- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Komoly szponzorációs háttér hiányában Szlankó Zoltán és Alex Goldfarb már azzal is egy hegyet mászott meg, hogy sikerült megszervezniük egy expedíciót a legmostohább évszakban a Föld 14, nyolcezer méternél magasabb hegycsúcsának egyikére. A koronavírus világjárvány miatt végig a bizonytalanság felhői lebegtek a fejük felett. Végül azonban sikerült életre hívniuk az expedíciót. és készen állnak az indulásra. Ez azonban csak súlyos kompromisszumok árán sikerült, a terveiket több ponton drasztikusan módosítani kényszerültek.
Az eredeti elképzelés szerint 3-4 fős expedícióban gondolkodtak, végül azonban csak ketten maradtak. Ez rettentően behatárolja a lehetőségeiket, hiszen így minden feladatot nekik, kettejüknek kell megoldaniuk a hegyen. Semmilyen külső segítséget nem vesznek igénybe a mászás során: nem lesznek magashegyi teherhordók, és pótlólagos oxigént sem fognak használni. Ez azt jelenti, hogy a normál szezonhoz képest, amikor sok expedíció közös erővel biztosítja kötelekkel a mászóutat és építi ki a táborláncot, Szlankóéknak ezt mind maguknak kell elvégezniük.
A vállalkozás egyik mozgatórugója Szlankó Zoltán, a elnöke, hegymászó oktató. Szlankó és orosz-amerikai barátja, Alex Goldfarb múlt télen Nepálban főpróbázott, ahol akklimatizációként megmászták a 6119 m magas Lobuche Eastet, amellyel Szlankó lett az első magyar, aki hatezer méter feletti csúcsot mászott télen. Ezután következett fő céljuk, a 6812 m magas Ama Dablam, ahol a csúcsra Goldfarbnak sikerült feljutnia. Zoli itt a 3-as tábort érte el, 6230 méteres magasságban, egy kimondottan nehéz és viharos sziklamászás után.
A Broad Peak ötlete azóta forog a fejükben, a járványhelyzet miatt azonban csak nagyon későn tudták megkezdeni az előkészületeket.
Goldfarb munkahelyi kötelezettségei miatt csak február elejéig maradhatnak, a rendelkezésre álló idő pedig igencsak szűkös egy sikeres téli nyolcezres mászáshoz. Szlankóék a téli expedíciók tapasztalatai alapján tisztában vannak vele, hogy a csúcs elérésének esélye így meglehetősen csekély. Ha a hegy nem is engedi fel őket, akkor is rengeteg tapasztalattal gazdagodhatnak, amelynek későbbi terveik során hasznát vehetik.
„Inkább terepfelmérés, tapasztalatgyűjtés a fő célunk. Az idő rövidsége miatt jelentéktelenek az esélyeink egy csúcstámadásra, de természetesen mindent megteszünk, hogy a legmagasabbra kerüljünk. Nem akartuk kihagyni ezt a telet. Nagyon örülök, hogy elindulhatunk, hogy mászhatunk, felmérhetjük magunkat és újabb tapasztalatokat és ismereteket szerezhetünk a következő expedíciókra, nem beszélve az oktatásokról” – ecsetelte Szlankó.
Eredeti terveik szerint feltérképezték volna a hegyről történő lesíelés lehetőségét is, erre azonban csak akkor lett volna lehetőség, ha többen vannak:
„Sajnos a síelés lehetőségét el kellett hagynom. Mivel ketten leszünk Alexszel a hegyen, nem válhatunk külön. Azzal jelentősen megnövelném a kockázatot. A hegy bizonyos szakaszain meglehetősen hasadékos, nem tanácsos egyedül mozogni. Sível kisebb a veszély a lécek nagyobb felülete és hossza miatt. Gyalogosan viszont, ráadásul kötél nélkül, nagy esélye van a hasadékba esésnek. Rögzített kötelek nincsenek a hegyen. Utoljára az elmúlt télen Denis Urubko járt a hegyen. Mi csak a legszükségesebb helyeken fogunk kötelet rögzíteni. Összekötve kell közlekednünk a gleccserjárás szabályait követve” – magyarázta Zoli.
Szlankóék az alaptábor megközelítése terén is súlyos kompromisszumra kényszerültek. Mivel a költségvetésbe nem fért bele a helikopteres berepülés (itt csak a pakisztáni hadsereg gépei repülhetnek, páros kötelékben, ezért két gépet kell kifizetni), Zoliék 8-10 napos megerőltető gyaloglással fogják elérni a hegy 5000 méter magasan fekvő alaptáborát, amely majd hetekig lesz az otthonuk.
Az expedíció médiapartnere a Mozgásvilág. Az expedícióval kapcsolatos híreket a Mozgásvilág Hóhatár csoportjában lehet majd követni.