- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
A túraruházatok, jelen esetben a túranadrágok tervezésénél az előbbiekben felsoroltakon túl még számos igényre kell figyelmet fordítani, melyek összessége teheti a kész terméket végül kényelmessé a túrázás során.
Alábbiakban összefoglaltuk, hogy mik a túranadrágok fontos szempontjai.
Egy túranadrággal szemben általánosságban a legfontosabb elvárás a strapabírás, hiszen a túráink során, amikor egy kidőlt fatörzsön mászunk át, amikor egy sziklafalhoz simulva haladunk előre, amikor szúrós és tüskés növényzeten kell átjutnunk, a legkevésbé sem szeretnénk még a nadrágunk épségére is figyelni.
Az ilyen célra tervezett strapabíró anyagok közül az egyik legelterjedtebb a Cordura vászon, melynek nagy a szakítószilárdsága és a kopásállósága. Ráadásul a különböző bevonatoknak köszönhetően vízlepergető, valamint egyéb technikai anyagokkal kombinálva jó a száradó-képessége. Egyes gyártók, mint például a Fjällräven, saját fejlesztésű anyagokat haszunálnak erre a célra – a skandináv cég G-1000 vászna nagyszerű strapabíró tulajdonsággal rendelkezik, ráadásul létezik belőle újrahasznosított poliészterből készült változat is, és természetes módon, waxolással vízlepergetővé tehető. Mindezek mellett még szúnyog-biztos is, mert nem tudják átszúrni...
Persze vannak olyan helyzetek, amikor az előbbiektől eltérő szempontok kerülnek a fontossági sorrend elejére. Csak gondoljunk egy téli, esetleg extrém hideg környezetben tervezett túrára. Ilyen helyzetekben legkevésbé sem a szúnyogokkal és kidőlt fatörzsekkel szembeni ellenálló képesség a legfontosabb, mint inkább a hő megtartása, amiért sok gyártó a szintetikus és természetes pehelyhez nyúl. Ugyan sokat fejlődött a szintetikus technológia, és a természetes pehely tulajdonságait megközelítően tudják is, a természetessel nem veszi fel a versenyt. Nem véletlen, hogy a nagyobb márkák, mint például a Fjällräven, ezt a töltőanyagot használja sok télre tervezett termékében (köztük a kiváló minőségű magyar pehellyel).
Ennek pont ellenkezőjét kívánja a mediterrán, esetleg trópusi vagy sivatagi felhasználás. Ilyenkor a szellőzés válik elsődlegessé, amihez a gyapjú, a len, vagy a Fjällräven kínálatában megtalálható micro travel anyagok jöhetnek szóba, melyek hatékonyan engedik át a levegőt és a testünk által kibocsátott nedvességet. A szellőzés általánosságban is probléma, hiszen a túrák során testünk intenzív munkát végez, amitől extra hőt termel. Mindez egy melegebb napon erős izzadással jár, amihez szükséges a jó szellőzés - amit ha nem a nadrág anyagával érünk el, akkor a szabással próbálják a gyártók.
További szempont lehet a vízállóság, illetve vízlepergetés is. Bár egy eső bármikor elkaphat minket menetközben, vagy egy nyirkos, harmatos, áztatott füves terepen kell áthaladnunk, ezeket átvészelhetjük vízálló nadrág nélkül is. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor kifejezetten elvárás ezen tulajdonság: például tartósan csapadékos környezetben, vagy hidegebb, hűvösebb időjárás során. Ilyenkor az egészségünk és komfortunk megőrzése érdekében a legjobb, ha ruházatunk vízálló, de legalábbis vízlepergető tulajdonságú. Bár sokan azt gondolják, egy esőkabát elégséges az ilyen helyzeteket megoldani, de az igazság az, hogy az sem árt, ha a nadrágunk is valamelyiket tudja.
Ehhez a gyártók speciaális, membrános anyagokat, vagy vegyikezeléseket alkalmaznak - így például a Fjällräven túranadrágok nagy része waxolással tehető vízlepergetővé.
A nadrág több elemből épül fel, melyek szabása meghatározza a komplett nadrág által nyújtott mozgásszabadságot és kényelmet - amik pedig kihatnak az élményre.
Mozgásszabadságunkat leginkább a nadrágok szárainak szabása határolja be. Mivel túrázás közben előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor nagyobbat kell lépnünk, vagy magasabbra kell emelni a lábunkat, a nadrág szárainak ezeket engedni kell… ehhez több megoldást alkalmaznak a gyártók. Egyik ideális kialakítás, ha a lábszárak előformázottak, azaz a lépésnél meghajlított lábak alakjához vannak igazítva, ezáltal adva kényelmet amikor emelni kell a lábunkat. A másik lehetőség az anyagtípusok kombinálása - a térd, derék, illetve ülep részekre sztreccses anyag kerül, melyek növelik komfortunkat. Több Fjällräven nadrág esetében is ilyen megoldást találunk, mivel a G-1000 szövet merev, nem nyúlik.
