- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
A gleccser tulajdonképpen hatalmas mennyiségű hó, ami a saját tömegétől összepréselődve és lejegesedve lassan mozog lefele a hegyről. No persze, nem kell attól félnünk, hogy egy gleccser elgázol minket, ha nem vagyunk túl gyorsak, hiszen ezen mozgás szinte láthatatlan sebességű – évenként körülbelül 60-120 méternyi utat tesznek meg, ami nagyjából 0,7-1,4 centiméter/óra sebességnek felel meg. Persze ettől még rejt számos veszélyt magában!
A folyamatos mozgástól a jégtömeg állandó jelleggel változtatja alakját, felszínén számos, kisebb-nagyobb haránt- és hosszanti hasadékok keletkezhetnek (főleg a kis lejtésű gleccserek esetében jellemző), melyek könnyen „elnyelhetnek” egy embert, vagy egyéb (főleg láb) sérüléseket okozhatnak.
Amikor a haránt- és a hosszanti hasadékok keresztezik egymást, a töredező jég torony vagy obeliszk módjára halmozódik fel. Ezek idővel magukba roskadnak, mely során akár több tonnányi jég hullik alá – újabb óvatosságra adva okot az arra túrázó számára.
További veszélyforrások a gleccser felszínén olvadásból keletkező folyékony víz mélybe szivárgásával létrejövő gleccsermalmok is, melyek tulajdonképpen hatalmas lyukak a jégben. Ugyan ez a beszivárgó víz sokszor hoz létre olyan kisebb-nagyobb jégbarlangokat (akár barlang-rendszereket) is a gleccser gyomrában, melyek lélegzetelállító látványt nyújtanak, ám egyben életveszélyesek is lehetnek!
De miért nincsenek akár a Mátrában is gleccsereink? Kialakulásuk egyik fontos feltétele a nagy mennyiségű lehullott hó és a folyamatos fagypont alatti hőmérséklet, így idővel az egyre gyarapodó hótakaró saját súlyánál fogva jeges tömbbé kezd tömörödni.