- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
A szabadidős versenyzés fénykorát éli napjainkban és a számtalan különböző kihívás között gyakorta találkozni az Ironman kifejezéssel, mely talán nem mindenki számára teljesen tiszta, hogy pontosan mit is jelent. Az Ironman nem más, mint egy triatlon verseny. A klasszikus triatlon sportban többféle táv létezik, melyek közül kettő, a közép és a hosszú táv kapcsán használják az Ironman kifejezést. Míg a középtávot, mely 1,93 km úszásból, 90,12 km kerékpározásból és 21,1 km futásból áll, a köznyelvben fél Ironmannek nevezik, addig a hosszú távot a maga 3,86 km úszásával, 180,25 km kerékpározásával és 42,195 km futásával Ironmannek hívják. Kevesen tudják, hogy ez a köznyelvben használt Ironman kifejezés nem használható minden Ironman távú versenyen.
Az Ironman egy jogilag levédett brand, melynek kizárólagos tulajdonosa a World Triathlon Corporation (WTC). Az Ironman brand alatt futó versenyeken a szolgáltatás minősége messze felülmúlja a legtöbb hasonló távú triatlon versenyen tapasztalható szintet, így ennek okán az ilyen rendezvényekre meglehetősen drága a nevezés és a túljelentkezés is garantált. Az Ironman legnagyobb kihívója minőség terén az európai Challenge sorozat, mely szintén Ironman távú triatlon versenyeket rendez, az Ironmanhez hasonló színvonalon.
Magyarországon is rendeznek hosszú távú triatlon versenyeket, de mivel a szervezők nincsenek szerződésben az Ironman branddel, hivatalosan nem használhatják az Ironman nevet. A legismertebb ilyen verseny a nagyatádi Extrememan, mely a legrégebb óta megrendezésre kerülő magyar Ironman távú triatlon verseny, már több, mint 30-szor durrant el a rajtpisztoly a Gyékényesi-tó partján. A legtöbb amatőr sportoló számára már egy, a magyarországihoz hasonló, viszonylag sík pályán megrendezett hosszú távú triatlon verseny is a teljesítőképesség határát jelenti, azonban vannak olyanok, akiknek ez nem elég extrém.
Az Ironman távban csak távolságbeli „korlátozások” vannak, így egy hegyvidéki vagy egy jellemzően extrém időjárással bíró területen megrendezett verseny sokkal magasabbra tudja tenni a lécet az átlagosnál. Extremitásáról híres pl. a Norseman, a Swissman vagy a Brutal Extreme Triathlon, mely Ironman távú versenyeken a résztvevőknek nagyon durva szintkülönbségeket kell leküzdeniük jó eséllyel óriási hőingadozás mellett. Egy Ironman távjának hosszúsága a világ legjobb ultrásainak meg sem kottyan (még durva körülmények között sem), éppen ezért egyre több olyan rendezvényről is hallani, ahol a résztvevőknek az Ironman távot különböző felosztás mellet 5-ször, 10-szer vagy akár 30-szor is teljesíteniük kell. Mi magyarok az élen járunk az ilyen brutális hosszú távú triatlon versenyeket illetően, ugyanis két legjobb ultratriatlonistánk, Szőnyi Ferenc és Rokob József rendszerint a dobogó felső fokán áll a sokszoros táv teljesítését követően. „Első bálozóknak” mindenképp egy síkvidéki hosszú távú triatlon versenyt javaslunk!