Horvátországban találhatjuk az Isztriai-félsziget, és ezen belül Porec városát, ami a tengerparton helyezkedik el. Itt rendezik meg évek óta az Istria300 elnevezésű kerékpáros teljesítménytúrát, amely keresztül-kasul bejárja az egész félszigetet. A kerékpárosok erőnlétüknek megfelelően háromféle kihívás közül választhatnak - 155km, 230km és 300 kilométeres távokon indulhatnak, nem kevés szintemelkedéssel. A “röviden” 2000 métert, a hosszabb 300 kilométer alatt 5500 métert kell legyőznie az embernek. Az idei rendezvényre összesen huszonhárom országból 1500 kerékpáros érkezett. Ha összeadjuk az összes szintemelkedést, amit az eseményen legyűrnek a bringások, akkor majdnem 630-szor jutnánk fel a Mount Everest tetejére.
Hirdetés
Utazás és gasztro
Lehetőséget kaptunk, hogy elinduljunk ezen az eseményen, és mivel idén nem volt túl sok kilométer a lábamban, ezért “csak” a 150 kilométeres távot vállaltam be. Csütörtökön indultunk Budapestről, ami kb. egy 600 km-es út, megállásokkal együtt hét óra körül van eljutni a tengerpartra. Érdemes Szlovénián keresztül menni, és Trieszt felől megközelíteni Porecet, mivel így sokat tudunk spórolni a pályamatricán. Nem beszélve arról, hogy út közben még be lehet iktatni egy-két megállót Szlovéniában is, ha nézelődni szeretne az ember. A szállásunk a Valamar hotellánc egyik szállodájában volt, az itteni öt csillag valóban ötnek felel meg. Nagyon jól felszerelt szobákkal, több fajta medencével, saját tengerparti fehér homokos stranddal és még annál is jobb étteremmel. Valahogy a beszámolóim mindig központi kérdése a gasztronómia, lévén szeretek sokat és jókat enni, és azt kell, hogy mondjam, itt ettem életem legjobb sajtszószos tésztáját, bármennyire is furcsának tűnik ilyen kijelentéseket tenni egy szállodáról meg egy ilyen egyszerű ételről. Azt meg már meg sem merem említeni, hogy a verseny előtti este a terülj-terülj asztalkámból szénhidrátfeltöltés végett pizzát lapátoltam a tányérra, mert az is volt, kellett a nagy nap előtt.
Istria300 - verseny vagy teljesítménytúra?
Régen magyar eseményeknél mindig kiemeltem, hogy sokszor a rajt-cél terület, vagy a verseny olyan helyen volt, ahova nem éri meg családdal menni, mert nem lehet mit csinálni. Ez alól kivétel az Istria, ami a magyar események közül leginkább a Zalakarosra emlékeztet, csak területileg még szerencsésebb, a tengerpart és az óváros miatt. Ide érdemes családdal menni, és akár hosszabb időre is, mert van látnivaló a környéken bőven, illetve a szállodában is lehet pihenni. Habár outdoor magazin vagyunk, azt meg kell említenem, hogy van játszós szoba is, tele konzolokkal, tehát a gyereket is le lehet éppen kötni valamivel, ha éppen ebben a korszakban van, ami nem elhanyagolható szempont.
Pénteken részt vettünk az esemény sajtótájékoztatóján, melyen az esemény rendezője és a turisztikai hivatal küldöttei mellett a rendőrségtől is jelent meg szóvivő. Mint elmondták, igen komoly szervezés van mögötte, mert a közel 300 km-es távot majdnem teljes egészében teljes útzárral biztosítják, ami egy hatalmas kihívás ekkora területen. Érdekes belelátni, hogy mekkora munka is valójában egy ilyen esemény megszervezése. Természetesen van időlimit a pontokon, így nem kell az egész félszigetnek egész nap állnia, illetve a verseny nagy része olyan másodrendű, ellenben igen jó minőségű utakon zajlik, ahol nem zavarjuk a forgalmat. Sajtótájékoztató után átvettük a nevezést, amiben többek között egy egyedi, 300-as dizájn kerékpáros mez is szerepelt. Érdekesség, hogy a jövő évi mezre már idén lehet szavazni, tehát a közönségkedvencben fognak jövőre tekerni a bringások. A csomagban az eseményhez egy igen részletes prospektust is találtunk az összes táv szintrajzával, hegyeivel és tranzit idejeivel, úgyhogy tökéletesen meg tudtuk tervezni, hogy a másnapi eseményen hogyan érdemes tekernünk. Ha valamiért nem sikerülne teljesíteni, akkor vannak seprűs autók, amik segítenek visszajutni a célhoz.
Helyi nevezetességek, és egy nagybetűs BAJNOK
Az eseménynek helyt adó Porec városának több, mint kétezer éves történelme van. A környék mediterrán klímája egész évben ideális időjárást biztosít az itt-tartózkodásra, és a különböző szabadidős foglalkozásokra. A környék igen változatos, tekerhetünk a kisebb hegyek között, a tengerparton, de ha átmegyünk az Isztriai-félsziget másik oldalára, akkor 1500 méteres hegyet is találunk, ami már kellő kihívást jelent minden bringásnak. Kerékpárutakat majdnem mindenhol találunk, Ezen felül a montizás és a gravelezés és igen elterjedt a környéken.