- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Így például a Fenix csoport márkái is gondos figyelmet fordítanak a lehető legkisebb környezeti lábnyom létrehozására – tudtad például azt, hogy a Hanwag cipőknél felhasznált bőrökből a gyártás során keletkező hulladékokat (bőr darabkákat) a Fjällräven kabátok és nadrágok cipzár-kocsihúzójánál használják fel? Vagy például azt, hogy ez utóbbi gyártó már olyan alapanyagot is készít, melynek közel kétharmada újrahasznosított műanyag?
Most pont ezen előbbiekben emlegetett Fjällräven márka hazai képviseletétől érkezett hozzánk egy túranadrág tesztre. Szokás szerint ilyenkor első körben elolvasom a gyártói információkat, megnézem az árát. Ami ebben az esetben a Vidda Pro Ventillated nadrág mellett 160 euro volt...
Rögtön eszembe jutott azon barátom régen elhangzott szavai, aki hosszú időn keresztül farmernadrágban járt velem túrázni. „Nekem nagy jó a farmer is... strapabíró legyen és kész!” Aztán miután sokszor tapasztalta meg, hogy még két nappal később is nedves és nehéz volt farmernadrágja, miközben mi már az eső után pár órával szárazon lépdeltünk, vagy épp a melegebb napokon majd meg főtt a vastag, nem szellőző nadrágjában, míg mi vidáman bandukoltunk, beszerzett egy minőségi túranadrágot, és azóta fel sem merül benne, hogy mást vegyen fel.
Az a nadrág pár-tizenezer forint volt, így most jogosan merülhet fel a kérdés, mit nyújt többet egy 160 euros nadrág, azon felül, hogy „zöld”? Figyelem, spoiler következik: azt a fajta észrevétlen komfortot, és apró okos megoldásokat, aminek köszönhetően a nadrágon semmi nem fog múlni, hogy csak az élményre figyelj. Ráadásul mindezt kellő strapabírással ahhoz, hogy éveken át veled legyen.
A Vidda Pro abból a G-1000 Eco anyagból készül, ami a Fjällräven saját gyártású, legendás strapabírással bíró G-1000 anyagának környezetbarát kivitele. 65%-ban poliészter és 35%-ban pamut alkotja, melyből az előbbi tulajdonképpen újrahasznosított műanyag. Strapabírása mellett az anyag nagyszerű tulajdonsága még, hogy flourcarbon-mentes impregnálással van ellátva, a szúnyogok nem tudják átszúrni, szélálló, és waxolható (vízlepergetővé tehető). Enyhén elasztikus tulajdonsága révén kellő mozgásszabadságot biztosít számunkra, hogy a terepen minden helyzetben könnyedén és akadálytalanul mozoghassunk.
Tömege 48-as méretben csak 565 gramm, azaz a nagy strapabírás- és a rengeteg extra megoldás ellenére (amikről később írok) a nadrág kifejezetten könnyűnek mondható. Ez azért is fontos, mert egy hosszabb, fárasztó túra végén a „sárnehéz” ruházat is zavaró tud lenni...
Szárai egyenes szabásúak (regular fit), és nem alakítható át rövidnadrággá – két szárhosszban érhető el, a normál (regular) és az 5 centiméterrel hosszabb „long” kivitelben. Én magasnak számítok a 185 cm körüli méretemmel, így a tesztre kapott „regular” hosszú száraktól picit tartottam, ám meglepően hosszúak ezek is ahhoz, hogy még a magasszárú bakancsban is kellő mélységben leérjenek. Okos és praktikus megoldás, hogy a szárbőség patentszemekkel méretre állítható. A szárvégekbe egy-egy fémakasztó került beintegrálásra, amiket a bakancsunk fűzőjéhez tudunk rögzíteni, így nem tud felhúzódni a nadrágszára menet közben.
Nekem kicsit fura extra, a térdeknél kialakított egy-egy zseb, amibe opcionálisan külön megvásárolható védőpárnákat helyezhetünk el. Ennek oka annyi, hogy itthon jobban ki vannak építve a túraútvonalak és tűzrakó helyek, ám vadkempingezésnél tűzrakáshoz, vagy kicsit mászósabb útvonalak során hasznos és komfortos opció.
A nadrágon 6 darab zseb lett kialakítva: 2 hatalmas méretű a deréknál, 2+1 hatalmas méretű a combokon, valamint 1 hálós kicsi méretű az egyik combon levő zseb belsejében. Ezeken felül találunk még 1 darab késtartót a combon, 1 darab balta akasztót derékon, illetve 2 darab karabiner-akasztót szintén a derekunkon.
A főbb tulajdonságok alapján a Fjällräven Vidda Pro Ventillated túranadrág mindent IS tud, amit egy igazán jó túranadrágtól elvárhatunk. De a pudig próbája az evés, a túranadrágé pedig a túrázás, így célba vettem a hegyeket, hogy lássuk, miként viselkedik természetes „élőkörnyezetében”.
Hazánkra jellemző könnyed középhegységi gyalogtúrákra indultam, főleg a Börzsöny és a Mátra ösvényeit taposva, melyek során voltak olyan helyzetek, amikor magasabb- vagy nyújtott lépésekre volt szükségem, és persze akadt patakátkelés is.
A túrák megkezdését követően szép lassan belefeledkeztem a természetbe, és arra eszméltem pár órával és jó pár kilométerrel később a kocsihoz visszaérkezve, hogy legyalogoltam az eltervezett útvonalat, de a táv kezdeti pár kilométere után eszembe sem jutott a nadrág.
Mindez annak volt köszönhető, hogy a szabása és a jó minőségű anyagok kombinálása révén zavartalan a mozgásom. Ráadásul hiába váltott a hőmérséklet a reggeli csípősből délutánra 28 fok körüli melegre, végig kellemesen éreztem a nadrágban magamat. A cuccaimat pedig, amiből szeretek többet is kézre eső helyen tartani túrák közben – mint például a papírtérkép, a mobiltelefon, a powerbank, a csősál, a kés, vagy épp a müzliszelet – könnyen kényelmes helyekre tudtam elpakolni úgy, hogy igazán nem értem el a nadrág korlátait.
A gyártó kínálatát böngészve, a fotók és az elnevezések alapján két azonos nadrágot is találunk, melyek csak a „Ventillated” jelzőben térnek el. Ezen modellek tulajdonképpen minden fő tulajdonságukban megegyeznek, ám a tesztre is kapott „Ventillated” verzió két oldalt, a combunk magasságában egy-egy bő arasz hosszúságban, két irányból is megnyitható cipzárral érkezik, mellyel melegebb napokon szabályozhatjuk a nadrágunk szellőzését. Ha nyáron is sokat túrázunk, ajánlott ez a verzió!
Ha egy hosszútávon, évszaktól és időjárástól függetlenül jól használható, praktikus és komfortos túranadrágot keresel, esetleg rendkívül szúnyog-gazdag környezetben is jársz, akkor a Fjällräven Vidda Pro Ventillated mindenképpen jó választás lehet! A skandináv cég nadrágja hozza azt a luxus komfortot és praktikumot, amiknek köszönhetően túránk során teljes mértékben bele tudunk feledkezni a kalandunkba... legyen az akár hazánk hegyeiben, vagy a környező országok könnyed, közepesen technikás ösvényein.
Lehet, hogy találsz kevesebbért hasonló tulajdonságokkal rendelkező nadrágot, de ha számít a környezetünk, annak megóvása is, akkor a Fjällräven Vidda Pro nadrág használatával már egy picit tettél érte – hiszen olyan terméket vásároltunk, melynek előállításának környezeti lábnyoma csekély.