- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Habár a síelés egyre népszerűbb sport kishazánkban, a telemark mégis a legtöbbek számára nem több egy fellengzős külföldi szónál. Öntsünk tiszta vizet a pohárba.
A telemark technika az északi sí technikák közé tartozik, szemben a „klasszikus” mindenki által ismert síeléssel, amely az alpesi vonalat képviseli. Ami azt illeti, inkább az északi vonal - köztük a telemarkkal - az, ami klasszikus, ugyanis újkori története 19. század elején, vagyis majdnem 200 éve vette kezdetét Skandináviában, szemben a ma népszerűnek számító alpesi síeléssel, amely az északi alapokon elindulva rengeteg átalakuláson ment keresztül és csak a múlt század elején kezdte felvenni mai formáját.
A telemarkot lényegében az különbözteti meg az alpesi sítől (a többi északi irányzatot is beleértve), hogy a síelő bakancsa kizárólag elöl rögzül a léchez, szabad utat hagyva ezzel a saroknak. Ebből a szabadságból adódóan
a síző képes akár teljesen letérdelni kanyarodás közben, légies, könnyed, harmonikus jelleget adva a csúszásnak.
Elsőre ez rémisztően hangozhat egy kezdő, vagy akár egy rutinosabb sízőnek is, mondván, hogy „fix”, alpesi kötéssel is épp elég nehéz talpon maradni azon a fehér, csúszós valamin! Azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy kezdő semmivel sem veszi nehezebben az akadályokat a tanulásban, mint az alpesiben, egy haladó alpesi síző pedig akár pár óra alatt élvezhetőre fejlesztheti telemark tudását.
Mielőtt bárki fejvesztve nekifutna, hogy „fúdejó megyek és megpróbálok telemarkozni”, fontos megjegyezni, hogy a telemarkhoz szükséges felszerelés nem azonos a látszólag hasonló elven működő (és kis hazánkban könnyebben elérhető) sítúrázáshoz, síalpinizmushoz használt felszereléssel. Ne vágjunk neki az új csilli-villi pin rendszerű, 4-500 eurós túrakötéssel letérdelni csúszás közben, mert hamar meglepetés érhet. A telemarknak is megvan a saját, direkt erre a célra kifejlesztett kötése és cipője, amely garantálja az élményt.
A teljesség igénye nélkül: a kötés erősebb, mint a túrakötések, a cipő eleje pedig rugalmas, ez által is szabadabb mozgást biztosítva használójának.
A magyarországi pályákon évről évre sokasodó embertömeg ellenére a telemark nemhogy nem terjedt el, de gyakorlatilag máig szinte teljesen ismeretlen maradt. Ebből fakadóan sajnos a kölcsönzőkben valószínűleg egyáltalán nem fogunk telemark felszerelést találni, ahogy a síiskolákban is nehéz megfelelő tudású telemark oktatót lelni. Ha valakinek felkeltette az érdeklődését az irányzat, akkor a külföldi lehetőségeken kívül a következőt javasolni:
A MAFC-nak volt Telemark szakosztálya, ami jelenleg tetszhalott állapotban van, de az egyesület oktatója Dr. Béki Piroska szeretettel várja a jelentkezőket! Engedélyével megosszuk az elérhetőségét: 36 30 268 7577