- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Nem kell minden bringás körnek kör alakúnak lennie. Egy útvonal teljesen más arcát mutatja mind a két irányból, főleg ha a Mátrában járunk. Most egy olyan szakaszt mutatunk be nektek, amiben minden megtalálható az aszfalttól az erdei talajon át az igazi köves szakaszokig. No meg persze a kilátás is kárpótol a szintkülönbségért!
Az útvonalat Merida kerékpárokkal és Bryton computerekkel jártuk be, a Merida Concept Store jóvoltából! A tesztbringák és teszt Bryton computerek rendelkezésre állnak mindenkinek, tesztelési részletek a Concept Store weboldalán.
Utunkat Parádról indítjuk, ahol érdemes a Kocsimúzeumot is megnézni ha már itt vagyunk, mert a 18. századtól gyártott hintókat és konflisokat nem lehet sok helyen együtt látni! Az ifjúsági tábortól már kezdődik egy kis terepezés, rögtön egy patakátkeléssel. Ha nem montival vagyunk, akkor ezt a szakaszt ki lehet kerülni az aszfalton az Ilona-patak bal oldalán haladva, mivel mi is erre az útra térünk ki hamarosan.
A Mátrában több helyen is található úgynevezett csevice kút, ami a vulkáni kőzetek közül előtörő szénsavat és kén-hidrogént is tartalmazó víz forrását jelenti. Most is útbaesik egy, a Szent István-forrás, ahonnan a híres Parádi víz is származik. Elhaladunk az Ilona völgyi tanösvény mellett, ahol egy vízhozamtól függő látványú vízesés is található. A kereszteződésnél balra fordulva megkezdjük az emelkedést egészen a Várbükki vendégházig, ami idilli környezetben található, de egy erős felújítás már ráférne, hogy a mai igényeknek megfeleljen. Minden esetre aki el akar vonulni a külvilágtól, az itt hamar megtalálja a számítását.
Egy patakot keresztezve, illetve egy réten átvágva jutunk vissza a murvás útra, ami szintén kerülhető ha nem hegyikerékpárral lennél, hanem mondjuk terepre alkalmas gravel bringával, vagy trekkinggel. A Domoszlói-kapunál érjük el utunk legmagasabb pontját 506 méterrel a tenger szintje felett. Innen lefelé vezet az utunk Markaz irányába, végig csodálatos kilátás mellett dél felé.
A lejtőn érdemes figyelni, mivel sziklás, murvás úton haladunk, de simán el lehet érni a 60 km/h-s tempót is, ami ha nem montival vagy, akkor veszélyessé is tud válni egy defekt esetén! A kövek között pedig ez simán előfordulhat. Rendes terepgumival és össztelós bringával, mint a Meridák amikkel végigjártuk az utat, ez kevésbé volt gond.
A „Nagy kanyar”-nál érdemes megpihenni (ha mást nem, akkor visszaúton), mivel a kilátás nagyszerű a Markazi-víztározóra, ahová le is gurulunk hamarosan. Innen ha túracipőben vagyunk, akár fel is lehet mászni a Markazi-vár romjához, ami fénykorát 1200-1421-ig élte.
Markazon van lehetőség vizet tölteni, vagy vásárolni, illetve pékség, bolt is található a központban. Nyári időszakban nagy a nyüzsgés a víztározó körül, mivel kiváló horgászati lehetőséget nyújt azoknak akik nem a bringázást választották hobbinak. Ha nem akarunk rögtön visszaindulni, akkor a települést elhagyva Domoszlón át Kisnána felé vehetjük az irányt.
Az útvonalon arra kell figyelni, hogy vízvételi lehetőség a hegyen nincsen, így mind Parádról, mind Markazról érdemes megfelelő mennyiséget magunkkal vinni. A déli oldalon napos időben kevés árnyékunk lesz, ami szintén fokozza a vízigényt. Akár eső után is simán tekerhető a túra, de ha nem nyáron teljesítjük, akkor mindig legyen nálunk széldzseki, vagy hosszú mez, mert a Domoszlói-kapu környékén azért más idő lesz mint lent a völgyben. Oda-vissza 46 km a táv (a Kisnánai kitérő nélkül), és az 1000 méter körüli szint is meglesz, tehát ha nem ebike nyergében vágtok neki, akkor nem árt a jó erőnlét.