- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Az Alpok déli oldalán található Karintiában a csaknem mediterrán klímának köszönhetően a kerékpárosok már március végétől biciklire pattanhatnak. Karintiában teljesen mindegy, hogy hegyi-, túra- vagy országúti kerékpárral vágunk neki a kirándulásnak, a hegyek és tavak lenyűgöző kombinációja mindhárom esetben garantált.
Galériáért katt a képre!
Karintiában minden bringás megtalálhatja a számítását, legyen szó a világ leghosszabb flow trailjéről a dél-karintiai Petzenen, a három országot érintő 3-Länder-Tourról a Villach-Faaker See régióban, a Millstatti-tó akár 10 kilométer hosszú trailjeiről vagy az egész Karintiát átszelő, az ADFC (Német Kerékpáros Szövetség) által 5 csillaggal kitüntetett Dráva kerékpárútról. Mindemellett a Wörthi-tó körül is számtalan kerékpárút várja a sportág kedvelőit. A Weißensee partján épített új MTB-trailt pedig feltétlenül érdemes kipróbálniuk a hegyikerékpározás kedvelőinek.
Visszatérve az immár Horvátországig kibővített, 510 kilométer hosszú Dráva kerékpárútra (Drauradweg), ez Ausztria egyik legismertebb kerékpárútja. Az ADFC (Német Kerékpáros Szövetség) 2019-ben ötcsillagos minősítéssel tüntette ki ezt az egész Karintiát átszelő kerékpárutat, amely egyedülálló élményeket tartogat a családok számára. A Dél-Tirolban található Toblachtól hét szakaszon át tekerhetünk a Dráva mentén a horvátországi Varasdig. A start és célállomás ugyan nem, de a kerékpárút legnagyobb része Karintiában található.
Galériáért katt a képre!
A kerékpárút mindkét irányban tökéletesen kitáblázott és túlnyomó részt sík terepen vezet, így a kirándulók gondtalanul élvezhetik a környező táj szépségét. Mivel az útvonal folyamatosan a vasúttal párhuzamosan halad, igény esetén egyes szakaszokat akár vonattal is megtehetünk. A Dráva kerékpárút 50 kiemelt vendéglátójának () köszönhetően kulináris élményekben sincs hiány. Sőt mi több, az alábbi térkép azokat a látnivalókat is jelöli, amelyekkel az út mentén találkozhatunk és érdemes megtekinteni:
A Dráva kerékpárút egyes szakaszai:
1. Toblach - Lienz -->> 48,5 km, szint: 130 m, menetidő: 3 óra 15 perc
2. Lienz - Spittal an der Drau -->> 76,6 km, szint: 243 m, menetidő: 4 óra
3. Spittal an der Drau - Villach -->> 39,8 km, szint: 121 m, menetidő: 2 óra 45 perc
4. Villach - Ferlach -->> 51,7 km, szint: 317 m, menetidő: 3 óra 30 perc
5. Ferlach - Lavamünd -->> 66,9 km, szint: 574 m, menetidő: 4 óra 30 perc
6. Lavamünd - Maribor -->> 80,1 km, szint: 1011 m, menetidő: 6 óra
7. Maribor - Varasd -->> 86,4 km, szint: 48 m, menetidő: 5 óra 53 perc
Teljes szakasz Toblachtól - Varasdig:
510 km, szint: 2444 m, teljes menetidő: 29 óra 53 perc
Megjött a kedved? Interaktív túratervezőért kattints >> IDE! <<
Mostani utazásunk alkalmával a Dráva kerékpárút 2-es és 3-as szakaszát próbáltuk ki:
Ez a szakasz valamivel rövidebb (44 km), mint az eredeti, ugyanis nem Lienzből, hanem Berg im Drautali szállásunktól, a -tól vágtunk neki a napi etapnak. Több okunk is volt arra, hogy ezt a települést válasszuk kiinduló pontunknak: az egyik, hogy a programokat a Fit&Fun Rafting Club jóvoltából megtoldottuk egy drávai evezéssel és egy kis kirándulással a Geisslochklamm szurdokba még az előző napon, illetve megismerkedtünk a Radlerstation Sandhof kerékpáros pihenővel, amelynek nem csak a konyhája kiváló (nagyszerű roston sült halat készítenek), hanem hangulatos kerékpáros-barát szálláshelyként is üzemel. A főépület melletti apró faházakban 2 fő, de akár egy kétgyerekes család is remekül elfér, amíg 1-2 napig kipihenik a kerékpározás fáradalmait és felfedezik a környéket.
Galériáért katt a képre!
