban abszolút jól használhatók. Ha a felsorolt képességeknél nem vágyunk többre, elégedettek lehetünk bármelyikkel.
A Carneo eszközöket megtalálhatod többek között a Euronics webshopban, illetve egyes szaküzleteiben is.