- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Nagyon sokáig keresgéltem telefontartó rendszert mivel nálam mindig magas lécet kell megugrania egy-egy eszköznek, főleg ha szemmel látható összegbe kerül. Mivel nem csak egy kormányra való konzolt kerestem, hanem egy teljes ökoszisztémát, ezért megpróbálom kicsit jobban kibontani a döntési folyamatomat, illetve beszámolok róla hogy működik a napi használatban.
Manapság a mobiltelefon olyan mint a levegő, aránylag nehéz nélküle élni. Persze lehet majd kommmentelni, hogy nekem még tévém sincsen, és postagalambbal küldök üzenetet a kedvesemnek, amivel semmi baj sincs, csak akkor te vagy a 0,1%-a az embereknek. Szóval, amire kerestem a megoldásokat: Nyilván szükségem volt egy telefon tokra, hiszen az ilyen rendszereknek ez a lelke, mindegyik egyedi, a különböző márkák modelljei nem keverhetőek. Így rögtön az elején el kell döntened melyik szisztéma mellett teszed le a voksodat.
Alap volt, hogy tudjam bringára rögzíteni konzolos és univerzális módon is, mert előbbi a gravel bringámra került, utóbbi pedig az éppen aktuális tesztbringára. Egyébként normál bringázások során egy GPS csücsül a helyén, viszont amikor forgatni megyünk, túraútvonalat rögzíteni, szóval dolgozni, akkor a legegyszerűbb ha a teló a kormányon van, mivel egy másodperc alatt leszedhető, és már foroghatnak is a snittek. Városi bringán, vagy családi túrákon sokkal jobban használható navigációra egy telefon a nagy kijelzőjével, és a megszokott Waze rendszerrel, mint a speciális GPS-ek. Szerencsére itt van lehetőség arra is hogy fekvő helyzetben rögzüljön a teló.
Ezen felül szükségem volt egy olyan konzolra, amivel nadrágszíjra, hátizsák pántra tudom felcsattintani a telefont, városnézéshez, gyalogtúrázáshoz, vagy olyan bringával tekeréskor amire az univerzális tartó nem megy fel. Pl jellemzően a burkolt bérbiciklik.
Illetve egy asztali tartót is szerettem volna, amin töltődni tud otthon vagy a munkahelyen. Az sem baj, ha két telefont tölt, vagy éppen a fülest is, esetleg az órámat. Szerencsére masszív szerkezet, és lehet hozzá venni vezeték nélküli töltőfejet is, így mágnesesen rácuppan a telefon, és töltődik is. Alul a rendes súllyal rendelkező fém talapzaton pedig szintén integrálásra került egy wireless töltő. Sajnos az órámat ez sem tölti, mivel az Apple Watch sajátos töltési megoldást igényel.
Általában eddig többféle gyártó megugorja a dolgot, de innen jött a nehezített pálya. Az autós tartó, mivel napi 2 órát ingázom elengedhetetlen, plusz hiába van vezeték nélküli töltőhely a műszerfalam alatt, az kb megsüti a telefont, főleg az ilyen 40 fokos nyári hetekben. Arról nem beszélve, hogy ott nem látom az értesítéseket. A műszerfalra nem ragasztok semmit, mert sosem fogod tudni nyom nélkül letakarítani, és a szélvédőre ragasztható, vagy tapadókorongos opciókat sem preferálom, mert kitakar a látómezőből. Igenám, de a mai VW csoportos autóknak nem a megszokott 4-5 lamellás szellőzőrácsa van, hanem csak 2 lamellás keskeny de széles kivitelű. Na ehhez már sima telefontartókat sem volt könnyű vásárolnom, nem még tok specifikusat. Szerencsére a Quad Lock kis kerek konzolja megugrotta ezt. Természetesen erre is vásárolható vezeték nélküli töltőfej, és mágnesesen dokkolódik rá a telefon. Az a kátyú ami az alufelnimet behorpasztotta, a telót nem tudta leverni a tartóról…
És végül az utolsó akadály, a szelfibot! Most tudom, sokan felröhögtök, de nekem elengedhetetlen a sajtós munkákhoz. Nem azért hogy minden fotón a kerek fejem legyen rajta, vagy influenszerként magamat videózva sétáljak az utcán, hanem azért mert nagyon sok bringatesztes vágóképet könnyebb megcsinálni ma már egy jó telefonnal és egy szelfibottal miközben tekersz. Nem kell mindig megállni, kivenni a nagygépet a hátizsákból, hanem egyszerűen lenyújtod a telót, váltó, kerék, alsó perspektíva, és már kész is vagy. Ezt eddig egy klasszikus szelfibottal vittem véghez, ami csak beszorította a telefont két gumírozott pofa közé. Volt hogy kiesett… Senki sem szeretne fél millát ilyen miatt eldobni. A QuadLock szelfibotja nagyon picire összehajtható, elfér a mez zsebében, és ugyanúgy fizikálisan bele dokkolódik a teló, mint a kormánytartóba. Persze nyilván a családi nyaralásokon is tökéletesen használható.
Nos így állt össze a komplett szett, ami azért szumma 120.000 Ft-ot kóstál a high-tech Mag Dual Desktop asztali töltő nélkül is (+60.000) , és bizony ennél az összegnél már nekem nem fér bele az hogy jó a cucc de…. És gondolom neked sem.