Visszatérve a kerékpártúránkra, ennek a 2. szakasznak egy igen forró nyári napon vágtunk neki, ezért a kezdeti erdős részek igen jól jöttek a nagy melegben. Kezdetben a Dráva látóhatáron kívül esett, ezért nagyon vártuk már, hogy végre megpillanthassuk.
Már maga a folyó látványa is frissítően hatott, amikor végre felsejlett a szemünk előtt. Az erdős szakasz után az út jórészt a völgyben kanyargott, hol eltávolodva-hol közelebb kerülve a Drávához, napos és árnyékos szakaszok váltották egymást.
A nap egyik fénypontja volt, amikor délben megálltunk kb. az út 2/3-ánál a fogadónál Sachsenburgban, hogy együnk pár falatot. A fogadó Sachsenburg kisvárosának hangulatos épületekkel körbevett főterén található, amelynek közepén egy kút áll és még a pincérek is abból hozzák kancsóban a hideg forrásvizet a vendégeknek. Továbbhaladva már csak egy rövid szakasz választott el minket Spittal an der Drautól, mely egyébként már igen közel található a Millstatti tóhoz.
Szállás tipp Spittal an der Drauban: Hotel Erlebnis Post eklektikus szobákkal kialakított szálloda
Délutáni program tipp: fürdőzés az I. Karintiai Fürdőházban a Millstatti tónál
Esti program tipp: vacsora a Millstatti tónál Döbriachban, a
A 2. szakasz itineréért kattints IDE!
A tartalmasan bebiciklizett előző szakasz után másnap az esti pihentető élményektől felfrissülve vágtunk neki a Spittaltól Villachig húzódó kb. 46 km-es távnak. Spittalból kiérve máris a Dráva partján találtuk magunkat és a nap folyamán nagyjából 99%-ban mellette is maradtunk.
Ez a szakasz már rögtön induláskor szimpatikusabb volt számunkra, hiszen az aszfaltút helyett jórészt murvás út és a parti növényzetben itt-ott felbukkanó rövidebb single trail ösvények is tarkították a kerékpárutat. Igazi élménytekerésnek néztünk hát elébe, annál is inkább, ugyanis előző napi kölcsön city bike-jainkat sportosabb mountainbike-okra cseréltük.
Galériáért katt a képre!
A nap egyik izgalmas pontja volt, amikor Feffernitznél kerékpáros komppal átkompoltunk Unterbergenbe, majd további néhány km megtétele után megálltunk Puch kis településénél, a Naturbad Puch-nál ebédelni, amely egy természetes fürdőtó és étterem egyben. A családias környezetben néhány család terelgette porontyait a sekély vízű öblökben a kifeszített napvitorlák alatt, mely igen idillikus hangulatot keltett. Sajnos itt fürdeni nem jutott időnk, egy rövid pihenő után folytattuk utunkat Villach felé.
A maradék kb. 10 km hosszú távot innen már nagyjából aszfaltozott kerékpárúton tettük meg, így elég hamar beértünk a városba. Hasonlóan az előző forró nyári naphoz, ekkor is kijutott bőven a napsütésből, ezért jól esett a hűs fürdő az újabb szálláshelyünkön, a neves , amely közvetlenül Villach sétálóutcájáról nyílik. Így mi sem természetesebb, minthogy az estét Villach felfedezésével töltöttük, amelynek vitathatatlan csúcspontja a villachi sörfőzde saját étterme és kerthelyisége volt, ahol számos sörkülönlegesség és finom ételek közül lehetett választani. Ha erre jársz, ezt semmiképp nem érdemes kihagyni!
Szállás tipp Villachban: Romantik Hotel Post, Villach sétálóutcáján
Ebéd helyszín tipp: Naturbad Puch természetes fürdőtó és étterem
Esti vacsora tipp: vacsora Villach központjában, a
A 3. szakasz itineréért kattints ide!
Háromnapos túránk lezárásaként hazafelé még meglátogattuk a Villachhoz közeli "", majd utána a Landskron várban az igen népszerű programnak számító sasreptetést. Ezúttal egy bagoly volt a legaktívabb résztvevő, aki hajlandó volt többször is a közönség feje felett 1-2 méterre elhúzni, kiváltva ezzel a gyerekekből a legnagyobb visongást.
Galériáért katt a képre!
A Landskron várból egyébként remek panoráma tárul elénk Villach medencéjére, a Gerlitzenre, az Ossiachi tó csücskére, illetve dél felé a Karavankák hegyvonulatára, amely már Ausztria és Szlovénia határvonala is egyben. Ha nem is térünk be megnézni az Adler-showt, vagy a majmokat, ide mindenképp érdemes felsétálni, már csak a lenyűgöző kilátás miatt is.
Az utazás lehetőségét ezúton köszönjük az Österreich Werbung-nak!