- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Hát ez fontos kérdés! Indíthatnék azzal is, hogy a legszebb, meg legjobb, de mitől szép és jó egy családi túra? Ha a család apraja-nagyja jól érzi magát! – Éhes vagyok! Szomjas vagyok! Mennyit kell még menni? Ott vagyunk már? Túl sok itt a fa… – Ugye, ismerős, amikor az apraja motiválatlan? A gyerekeknél ez sokszor előfordul. Természetes hát, ha olyan helyekre megyünk, amit a gyerekek is élveznek, ami leköti a figyelmüket, és szinte észre se veszik, hogy hosszabb távot kell gyalogolniuk. Sőt! Ők azok akik elöl rohannak, és le se lehet őket állítani! Ha így vesznek részt a túrán, akkor az egész családnak kellemes és szórakoztató a program, nem beszélve arról, hogy egy jó helyszín a szülők, vagy felnőtt korosztály figyelmét is leköti.
Vajon mik ezek a helyek? Látatlanban sorolhatunk pár ilyen ötletet, persze ezek nem garantált tippek, mindenkinek más válik be. Például a kilátók és magaslatok – ahol szép a panoráma – vonzók lehetnek bárki számára. Kalandos szurdokok, sziklás helyek, amelyek a vadregény faktort csempészik a programba, szintén jó választás lehet. Patakok, zúgók, vízesések, a víz mindig is vonzó volt. Ha már víz, akkor természetes tavaink is jó célpontok, ahol még fürdeni is lehet nyáron. Aztán figyelembe vehetjük a természet egy fontos tényezőjét, az állatvilágot. Ha vadon élő állatokkal találkozhatunk távolabbról, vagy közelebbről, megfigyelhetjük, esetleg meg is érinthetjük őket, az sokat tesz hozzá az izgalmakhoz.
Van még egy tényező, ami sokat tehet bármely túraútvonalhoz, ez pedig a felfedezés izgalma. Kincset keresni mindenki szeret! Hogyan élhetjük át ezt az élményt az erdőben? Az egyik lehetőség az interaktív tanösvények, amelyek megoldandó feladatokkal látják el a felfedező kalandorokat. Ha pedig nincs ilyen ösvény a közelben, akkor jöhet a jó öreg Jolly Joker, a geoláda keresés, csak egy telefonos applikáció kell hozzá, és az ország teljes területén bárhol belevethetjük magunkat a kincskeresésbe. Fontos, hogy legyen nálunk valamilyen apró játék, amit beletehetünk a ládába, ha megtaláláskor kiveszünk belőle valamit, jusson ajándék a következő megtalálónak is, illetve ha mégse lenne értékelhető ajándék a dobozban, legyen mivel jutalmazni a gyerekeket a megtalálásért. Garantált a két mondat a játék hevében: „Hol a következő?” és „Mikor érünk oda?”
Ezen mozgatórugók mentén szedtem most össze néhány túrát ajánlóink közül, igyekeztem figyelembe venni, hogy a felsoroltak közül a lehető legtöbb élmény benne legyen a programokban.
Egy ilyen tematikus szűrésből semmiképp nem maradhat ki ez a sok ezer kirándulót vonzó túraútvonal. Itt található a híres erdei függőhíd, amin igazán kalandos átkelni. A tanösvény állomásain ezen kívül is akad több izgalmas állomás, ahol cölöpökön, fapallókon tehetjük próbára ügyességünket, megpihenhetünk az Óriások rétjén, és az ösvény kiinduló pontját képező látogatóközpontnál van kisvasutazási lehetőség, állat simogató, tavacska, és az élővilágot bemutató múzeum is. Feltehetem az „i”-re a pontot? A tanösvény állomásai interaktív táblákkal várják a felfedezőket, csak a qr kódokat kell leolvasni.
