- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Az erdő- és természetismereti Gyadai tanösvényen HanGYA DAni segítségével ismerhetjük meg az erdő, a rét életét, élővilágát és betekinthetünk az itteni erdészek munkájába is. A Katalinpusztiai Kirándulóközpontból induló túra tökéletes családi útvonal, számos izgalmas, a túrázás megszerettetésére alkalmas állomással: mocsárjárás fapallókon és cölöpokon, hintahíd, óriási függőhíd és rengeteg kisebb-nagyobb domb és egyéb megmásznivaló.
A Katalinpusztai Kirándulóközpont Szendehely-Katalinpuszta településen található. Jól megközelíthető távolsági busszal, vagy autóval is (méretes fizetős parkoló áll rendelkezésre). Nyári időszakban a Katalinpusztai hangyavasút már a bejáratnál rabul ejtheti a gyerekeket, illetve egy kisebb játszótér is található itt (a számos ismeretterjesztő installáció mellett). A kirándulóközpontban mosdó is található.
A tanösvény kijelölt turistautakon halad, de végig egyedi tanösvény táblák is segítik az eligazodást (kellemes hétvégi napokon viszont elég lesz csak követnünk az előttünk haladókat, mert ilyenkor egybefüggő sorban haladnak a kirándulni vágyók). A kiindulópont és egyben az útvonal vége is a kis tó mellett található.
Rögtön az út elején emelkedőn haladunk, majd egy kellemes séta után letérünk a Lósi-patakhoz, amin egy kis fahídon kelünk át. Itt a gyerekek megpróbálhatnak minél magasabbra mászni a tanösvény állomásánál, majd hamarosan visszatérünk a patak másik oldalára. Hangulatos erdei környezetben, megmászásra ösztönző domboldalakkal szegélyezett úton haladunk, majd kisvártatva kiérünk egy szép tágas rétre.
A rét melletti útról a tanösvény táblája elirányít minket újra a Lósi-patak mocsaras környezetébe, ahol fapallókból épült northsore útvon egy picit átlépünk Nógrád megyébe, ahol a fákról gyerekek csüngenek és az Óriások pihenőjében számos nagy méretű asztal és pad és több tűzrakóhely nyújt alkalmas helyet pihenésre, uzsonnázásra. Itt még egy autentikus pottyantós budi is található.
A pihenő után ismét a mocsárvidéken térünk vissza Pest megyébe, ami mocsárvidéken cölöpökön, gerendákon, pallókon és az izgalmas hintahídon keresztül juthatunk át. Ha ezen átverekedtük magunkat, a Gyadai-réten keresztülvágva jutunk el újra a fákkal tarkított erdei szakaszhoz, ahol rövidesen a tanösvény másik nevezetessége vár, a mély árkon átívelő függőhíd, ami Magyarország leghosszabb gyalogos függőhídja. Nincs feltüntetve a híd teherbírása, de általában itt sorban várják az emberek, hogy kettes-négyes (vagy mondjuk úgy családi) csapatokban átkeljenek a hídon. Türelmetlenek, vagy akik még egy kört szeretnének menni, hevenyészett lépcsőkön is áttérhetnek az árok túloldalára. A híd egyébként enyhén mozog csak, kellően izgalmas, de ugyanakkor biztonságos is.
Ezt követően még vár minket egy kellemes séta és egy, a gyerekek által megmászásra alkalmas boksa, vagyis tradicionális szénégető.
Ha folytatjuk utunkat, rövidesen visszaérkezünk a kirándulóközponthoz és ezzel túránk végéhez.