Aki követi a cikkeimet, posztjaimat, az tudja hogy kritikus szemmel nézek mindent, főleg ha a felső ársávba tartozik. Ezért most menjünk végig gyorsan a tapasztalatokon:
Eddig egy kvázi katonai UAG tokot használtam, ami brutál méretű és gumírozású, így kicsit féltem a letisztult kinézetű MAG toktól, hogy izzadt kézzel bringán nem fog-e nagyon csúszni, mert az kb dealbreaker lenne. Szerencsére nem így lett, sőt valamilyen alapanyagból adódó varázslat miatt, nedves kézzel még jobban tapad. Lehet simán csak gondoltak arra a tervezők, hogy egy bringásnak többször vizes a keze mint nem. A kameraszigetnél kidudorodik a tok, megvédve a lencséket, viszont maga a dokkoló rész már nem emelkedik ki a tok síkjából. Még az első szériás tokoknál évekkel ezelőtt pont ez volt a gondom a QL-al, hogy billegett a hátán a telefon. Most ez már nincsen, és a tok anyaga is puhább lett, viszont az ütésektől így is véd. A telefon gombjai könnyen kezelhetőek, még a picike „action button” is kapott egy saját dedikált gombot, nem kell körömmel piszkálni mint sok más gyártónál. A mágneses dokkoló körül a fekete gyűrű színesre is cserélhető, ha valaki pimpelni szeretné a bringájához, vagy outfitjéhez.
A kormányra szerelhető „Garmin” stílusú tartó még a nagy méretű ProMax-omat is megfelelően tartotta, mondjuk szépen nem nézett ki a kormányon ez a „kis tévé”, de ez már az én bajom. A „sima” front mount tartó kicsit megemeli a telefont, ez inkább a montikhoz és gravel bringákhoz ajánlott, a pro kivitele viszont alumíniumból készül, és áramvonalasabb, ellenben nem fordítható meg a menetiránnyal szemben. A kamera adapter használatával még egy GoPro-t is felrakhatsz alá.
Ahogy már írtam, a telefont vízszintes helyzetben is felrögzítheted, ilyenkor azonban kicsit trükközni kell a levétellel, mert be kell nyúlni a kis retesz eléréséhez. Nem lehetetlen, megszokást igényel.
Nagyon kis méretű, gumis hátlapja miatt nem kell izomból megszorítani a szellőző rostélyokon, ami jó hír, mert főleg régebbi autókon lehet abból gond amikor nagyon erősen meg kell húzni egy ilyen beakasztós tartót. A mágneses fejjel villámgyorsan leszedhető/felrakható, sőt akár wireless töltőfejet is szerelhetsz rá, mivel moduláris a rendszer. Ha az autódban nincsen navi vagy CarPlay, akkor könnyedén fel tudod rakni fekvő helyzetben is a telefont, ami jobb a navigációnál. Imádom.
Ezzel a kis csíptetővel sok helyre fel tudod rakni a telódat, legyen szó övről, nadrág zsebről, vagy hátizsák pántról. Mivel ez nem mágneses, hanem rendes kioldós dokkolós, ezért arra érdemes figyelni, hogy egy puha pánt esetén azért tekeredik a tartó a pánttal együtt, amitől nehezebb kioldani a reteszt, viszont csak mágnesesen itt nem bíznék benne hogy fent marad sok esetben. Ez a megoldás hibamentes, és bombabiztos. Maga a clip egész olcsó, szerintem kötelező tartozék ha multisportot űzöl. Futáshoz ekkora telóval mint az enyém nem igazán jó, bár a futó övtáskára fel tudom rakni, de mondjuk egy iPhone SE-vel már okés lehet. Futáshoz egyébként is van dedikált karpánt.
Ki is felejtettem az elején a felsorolásból, egy egyszerű állványmenetes cucc, de nekem nélkülözhetetlen, mert minden állványcsatlakozós cuccal kompatibilis, és sokszor csak a kis ultrakönnyű állványt viszem magammal, de így is biztonságosan felrakható rá a telefon videózás közben. A szorítópofás telefon/állvány adaptereket itt sem preferálom.
Nem csak a neve hosszú, az árcédulája is, de minden asztal dísze tud lenni. Ez olyan dolog, hogy ha nem fáj megvenni, akkor „must have”, mert eleve két telefont tudsz tölteni, a telefon mágnesesen csattal fel rá, akár vízszintesen is, így mehet a Tour az irodában a kis képernyőn miközben nagyon tudományos excel fut a nagy monitoron. Jelzi azt is kis leddel hogy egy vagy két eszköz töltődik, alkalmas fülhallgató töltésére is. Masszív súlya van, tudod rajta nyomkodi a telót is simán, és gumírozott a talpa, így nem fog csúszkálni sem.
Gondolom kéne valami konklúzió, bár azt hiszem elég részletesen kifejtettem mi mit tud. A nagy kérdés, hogy éri-e az árát? A válaszom határozottan IGEN. Biztosan lesz majd aki alá kommenteli hogy a Temuról össze lehet legózni ezt meg azt fillérekből, hogy más márka ilyen-olyan terméke mivel másabb, stb. Vannak akik így gondolkodnak. Meg vannak akik úgy mint én, hogy ha valamire rábízok egy sokszázezres telefont, akkor ott nem lehet hiba, és nem akarok hekkelni, varázsolni, csak egyszerűen összelegózni a szettet, és használni örömmel. Ha te is ez az utóbbi típus vagy, akkor kezdj el nézelődni, a Bikeexpertnél minden van mint mikulásnál.