- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Nyáron nyitotta meg kapuit Óbudán a fless! Buda boulder terem, a már jól ismert pesti fless! mászóterem párja. Az óbudai Áldomás utcai ipari park területén található terem világos és tágas. A 700 m2-es helyiség - a legtöbb mászóteremmel ellentétben - ablakozott, így napközben természetes fényben lehet projektelni, mely nagyban hozzájárul a hely hangulatához.
Kezdőként, amatőrként fontos, hogy ne érezd azt, kilógsz a pro mászók közül, nem találod a helyed a teremben. Sok teremben másztam már az elmúlt 30 évben és meg tudom erősíteni, hogy igenis számít az, hogy mennyire hangulatos egy hely. Bárhova is jársz, legyen az fitness terem, squash stb…-, ha nem érzed magad komfortosan, akkor lehet bármilyen profi, modern maga a hely, mégsem fogod magad jól érezni. Mi számít hangulatosnak, barátságosnak? Ez nyilván szubjektív, de az érzés kialakulásához szükség van egy kellemesen kialakított környezetre, odafigyelésre, tisztaságra, egyéb szolgáltatásokra, barátságos személyzetre.
A fless! Budába belépéskor egy hangulatos közösségi tér és/vagy kávézó fogad. A kávéd és belépőd mellé itt kérhetsz bércipőt vagy ziát, ha szükséged van rá. Ha megtetszettek a bérelhető mászócipők, akkor nemsokára a helyszínen meg is veheted őket. Decembertől ugyanis Tenaya mászócipőket is fognak árulni. Lesz-e "egyet fizet kettőt kapsz" kávé-cipő kombo lesz-e, arról nem tudok.
A teremben is ki lett alakítva egy “chill zone” retro fotelekkel. Saját tapasztalatom szerint a hely kutyabarát, a blökik fel-le rohangálhatnak a zónában anélkül, hogy a mászókat zavarnák. A legfontosabb a komfortérzésben talán maga a közönség. Az üzemeltetők szerint náluk a közösség befogadó, segítőkész. Bármilyen kezdő is legyél nem néznek ki, ha nem megy egy egyszerű út, ha kifog rajtad egy kunszt, inkább segítenek.
Természetesen lehet bármilyen barátságos a terem, ha az utak túl könnyűek, unalmasak vagy pont ellenkezőleg, túl nehezek akkor max. kávézni fogsz hosszú távon lejárni.
A fless! útépítői számára fontos, hogy a kezdő utakat is úgy alakítsák ki, hogy ne teljesen egyértelmű - amolyan “mászóka”-, unalmas utak legyenek, hanem gondolkodósak, izgalmasak. Attól még lehetnek könnyűek, csak éppenséggel kihívást jelentőek. Bár nem vagyok útépítő, gondolom egy jól kitalált könnyű út segít abban, hogyan mozogjon a mászó hatékonyan, rávezeti a kezdőt, hogyan használja a lábát, forgassa a csípőjét, ami megalapozza később fejlődését és sikerélményét.
Az utakat 6 különböző nehézségbe sorolják, viccesen zöld fűszerrel és különböző mennyiségű chilivel jelölve a fokokat. Azt gondolom, hogy egy falfelület kialakításában az a legnehezebb, hogy az adott felületen mindenkinek megfelelő nehézségű és minőségű út legyen. Egyes termekben elő szokott fordulni nálam, hogy az utak egyik fele túl könnyű, a másik felel túl nehéz, én meg ott állok és semmilyen értelmes, megmászható utat nem találok.
Minél több, különböző nehézségi fokozatú út van egy teremben, annál nagyobb az esélye, hogy nem kerül a mászó ilyen helyzetbe. A másik kihívás egy terem üzemeltetésben az lehet, hogyan tartsuk fenn az érdeklődést. Ha túl sokáig nem cserélnek utakat, megunják a törzsvendégek a helyet. Ha túl gyakran cserélik, lehet a kezdőbbek ki sem tudnak mászni egyet sem, mert mire betanulnák, már le is szedték az útjukat.
A fless! Budában minden csütörtökön délelőtt új utakat építenek, hogy estére már friss kunsztok várják a mászókat. Ezért ezen a napon - a többi napról eltérően-, 13 óráig a szetterek dolgoznak csak, a vendégeket csak 14 órától várják. Minden csütörtökön a 400 m2-nyi falfelület kb. negyedét rakják újra, azaz kb. egy hónap alatt cserélődnek le teljesen a nehézség szerint zöldfűszertől extra erős chiliig jelölt utak.
Az üzemeltetők/tulajdonosok számára fontos volt az is, hogy a gyerekeknek külön oktatófal legyen, ráadásul úgy, hogy elkülönülten tudják élvezni a falat, így őket se zavarja senki, illetve őket se zavarják a felnőttek. A külön elszeparált “gyerekszobában” ez meg tud valósulni és az oktatások is flottabbul tudnak zajlani. A gyerekfalon a Hópárduc Alapítvány mellett ún. szenzoros mászófoglalkozásokat is tartanak. Ez hivatalosan azt jelenti, hogy:
“A foglalkozások során a gyerekek amellett, hogy komplex mozgásos tevékenységeket végeznek érzékszerveiket is használva, találkoznak a mászás élményével. Az óra során nagy hangsúlyt fektetünk azoknak a készségeknek a fejlesztésére, amik az óvodai és az iskolai élet zökkenőmentes teljesítéséhez szükségesek.”
Hogy lesz közönségből közösség? Biztos nem magától, dolgozni kell érte. A fless! Buda is tesz érte, mégpedig egyedi események szervezésével. A teremben a nyitás óta volt Halloween Jam, beöltözős halloween bulival, szerveztek egyedi kedvezményt mindenkinek, aki egy új tagot hoz magával, a Women’s Circle elnevezéssel kizárólag hölgyek részére szerveznek edzést, de Tenaya mászócipő tesztnap is szervezés alatt van. Ha nem akarsz lemaradni az eseményekről, a szokásos módon a facebook oldalt érdemes követni.
Aki még magasabb szintre növelné az elkötelezettségét, az csatlakozhat a fless! Buda egyesületéhez, a Reibung SE-hez. A tagságnak több előnye is van. Ha szabad téren, sziklán is akarod űzni eme sportot, akkor kötelező a hegymászó szövetségi tagság. Az egyesület sok más előny mellett természetesen ezt is nyújtja. Tagként további események, utak várnak, kedvezményre és egyéb előnyökre számíthatsz.
Nem kell beérned az alap tagsággal sem, választhatod a prémiumot is, amihez 5% kedvezmény jár a programokra, a bérletekre és belépőkre illetve ingyenesen bérbevehetsz egy crash-pad-et.
Ez sem hangzik rosszul...