- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Ez az útvonal a győri városnézés nélkül tulajdonképpen a Győrt a Balatonnal összekötő 24-es számú, mintegy 126 km hosszú kerékpárút első szakaszának tekinthető és a városnézéssel együtt számos olyan látnivalót tartalmaz, melyért önmagában is megéri letekerni. A szakaszt 2021 őszén adták át a nagyközönségnek, végig kiváló minőségű, új aszfalton vezet. Út közben számos vendéglátóegységben van lehetőségünk frissíteni és több pihenőállomás is kialakításra került.
A messziről érkezőknek a túrát a győri Attila utcánál érdemes indítani, amely egy zsákutca és teljes hosszában ingyenesen parkolható. Innen a belváros látnivalói pár perces gurulással elérhetőek, melyeket akár rögtön a túra elején, akár a végén meg lehet tekinteni. A város sétálóutcájában, a Baross-úton számos étterem és szuvenírbolt található.
Az Attila utcából jobbra fordulva rögtön a kerékpárúton találjuk magunkat, majd néhány lámpás átkelő után egy alagúton haladunk keresztül, ahonnan szintén jobbra fordulva a város egyik buszpályaudvarára érkezünk. A pályaudvar mellett elhaladva elérjük a Baross hidat, amely alatt elhaladva meg is pillantjuk a Városházát. Az ikonikus épület neobarokk stílusban épült és több, mint 120 éves. 59 méter magas tornyából csodás kilátás nyílik a városra, azonban a látogatása korlátozott, csak külön (előzetes) kérelem alapján lehetséges. A belvárost az Aradi vértanúk útján tudjuk megközelíteni, melyen, ha végig megyünk, a Rába partjánál találjuk magunkat, amelynek partja a győriek egyik kedvelt találkozó helye. Ha belefér az időbe, érdemes átsétálni a Radó-szigetre, illetve a városon keresztülhaladva nem szabad elhalasztani a Székesegyházat sem, ahol Szent-László hermáját őrzik. A Széchényi-teret átszelve néhány kanyar után újra az alagútban találjuk magunkat. Kb. 10 perc tekerés következik a forgalmas külvárosban (végig kerékpárúton) és már el is érjük a település határát.
A Győr táblát elhagyva néhány száz méter után elérünk az első kiépített pihenőig, mely az 1809-es kimegyeri csata emlékére emelt emlékmű mellett került kialakításra. A (vesztes) csatában az osztrák-magyar hadsereg csapott össze Napóleon seregével és azért volt különleges esemény, mert ez volt az egyetlen csata a napóleoni háborúk során, mely Magyarország területén zajlott.
A Turul-madár megcsodálása után vadonatúj aszfalton, eseménytelenül gurulhatunk egészen a Győrújbarát határában kialakított következő pihenőállomásig, melynek különlegessége, hogy a fából készült asztalokat, padokat és információs táblát helyi nép és iparművészek készítették és látták el különböző kézi faragású domborművekkel és népi motívumokkal.
Tovább indulva le kell küzdenünk egy sunyi kis emelkedőt, hogy begurulhassunk Nyúl településre, ahol rengeteg frissítési lehetőséget találunk. Odafelé könnyed felfrissülést jelenthet a helyi fagyizó vagy cukrászda meglátogatása (melyek közvetlenül a kerékpárút mellett találhatók), visszafelé pedig a Platán csárda kínál fimon ételeket az elfáradt kerékpárosoknak. A falut elhagyva, balra, előre a távolban már felsejlik a Pannonhalmi Főapátság sziluettje, vagyis innentől szinte végig látjuk a túránk célállomását.
Nyúl után a következő település Écs, amit néhány perc alatt elérünk, ugyanis a két falu szépen lassan egybeépül. Écsen is találunk vendéglátóegységeket, sőt a falu Pannonhalma felőli oldalán, a kerékpárút mellett játszótér is rendelkezésre áll a gyerekek számára. Pannonhalmáig még további két kialakított pihenőben állhatunk meg frissíteni, melyből a másodikban mindenkinek javasolt bedobni pár kalóriát, ugyanis elkezdődik az emelkedő.
Nem túl meredek, mégis izzasztó taposás következik egészen a falu központjáig, ahol szintén egy kerékpárosok számára kialakított pihenőben szusszanhatunk.
Sportosabbaknak innen mindenképp ajánlott feltekerni vagy felsétálni egészen az apátságig. A mintegy 1 kilóméternyi, néhol 10%-os emelkedő elég combos, azonban a Lombkorona Tanösvény és az Főapátság látványa minden kalóriát megér. Óvatos ereszkedés után ugyanazon útvonalon tekerünk vissza egészen a túra kiindulópontjáig.