- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Az, hogy milyen gyakran kell a kerékpárunkon a láncot cserélni, függ például a használati körülményektől, a karbantartás mennyiségétől és minőségétől, valamint a lánc minőségétől.
Ha a láncszemek elkoptak, megnyúltak, a lánc cseréje szükséges. A csere idejének megállapításához használjunk láncnyúlás-mérőt, ne várjuk meg, míg a lánc a lánckerekek fogazásán ugrálni kezd. A lánc akkor is cserére szorul, ha a karbantartás hiánya miatt annak alkotóelemei erősen korrodáltak, esetleg megrepedtek, vagy a láncot alkotó szemek mereven beálltak.
Fontos tudni, hogy a lánc időben történő cserélésével megelőzhető az idő előtti fogaskoszorú- és hajtómű-lánctányér-kopás is!
Általánosságban egy normál kerékpárlánc nagyjából 2000-3000 kilométernyi használat után válik cserélendővé. Ez a kilométerszám a felhasználási körülményektől (a sáros, poros helyzetek mennyiségétől) függően csökkenhet is, de a megfelelő karbantartás és a tisztább környezetben való használat esetén növekedhet is.
A leghasznosabb praktika a lánc rendszeres tisztítása és megfelelő kenése. Ha sáros, poros környezetben használtuk a kerékpárunkat, illetve ha nagyjából 200-300 kilométert tekertünk az utolsó karbantartás óta, akkor ajánlott egy lánctisztítás és -kenés. Ilyenkor a láncszemeket alkotó lemezek közül kefével és lánctisztítószerrel takarítsuk ki a koszt, majd láncolajjal vagy wax-szal biztosítsuk a megfelelő kenést.
A lánc élettartamát növeli a tisztítás mellett a rossz váltástechnika kerülése is - azaz keresztbeváltással ne terheljük a láncszemeket!
A fentieken kívül további élettartam-növelő tényező az is, ha minőségi láncot használunk.