- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Nem igazán tudjuk letagadni, hogy a síelés bizony drága mulatság, ennek megfelelően a legtöbbünknek a síút szervezésekor a ronda anyagiak is szerepet játszanak. Igaz, hogy a síelés teljes költsége számos körülménytől függ, ám mivel ebből jó nagy szeletet hasít ki maga a síbérlet, ezért érdemes összehasonlítani a sípályákat ez alapján is.
Készítettünk egy összesítést a sípályákról, hogy melyik a legolcsóbb és melyik a legdrágább. Ehhez az adatbázisunkban szereplő 179 sípálya, egy napos árait vettük alapul (a dinamikus árképzésű sípályáknál a legdrágább, vagyis a pénztárban elérhető árakat vettük figyelembe). A síbérlet árait az aktuális, 2024.02.18-i hivatalos deviza középárfolyamon számoltuk át forintra (PLN 96, EUR 401, CHF 425, RSD 3,4, RON 80, CZK 16).
Természetesen a táblázatban az adatbázisunkban szereplő valamennyi sípálya szerepel, így a kimutatás trükkös mert, azt nem vettük figyelembe, hogy melyik van aktuálisan nyitva.
Nem meglepő módon magyar sípályák a legolcsóbbak, konkrétan a legolcsóbb Sátoraljaújhely Zemplén Kalandpark, ahol 5490 Ft-ért- lehet egy egész napot síelni. Üröm az örömben hogy viszonylag kevés napot van nyitva ez a sípálya. A második legolcsóbb sípálya egy napos vagy 8 órás jegyet figyelembe véve Visegrád Nagyvillám. A szűk keresztmetszet itt is az, hogy egyáltalán van-e olyan időjárás amikor lehet csúszni.
Meglepetésre a dobogó harmadik fokára Faklovka - Litmanova (Ski Litmanova), egy kicsi szlovák sípálya érkezett be, majd Certovica, Forsteralm és Schneeberg következik.
A két legismertebb magyar sípálya (Mátraszentistván és Eplény) egész sok komolyabb nevű sípályát utasított maga mögé, már ami az árakat illeti. Mátraszentistván pl. a tizenharmadik a sorban a 13 500 Ft-os a legdrágább időszakú napijegyével, míg Eplény a 15 100 forintos legdrágább napijegy árával olyan síterepeknél is drágább, mint pl. St. Corona, Harenda-Zakopane, Unterberg, Tále, Skalka, Madarasi Hargita vagy Schneeberg.
A lista másik felén, az egy napos síbérleteket figyelembe véve a legdrágább sípályák - nem meglepő módon - a svájci síterepek közül kerültek ki, az első négy helyet birtokolják. Adelboden, Saas-Fee, Davos és Verbier mind 35 ezer Ft körüli napijeggyel vehetők igénybe. A legdrágább osztrák síterep az adatbázisunkban Sölden, ahol majdnem 32 000 Ft-ba kerül egy nap pályahasználat. Közvetlenül utána az olaszországi Madonna di Campiglio következik, igen szoros versenyben.
Ha azt hiszed, ezek a sípályák drágák, akkor vess egy pillantást az USA sípályáira. A híres Vail síterepre a cikk írásakor 319 USD-ért lehet napijegyet kapni!
Az abszolút összehasonlítás mellett kísérletezhetünk kombinált összehasonlításokkal is, hogy az ár/érték arányt is szemléltessük. Egy síterep "értéke" sok mindentől függ, leginkább attól, hogy hány kilométer pálya van. milyen minőségűek ezek a pályák, milyen messze van, mennyire drága, milyen és mennyi szállás van a közelben stb...A saját adatbázis exportunk alapján nekünk most a síterep magasság szerinti fekvése az adott.
Ha a síterep magasságát a hóbiztosság mutatójaként vesszük alapul és összehasonítjuk a bérletárral, akkor érdekes dolgokat találunk. A legmagasabbra a következő síterepeken tudunk feljutni: La Grave - 3600 m, Saas-Fee 3600 m, Zermatt Matterhorn 3820 m, Aiguille du Midi 3842 m, Breuil-Cervinia 3883 m.
Ha a napijegy árát elosztjuk a legmagasabb ponttal, akkor eme tudományosan megalapozott érték szerint (minél kisebb az érték annál jobb - lásd táblázat) a legjobb síterep: Pus-St. Vincent, vagyis irány Franciaország... mondjuk ezt eddig is tudtuk.