További információk a túráról: https://www.mozgasvilag.hu/turazas/hirek/gyadai-tanosveny
Az ország déli fertályán, Pécstől északra káprázatos kilátásokat fedezhetünk fel, ha bejárjuk a Misina-tető és a Tubes gerincét. A magasságtól nem kell tartanunk, mert autóval és busszal is jól megközelíthető a Dömörkapu, ahonnan kis emelkedővel fel lehet jutni a kilátópontokra. A parkolótól kisvasúttal utazhatunk a Pécsi állatkert kapujáig. Erre a programra szánjunk egy teljes napot, ha mindent fel akarunk fedezni, különösen akkor, ha meglátogatjuk a meseerdőt is, amely szintén a parkoló mellett található, és állomásainak végigjárásával, különböző játékok nyomán kerekednek ki a történetek.
Meséljen az erdő itt: https://www.mozgasvilag.hu/turazas/turautak/a-mecsek-ikonikus-kilato-hegyvonulata-a-misina-tubes-gerinc
Látványos sziklafalak, csörgedező patak, amelynek a gázlóiba olyan jól bele lehet tapicskolni, turistapihenők, tűzrakóhelyek, esőkunyhók, csupa felfedezésre váró izgalmas hely. Van itt egy viadukt is, amelyen a fejünk felett halad át a vonat. Ha még nem találtad ki, akkor a Cuha-patak szurdokáról beszélek, amely a Bakonyban található Zirctől északra. A Zirc és Győr közötti vasútvonal halad itt át, és nem véletlenül mondják a legszebb vasútvonalnak, a sínek a völgy mélyén az erdőben vezetnek, ahol hidakon, alagúton és egy viadukton át utazhatunk. Ezt bizony ki is lehet használni, a szurdok legszebb részeit járhatjuk be úgy, hogy nem kell a távot oda-vissza megtenni, hisz a vonattal vissza is lehet menni a kiindulópontra a Porva-Cseszneki vasútállomás és Vinye között mindkét irányban. A bevállalósabbak megpróbálhatják ugyanezt Zirc és Vinye között is, úgy a teljes felső Cuha-szurdokot végig lehet járni és csak 12 km a táv. Ha ide jössz, a Vinyei éttermet semmiképp ne hagyd ki, de a Büfében is remek lángosokat lehet kapni. A mászni vágyók kipróbálhatják a szurdokban kiépített vasalt ösvényeket (Via ferrata) is.
Szurdok kaland: https://www.mozgasvilag.hu/turazas/turautak/egyenes-kortura-a-cuha-volgyben
Látványos sziklatornyok egy vadregényes völgyben, ahol óriási fák teszik még izgalmasabbá a sétát, közben pedig esőházak, tűzrakóhelyek, patak és forrás kínálnak tökéletes piknik helyszínt. Ha meglátogatod a Tekeres-völgyet Veszprém mellett, legyen sütnivalód, és hozz sütnivalót! Persze csak akkor, ha nincs tűzgyújtási tilalom. Egy jó kis sütögetéssel egybekötött túra után pedig feltétlen mássz fel a Gulya-dombi kilátóhoz, ahonnan beláthatod az egész környéket, majd pedig az egész család közkívánatára irány a Veszprémi állatkert.
Itt keresd: https://www.mozgasvilag.hu/turazas/turautak/turat-keresel--ne-keress--irany-a-tekeres
Nehéz nem elfogultnak lenni, de Hétrétország, vagyis az őrségi Nemzeti Park mindig is a szívem csücske volt. Nem véletlenül kapta ezt a nevet, szeres települései (dombtetőre épült külön álló tanyákból kialakult település részek), tókái, végeláthatatlan mezői, amiket sok helyen ligetes erdők szakítanak meg, megunhatatlan számomra. Őriszentpéter és Szalafő között pedig éppen ennek a csodának az esszenciájából kaphatunk ízelítőt, ha végig járjuk a Szala-menti tanösvényt. Tudtad, hogy a Szala-patak később Zala folyóvá duzzadva folyik bele a Balatonba? A forrásvidéket járhatjuk itt be, és közben betekintést nyerünk a környékre jellemző építkezésbe a Pityerszeri skanzenban, és meglátogathatjuk a nem rég idetelepített bölényeket és vadlovakat is, amelyek őshonos állatok voltak egykoron ezeken a területeken. Most rezervátumban élhetnek itt újra háborítatlanul, úgy, hogy az ember nem avatkozik közbe semmiképp.
Bölényles: https://www.mozgasvilag.hu/turazas/turautak/szala-menti-tanosveny-es-pityerszer-tura