- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Turisztikai szempontból Nagykovácsi, Budapest egyik legfelkapottabb agglomerációs települése. Innen indítjuk mai túránkat is, amely a nagyszénási kopárokhoz vezet. A falu területe már az őskorban is lakott volt, de felvirágzása a középkorra tehető, amikor királyi kovácsok lakták ezt a környéket. Innen kapta a nevét is. A túrát a központból kezdjük ahol a plébánia és a templom is található. Egy kisebb parkoló is van, illetve a 63-as busszal megközelíthető Budapest felől.
1. A sétát északnyugat felé kezdjük a sárga sáv és a lila Mária út jelzésen. A Kossuth Lajos utcán haladunk. A Mária út körülbelül száz méter után elkanyarodik a zöld sáv jelzéssel együtt, de mi a sárgát követjük tovább egyenesen. Vízkészleteinket egy köztéri kútból pótolhatjuk a következő utcasarkon. Elhagyjuk a falu házait és az aszfaltút átalakul egy kevésbé jó minőségű dózer úttá. Viszont széles, és elég jól is van jelölve, nincs nagy szükség tájékozódásra ezen a szakaszon.
2. Az utolsó nyaralókat is elhagyva elágazáshoz érünk, ahol még mindig egyenesen a sárga jelzést követve folytatjuk a túrát. Ez az útszakasz 2 kilométeren keresztül eseménytelenül halad bal oldalról végig egy vadkerítés mellett, míg el nem éri azt az elágazást, ahol a sárga forrás jelzés balra kanyarodik. Az ösvény viszont végig árnyas és nagyon kellemesen járható. Továbbra is egyenesen megyünk tovább a sárgán. A következő szakaszon a vadkerítés az út jobb oldalán folytatódik. Rövidesen felérünk a Szénás-hegy és a Kutya-hegy nyergébe, ahol egy információs tábláról megtudhatjuk, hogy a vadkerítés a túlszaporodott vadállományt tartja kint az elzárt területről, és a vadkárokat enyhíti, hogy az erdő megújulhasson.
3. Találunk itt egy forgó kaput is, amelyen át kell mennünk, ugyanis erre folytatjuk a túrát a kék kereszt jelzésen az elzárt területen belül. Itt bizonyosan nem találkozunk erdei állatokkal. Viszont káprázatosan szép. Enyhe emelkedőn rétekkel tarkított ligetes területen haladunk felfelé.
Ha hátra pillantunk, a Gerecse tetőt is láthatjuk a távolban. Rövid séta után felérkezünk a Kutya-hegy csúcsára. A ligetet erdős rész váltja fel, aztán picit ereszkedni kezdünk. Az ösvény itt is eltéveszthetetlen és nagyon jól jelzett. Az erdő jellege is megváltozik rengeteg bükkfát láthatunk itt.
4. 500 méter laza lejtős erdei séta után egy szép tisztásra érkezünk, magányos fenyő tövében elérjük az országos kék jelzést. A kék kereszt megszűnik és ezen folytatjuk a túrát. Hamarosan elhagyjuk az erdőt és a nagyszénási kopárok árvalányhajas világába csöppenünk, amerre a szem ellát rétek és mezők terülnek el, és a kilátás is megérkezik.
5. A szemközti hegy, a Nagy-kopasz csúcsán megpillantjuk a Csergezán kilátót, sőt távolabb a János-hegy is feltűnik az Erzsébet kilátóval. Figyelem! Ez a terület szigorúan védett, a jelzett ösvényről semmiképpen ne térjünk le. Nem is szükséges, mert egy jól jelzett és széles ösvényről van szó. Egy rövid szakaszon ismét az erdőben sétálunk, hogy aztán a Nagyszénás kopár oldalába érkezve és élesen balra kanyarodva elkezdjük a csúcs megmászását. Szerencsére sokat nem kell felfelé mennünk. 100 méter megtétele után elérjük a csúcson lévő fa keresztet.
6. A kilátás minden irányban leírhatatlanul szép. Gyönyörű tiszta időt fogtam ki, ezért szinte az egész Budai-hegység és a Pilis látható volt innen. A Nagy-kopasztól a Hármashatár hegyen át a Kevélyek, a Kis- és a Nagy-Csikóvár, a Dobogókő vonulata, a Pilis-tető, sőt az egész Gerecse északi része látható.
7. A hegy nyugati oldalán leereszkedve egy pihenő padnál elérjük a piros jelzést, amelyen még egy kicsit tovább lefelé haladva megtaláljuk a Nagyszénási menedékház helyén lévő emlékfalat.
A kéken folytatjuk a túrát először szintben haladva, majd lefelé megyünk és Nagykovácsi hegyoldalba épített házait érintve rövid sétával meglátogatjuk a Zsíros-hegyet is. A zsíros hegyről a Gémeskút utcán ereszkedünk vissza a faluba. Ez a szakasz már végig aszfaltozott úton halad. A térkép szerint a zöld jelzést kell követni. A Nagyszénás tanösvény táblái is felfedezhetők erre, de ezek nagyon el vannak kopva.
Észrevétel: A faluba úgy érkeztem vissza, hogy a forgókapus vadkerítésnek a nyomát sem láttam kifelé jövet. Így szinte biztos hogy az állatok a kerítés másik oldalára is bejutnak. Akkor mi végre kell a kerítés?
A főtérre visszaérve a Lollipop kávézóban pihenhetjük ki a túra fáradalmait, vagy akár meleg ételt is fogyaszthatunk a mellette található Stübli kisvendéglőben.