- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Mint arról már hírt adtunk korábban, az idei nyártól Ramsauban lehetőség nyílik minden ide érkező turista számára (legyen akár gyerek vagy felnőtt) egy 1 napos via ferráta tanfolyam elvégzésére, amelyen a ferrátázás alapjait, a felszerelések megfelelő használatát lehet elsajátítani. A program a helyi turisztikai hivatal és a hegyimentő szolgálat összefogásában kerül megszervezésre. Az oktatást úgy építették fel, hogy az itt megszerzett tudás elegendő legyen ahhoz, hogy a túrázók megfelelő döntéseket hozhassanak a falon és elkerüljék a bajt, amelyből kimenteni őket sok-sok euróba kerül - mindenkinek.
Galériáért katt a képre!
Hopp, itt egy ferráta ösvény..
A cél, hogy minden túrázó, akinek a túraösvényről letérve eszébe jut ferrátázni, fel tudja mérni a saját felkészültségét és fizikai állapotát, valamint tisztában legyen a ferrátázás alapkövetelményeivel, veszélyeivel. Mindehhez még az is hozzájárul, hogy a résztvevők a helyi hegyek sajátosságait is megismerik, megtanulják megfelelően értelmezni az időjárásjelentést, amely akár létfontosságú is lehet a számukra.
Hogy a valóságban hogyan is zajlik egy ilyen tanfolyam, mi is nagyon kíváncsiak lettünk, ezért ellátogattunk Ramsauba.
Tanfolyam 1. nap
Az újságíróknak két naposra szervezett eseményen az első nap reggelén a Silberkarklamm szurdokvölgynél került sor a hegyimentők, a turisztikai hivatal képviselői és a hegyi vezetők közös előadására. Az előadásokon részletesen kitértek az oktatás fontosságára, majd ezt követően bemutatták, hogyan kell a felszereléseket megfelelően használni, illetve mi magunk is kipróbálhattuk megnézhettük a legújabb termékeket, eszköz trendeket.
Az elméleti oktatást követően a hegyimentők a Silberkarklamm Hias ferrátájának egy látványos pontján demonstrálták számunkra a hegyimentés fázisait, amely alatt a szerencsétlenül járt, "Nils" névre keresztelt műanyagbábut kimenekítették bajba jutott állapotából. Mialatt a mentést szemléltük, nyilvánvalóvá vált, hogy ez bizony nem egy gyors folyamat, ha valakinek mondjuk komoly sérülése van, több órát is eltölthet a falon, amíg a minimum 5 tagú mentőcsapat eljut hozzá és elsősegélyben részesíti. Ehhez még hozzá jön az az idő, míg biztonságosan lejuttatják őt a szikláról. Ha ezt bárki végignézi, a tanfolyamot inkább elvégzi 10x, minthogy ő várjon akár egyszer is mentésre..
Galériáért katt a képre!
Ami megnyugtató viszont a mentésben, hogy a hegyimentők minden hónapban gyakorlatoznak, szakmailag és fizikailag nagyon ott vannak, illetve igen higgadtan, összeszokottan és tervszerűen dolgoznak. Mondjuk Nils sem panaszkodott, amikor a végén helyükre csavarozták a kificamodott végtagjait..
Tanfolyam 2. nap
A következő napon végre a mi via ferrátánkra is sor került, már reggel 9-kor ott toporogtunk a Kala ferráta aljában, hogy a hegyi vezetőnk irányításával végre elindulhassunk. A felszerelések is kiosztásra kerültek, majd néhány perc öltözködés után mindenki készen állt a "bevetésre". A Kala ferráta eleje meredek gyalogtúra, majd a beszállót követően A, A/B, B és kevés B/C szakaszok váltják egymást. Menet közben kiderült, hogy bizony van egy-két tériszonyos újságíró is közöttünk, az út könnyű ugyan, de eléggé kitett, ezért ez a kellemetlen érzés rögtön jelentkezett a magasságra érzékenyeknél. Szerencsére a Kala gyakorló ferráta még arra is alkalmas, hogy egyes szakaszokat az erdőn át ki lehessen kerülni, így számukra ez volt a kézenfekvő megoldás. A ferráta egyértelmű csúcspontja az volt, amikor elértünk egy meredek völgyig, amely felett drótkötélen át lehet csúszni a másik oldalra. (Ha itt csúszni akarsz, jobb, ha hegyi vezetővel jössz, mivel csak az ő segítségével lehet kipróbálni. Amennyiben egyénileg érkezel, akkor egy rövid kerülővel tudsz továbbmenni. A szerk.)
A csúszás után a ferráta második fele két gyaloglós erdei szakasz miatt már könnyebbnek tűnt, rövid időn belül a tetején is voltunk. A csúcstól tulajdonképpen már az erdő kezdődött, az út keskeny gyalogösvényen kanyargott a gerinc túloldalán lévő völgy oldalában található Sattelberg hüttéhez, ahol a ferráta tanfolyamot sikeresen elvégzők bizonyítványaikat is kézhez kapták.
A Kala ferráta egyébként a fiatal korosztálynak készült, a közvetlenül mellőle induló Kali ferráta pedig gyerekeknek.
Galériáért katt a képre!
Felbátorodva a Kala sikerén a délután folyamán a Hias ferrátát is megmásztuk, amely D-s szakaszaival már valamivel komolyabb kihívásnak tűnt. A Silberkarklamm szurdokvölgyben futó ferráta bővelkedik kitett és meredek sziklafalakban, amelynek vadregényességéhez jelentősen hozzájárul az alant hömpölygő víz látványa. A Hias gyors, sportos és változatos, igazi csemege a már gyakorlottabb ferrátázóknak. A helyiek között van nem egy olyan sportember, aki edzésképpen akár minden nap újra és újra "felszalad" rá.. ahogy ők mondják..
A Hias végén egy meredek sziklafal megmászása után egy erdős szakaszon bukkantunk ki, majd egy turistaösvényen visszakanyarodtunk a szurdokvölgybe, amely egészen a parkolóig vitt vissza.
Konklúzió
Elmondhatjuk, hogy Ramsau ezzel a projekttel igen jó példával jár elöl és a jövőben biztosan kamatozik az a befektetés, amelyet az oktatásba invesztáltak. Ha ide utazol és a ferrátázás terén kezdőnek számítasz, ne habozz: jelentkezz és tanulj a legjobbaktól!
Az utazás és a tanfolyamon való részvétel lehetőségét köszönjük:
A -nek és
A Steiermark Tourismus-nak