Milyen alap szerszámokat érdemes magammal vinni kerékpártúrákra?

Benecz Ferenc
Benecz Ferenc
2025/02/14
A kerékpározás a sok nagyszerű élmény mellett néhány kellemetlen problémát is tartogathat számunkra, melyekre némi előzetes odafigyeléssel felkészülhetünk. Pár szerszámmal és kiegészítővel felvértezve a legtöbb ilyen váratlan szituáció megoldhatóvá válik, és folytathatjuk kalandunkat.
Hirdetés

Az alapfelszerelések nagyjából bringás stílustól (országúti, gravel vagy MTB) és a túra hosszától függetlenül ugyanazok, de azokon felül van pár dolog, amivel érdemes készülni.

Alap szerszámok

Multiszerszám

Talán mindközül a legtöbbször használt eszköz a multiszerszám. Ez a kerékpározás svájci bicskája, és annak ellenére, hogy rengeteg funkcióval van ellátva, legtöbbször a zsebünkben is elfér. Különböző változatban létezik – legtöbbször legalább 6-8 féle imbuszkulcs, normál és torx csavarhúzó, valamint láncbontó is van ezeken, így legyen a problémánk egy meglazult csavar, egy elfordult alkatrész vagy egy láncszakadás, ez az egy eszköz segít megoldani helyben!

Defektjavító szett

A másik viszonylag sűrűn használt eszköz a defektjavító szett. Bár ma már sokféle defektgátló megoldás létezik, például folyadékok formájában, a defekt a mai napig a bringázás démona. Ha bekövetkezett, javítására kétféle szett egyike kell, hogy legyen nálunk:

- Ha klasszikus, belsőgumis kerekekkel gurulunk, akkor egy pár külsőgumi-leszedőre, valamint foltkészletre és vulkanizáló folyadékra lesz szükségünk.

- Ha tubeless kerekeink vannak, akkor a defektjavító kukac, dörzsár és egy behúzó ár a “mentőövünk”.

No, meg egy jó pumpa vagy CO2 palack, hiszen szájjal nem fogjuk felfújni a gumit…

Hasznos kiegészítők

Nálam ezeket még három apróság egészíti ki, hogy amit a fenti két alapeszközzel nem lehet helyben megorvosolni, az ideiglenesen menetkészre varázsolható legyen:

1. Kevés ducktape jellegű ragasztószalag: arra az esetre, ha valami eltörne vagy nem rögzíthető vissza a gyári módon. Sőt, olykor a ruházatunkon keletkezett anyagfolytonossági hibát is ideiglenesen javíthatjuk ezzel.

2. Pár darab hosszabb gyorskötegelő: hasonlóan jó szolgálatot tehet, ha rögzíteni kell valamit.

3. Küllőkulcs: a figyelmetlenségből kerekeinkbe okozott egyenetlenségen tud változtatni.

Emellett egy kisebb elsősegélycsomag is ott pihen a táska aljában mint “kötelező tartozék” – pár sebtapasszal, fertőtlenítővel, gyorskötöző pólyával – ha esetleg valami nem tervezett módon szállnánk le a kerékpárról.

Egy nagyobb túra esetén ezek mellett egy pótfékbetét – arra az esetre, ha idő előtt elkopnának a használatban lévők – valamint “sosem árt” alapon egy kisebb flakon láncolaj is kerül a táskába, hiszen eső bármikor jöhet, és láncunk nagyon meghálálja a bőséges kezelést.

Hirdetés