De a szabás máshol is befolyásolja a komfortunkat. A csípő- és derék-, vagy a nadrágszár kialakítása is hatással lehet a túránk élményére. Szerencsére sok gyártó kínál széles választékot ezen kialakításokból, így például a Fjällräven márka esetében is a túranadrágokat megválogathatjuk a csipő (regular, comfort, curved) valamint a derék (magas, közepes, alacsony) szabása szerint is. Ráadásul a szárból is választhatunk olyat, ami lecipzározható, szabható vagy fix. A skandináv cég termékeinél a lábszár alsó szélességét is megválaszthatjuk, hiszen keskeny, regular és comfort változatok is találhatók a kínálatban.
Ha már a nadrág száránál tartunk, kiváló komfortnövelő extra tulajdonság tud lenni az összehúzhatóságot elősegítő gombok/cipzárak/tépőzárak, illetve a beépített kamásli is – ezeket megtaláljuk a Fjällräven nadrágokban is.
Ezek mellett a varrás minősége és milyensége is nagyon fontos, hiszen várhatóan a túranadrágunk sokfajta behatásnak kell majd ellenálljon, és nem csak anyagában, de az azt összetartó varrásokban is.
Míg a hétköznapok során nem igazán vesszük észre a zsebek formájának, méretének, de még számának fontosságát sem, addig egy túra során, amikor a hátizsákból elővenni dolgokat körülményes, amikor a mozgásterünk korlátozott, amikor a tároló helyek száma véges, akkor a zsebek, de még a fülek is igen nagy szerepet kapnak.
A csípőnknél levő oldalzsebek "alapfelszereltségek", melyek mérete akkor igazán jó, ha kényelmesen bele tudunk nyúlni, akár kesztyűben is. Ezekben kényelmi szempont miatt csak kisebb dolgokat pakolunk túlnyomó részt. Amikor a nagyobb cuccokra, mint a térkép, iránytű/gps/telefon készülékek gondolunk, akkor kapnak szerepet a térdzsebek. A comb külsején elhelyezett zsebek megpakolva sem zavarnak a mozgásunkban, és menetközben is könnyedén férünk a tartalmukhoz. Ráadásul a belepakolt dolgok a mozgásunktól nem gyűrődnek, hajolnak el (és akár törnek). Praktikus megoldás, ha úgy, mint például a Fjällräven nadrágokon is van, a térdzsebek kisebb belső rekeszeket is tartalmaznak, melyekkel szortírozhatjuk a cuccokat.
A zsebek mellett további hasznos tulajdonság a túranadrágon elhelyezett fülek, bújtatók, melyekre többek között például kést, vagy iránytűt, GPS eszközt is akaszthatunk.
Napjainkban nem lehet elmenni a termékek gyártási folyamatával, és a termékekkel közvetlenül és közvetve keletkező környezeti lábnyomok mellett. Az energia- és vízfelhasználástól, az újrahasznosítható anyagokon és felhasznált vegyszereken át, a strapabíró kialakításig minden számít, ha a környezetünk megóvását fontosnak tartjuk.
Szerencsére egyre több cég gondolkodik környezettudatosan - mondjuk a Fjällrävennél erre már évtizedek óta ügyelnek! Többek között ez folyamat már az alapanyagok kiválasztásától kezdődik, ahol mérlegre helyezik a strapabírást, a funkcionális tulajdonságokat és a kémiai összetételt, annak a környezetre gyakorolt hatásaival. Amikor csak lehet, természetes vagy megújuló és újrahasznosított anyagokat használnak, ügyelve arra, hogy elkerüljék a PFC-ket, a PVC-ket és az angóragyapjút, valamint a strapabírás terén a szükségesnél ne legyen gyengébb és ne legyen szükséges a használatból eredő kopás, elhasználódás miatt egy-két év után lecserélni a terméket. Az újrahasznosítás terén is kiválóan teljesít a skandináv márka, hiszen a cégcsoporthoz tartozó bakancsok gyártásában keletkező bőr hulladékok hamar cipzárhúzó, vagy brand-logó formájában kelnek életre a túranadrágokon.
A vízállóság elérése érdekében sok gyártó használja a fluorozott szénhidrogéneket, de ez az eljárás rossz a környezetünkre – nem bomlanak le könnyen a természetben, befolyásolják az emlősök szaporodását és hormontermelését, és feltételezhetően rákkeltőek – így egyre több márka, köztük a Fjällräven is száműzte termékeiről – áttérve a fluor-karbon-mentes impregnálásra, többek között a természetes alapú waxolásra.