Űrből pottyant protektor: G-Form

Benecz Ferenc
Benecz Ferenc
2011/08/22
Mind a tekerés, mind a séta a piacon kellően kényelmes benne, bár utóbbi helyen igen csak megnéztek benne…
Hirdetés

Innovatív kerékpáros protektorok

Bárki, aki egy kicsit komolyabban kezd el sportolni - legyen az akár kerékpározás, görkorcsolyázás, gördeszkázás -, vagy csak több védelmet szeretne alapból a testrészeinek, protektor(oka)t visel. Ezekkel általánosan a „túl meleg”, „súlyos” vagy „nehézkes mozgás-szabadság” jelzőkkel illetett problémák merülnek fel és ezzel együtt sokan nem is viselik/hordják ezeket, kockáztatva egy hosszabb felépülést a napról-napra kényelmetlenebb és viszketést okozó kórházi ágyban…

A technológiai fejlődés elkerülhetetlen pozitív következménye, hogy ezen ruházati kiegészítők készítéséhez is ma már komoly technológiát vetnek be, hogy könnyebb, kényelmesebb, nagyobb mozgás-szabadságú és mindezek mellett továbbra is maximális védelmet nyújtó protektorokat gyártsanak. A most tesztelt G-Form termékek még idehaza nem kaphatók, de igen jó esélyt látok ennek változására.

81806-nyomiteszt.jpg
81806-nyomiteszt.jpg


Erős nyomás esetén kemény, lassú nyomásra puha anyag

A háttér, a „Reaktív Védelmi Technológia” (RPT™). Az RPT™ kombinációja a Poron® XRD™ anyagnak és a G-Form saját technológiájának, amely azonnal megkeményedik külső behatás/ütés hatására, és az energia körülbelül 90%-át elnyeli… legalábbis ezt ígéri a gyártó. Mindezt egy könnyű és igen rugalmas, vékony formába öntve. Összességében egy igen kényelmes, de a funkciójának megfelelő protektort ígérnek, így nem volt más hátra, mint aktív használat közben is kipróbálni…

A legtöbb protektorral ellentétben, nem pántokkal tudjuk magunkra szabni a G-Form termékeket. Vásárláskor a megfelelő testrészünk mérete, pontosabban annak átmérője a mérvadó, mivel ezeknél egy elasztikus „csőbe” kell belebújtatnunk karunk, vagy éppenséggel a lábunk. Ennek is köszönhető a könnyű súly, viszont sajnos ez azt eredményezi, hogy azok, akiknek esetleg a karjuk erőteljesen felemás átmérőjű, az egyik oldalon passzentosan, míg másikon lötyögősen fog állni a védő. Ez persze csak extrém méretbeli különbségnél jelent működésbeli problémát…

81806-felhuzva.jpg
81806-felhuzva.jpg


Miután első beöltözködésen túl vagyok, az első benyomás a kényelmes viselet. A párnák formáinak tervezése és anyaguknak köszönhetően, könnyedén tudunk mozogni bennük. A vékonyságának köszönhetően könnyedén tudjuk ruhánk alá rejteni… és hát valljuk be, az extrém sárga párnázások nem mindenkinek mutatósak, így rejtjük is.

Előbb városi használatban próbáltam kényelmetlenné tenni, mivel méretéből és puhaságából ítélve nem áll messze tőle ez a felhasználási terület sem… összehajtogatva elfér akár egy retikülben is, így az irodába érve könnyen el tudjuk rakni. Bár az idei nyár őszies hőmérséklete is elég volt, hogy aláizzadjak, a légies elasztikus anyagon kellő hűsítő fuvallat jut át menet közben, hogy megállásig ne érezzük. Mind a tekerés, mind a séta a piacon kellően kényelmes benne, bár utóbbi helyen igen csak megnéztek benne…

81806-bringan01.jpg
81806-bringan01.jpg

Miután kellően összeszoktunk, célba vettem barátokkal a Börzsönyt, ahol porban, sárban, sziklák közt, igazi akcióban tehettem próbára a cuccot. Már Királyréten, a mászáskor felvettem, lássuk zavaró-e. Hát nem. Melegnek meleg, de hiába a kistányéros tekerés, hiába kiállva vagy épp nyeregben a görcsös pedáltaposás, a protektorok nem idegesítettek, vagy zavartak… ellentétben a hagyományos kemény-héjú protektorokkal, amik zöme ilyenkor igencsak visszafogó tényező.

Nagy-Hideg hegyen betoljuk a kötelező sztrapacskát és üccsit, majd irányba vesszük Csóványost, azután ereszd-el-a-hajam zúzás lefele. A köves, technikás zúzósabb részeken hamar kiderül az is, hogy az elasztikus anyag belső oldalára felvitt tapadós szilikon csík jól teszi a dolgát, és nem hagyja csúszkálni kezünkön vagy lábunkon a védőruházatot. Viszont sajnos hiába kísértettem a sorsom, és próbálom a 29-es merevfarú kerékpár határait feszegetni, esni nem esek, így az ütésre-keményedő tulajdonságát másként kell tesztelni…

81806-bringan02.jpg
81806-bringan02.jpg

Ütésteszt


Az elmélet egyszerű: vesszük a hagyományos, kemény-héjú és a puha, ütésre-keményedő protektort, és a lehető legazonosabb ütést méretünk mindkettőre, hogy érezzük, vagy inkább ne-érezzük azt a térdünkön… a teszt meggyőző. Hiába mosolyogva, lazán vártam az ütéseket a kemény-protektorban, míg fog-vicsorogva és összeszorított farizmokkal a G-Formra mérteket, ez utóbbiban is kellően csillapítva éreztem az erős behatásokat a lábamon.

Persze itt és most pont szemből, a párnázásnak merőlegesen kapta az ütést a csoda anyag. Viszont ha már kicsit oldalvást érkezik az ütés - ahol kevesebb a védelem -, gondban leszünk, míg a kemény-társnál ez még mindig nem okoz akkora gondot, hisz a kemény héj jobban oldalra nyúlik. Ez kicsit korlátozza az extrém felhasználási köröket, de még így is igen sok mindenre használhatjuk.

81806-compare.jpg
81806-compare.jpg

 

Összességében egy igencsak univerzális, könnyű és kényelmes protektorhoz volt szerencsénk. Mind a városi (pl. munkába ingázáshoz) és kicsit keményebb kerékpáros (xc, maraton, könnyed all mountain vagy freeride) használatra, mind a görkorcsolyához vagy gördeszkához jó választás. Ha a látott minőséghez és technológiához hozzáadjuk az infót, miszerint az USA-ban forgalmazáskor élettartam garanciát is kapunk, nagyon megnyerő termékről beszélünk.

Bár itthon még nem, de néhány európai országban (Románia, Svédország, Anglia, Olaszország) forgalmazzák már a G-Formot és feltételezem, hogy rövidesen tovább bővül a lelőhelyek száma.

81806-bringan03.jpg

81806-bringan03.jpg

 

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés