- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Alapvetően a kijelölt helyeken. De mik ezek a helyek és hol vannak?
Aki sítúrázásra adta a fejét, az legtöbbször nem a pályán képzeli el ezt a mozgásformát. A sítúra egyik legnagyobb vonzóereje az, hogy a tömegeken és a túlárazott pályákon túl, a természetben, a vadonban lehet végezni. Persze ehhez kellő tudás, tapasztalat és felszerelés is kell, arról nem is beszélve, hogy nem mindenhol megengedett. A Magas-Tátra szerény tapasztalatom szerint az egyik leginkább korlátozott terület ilyen szempontból. Míg az Alpokban általánosságban saját felelősségre bárki, bármikor, bármerre mehet a Magas-Tátra szlovák és lengyel része is sokkal szigorúbb szabályozás alá esik. Vannak időszakok, amikor a terület konkrétan zárva van, ergo a menedékházakig vezető ösvények kivételével senki nem mehet sehova.
A legegyszerűbb megoldás, ha a két síterep -Csorba-tó, Tátralomnic-, két kijelölt túraútvonalát használjuk. Mivel a két síterepre más szabályok vonatkoznak, mint a Nemzeti Park területén, itt a legegyszerűbb kipróbálni a sportot. Ameddig a sípálya nyitva van, bárki használhatja a kijelölt sítúra útvonalakat (Csorba-tó sítúra itt, Tátralomnic sítúra itt), 2024/25-ös szezonban még ingyen. A következő évtől a hírek szerint be fogják vezetni, - az amúgy máshol megszokott-, fizetős rendszert, ami az Alacsony-Tátrában már idén bevezetésre került. (napos síjegy 7 EUR, szezonbérlet 100 EUR)
A nemzeti park területén a sportolást és a mozgást a TANAP szabályozza. Az aktuális szabályozás szerint:
A nemzeti parkban a hegymászásra és síelésre fenntartott helyeken, a téli túrázás mellett a síelés is lehetséges, feltéve, hogy a síelő a Traynard-skála szerinti S4-es vagy annál magasabb nehézségű síterepre lép be. A sítúrázók mozgását ezen a területen a Prešovi Kerületi Hivatalnak a Tátrai Nemzeti Park és védőövezetének látogatási rendjéről szóló rendeletének 7. §-a határozza meg. Eszerint a fenntartott helyeken csak az alábbi feltételekkel lehet sítúrázást, síalpinizmust végezni:
(a) A sítúrázók az alpesi környezetbe a túraútvonalon és a természetjáró ösvényen kívül, kizárólag sítúrára való indulás céljából léphetnek be, a legközelebbi túraútvonaltól vagy természetjáró ösvénytől a legrövidebb és a sítúrára, hegymászásra alkalmas alpesi terep megközelítésére a legkörnyezetkímélőbb útvonalat használva,
b) Sítúrára csak olyan személyek vállalkozhatnak, akik online előzetesen regisztráltak (regisztráció itt) , rendelkeznek megfelelő felszereléssel, valamint ismerik a sítúra terepét és a tervezett túrát,
c) a sítúrázóknak érvényes személyi igazolványt és a nemzeti hegymászószövetségük érvényes igazolványát kell felmutatniuk,
(d) sítúrázást csak a kijelölt területeken lehet végezni a naptári év december 15. és a következő naptári év április 15. között, reggel 5:00 és este 7:00 óra között,
(e) állat által kísért síelő nem léphet be a síelésre fenntartott helyekre.
Ha nem pályán akarsz sítúrázni, akkor:
- meghatározott időszakban, meghatározott napszakban szabad
- személyi és hegymászó szövetségi tagság szükséges
- előre regisztrálni kell online
Nem meglepően a lengyel részen mások a szabályok. A legfontosabbakat összeszedjük itt és most, de a részletes szabályokat a TNP oldalán érhető el.
- a sípályákon tilos a felmenetel, Kivéve a Kasprowyn, ahol a kijelölt útvonalon felfelé is lehet közlekedni, ha üzemel a lift.
- a nemzeti park területén a nyári túraútvonalakon és a kijelölt sítúra útvonalakon lehet sítúrázni
- december 1 és május 15. között az alábbi útvonalak zárva vannak: Gombás-nyereg (Przełęcz w Grzybowiec) - Felső-Konrád-nyereg (Wyżnia Kondracka Przełęcz), Toman-völgy (Dolina Tomanowa) - Keskeny-csorba (Chuda PrzeŁączka) és Lengyel-Öt-tó völgye (Dolina Pięciu Stawów Polskich) - Mormota-halom (Świstówka Roztocka) - Halastó (Morskie Oko)
- A március 1-jétől november 30-ig tartó időszakban minden túraútvonal szürkülettől hajnalig zárva tart.