A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával

A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával

Nyáry Tamás
Nyáry Tamás
Az A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával hossza 18.3 Km. Az útvonal szintemelkedése 601 m, szintideje 5 Óra, nehézsége Nehéz. Az útvonal Magyarország területén található.
Hirdetés

Ha a történelem és a geológia is olyan témakörök, amelyek bemozgatják a fantáziádat, és a vulkáni kalderák felfedezése is a kedvenc tevékenységeid közé tartoznak, akkor ezt a túrát neked találták ki. A Nyugat-Zemplén egyik látványos vulkáni maradványát tekinthetjük meg a Gergely-hegy körbejárásával, és közben Regéci vár igen gazdag történelmi múltjával is megismerkedhetünk.

Mogyoróska felfedezése

Túránk körtúra lesz, így több pontról is el lehet indulni, én karakterisztikájában az “először a hegyek, és a végén a vár” hangulatot követve Mogyoróskát javaslom kiindulópontnak. A falu központjában a Szent Péter templom és a Rákóczi Ferenc emlékház mellett van parkolási lehetőség, és a busz is itt áll meg, ha valaki tömegközlekedik. Az emlékház nyitvatartási idejéről tájékozódj előzetesben, és ezt figyelembe véve látogasd meg a túra elején vagy a végén.

A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával-4
A Vár Mogyoróskáról
A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával-4
Forrás: Nyáry Tamás

A Gergely-hegyi kaldera

A túrát a sárga jelzésen Csonkás tanya felé kezdjük. Rövid séta az országúton, aztán a Csonkás kúria vendégházat elhagyva már egy földúton haladunk észak felé a hegyek irányába. Erdős területek és mezők váltják egymást míg fel nem érünk a Gergely-hegy alatti nyeregbe. Itt találkozunk a zöld jelzéssel, amelyen jobbra fordulva folytatjuk a túrát a Gergely-hegy és a Bán-hegy közötti völgyben. A két hegy az egykori vulkáni működés során létrejött kaldera (önmagába roskadt kráter) vonulatát képezik, és ezen a területen rengeteg szétszórt követ találunk. Ezek a kitörés során a levegőben megszilárdult láva darabok érdekes hangulatot kölcsönöznek a tájnak. Anyaguk andezit és riolit.

A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával-7
Szertedobált kövek között a Gergely-hegy oldalábana
A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával-7
Forrás: Nyáry Tamás

Medvemarás és Fehér-kút 

Lassan emelkedünk a völgyben, amíg el nem érjük a hegyoldalban a 650 méteres magasságot. Itt egy erdészeti úttal találkozunk. Innen ezt a szélesebb utat követjük, amely a Medvemarás nyergébe vezet. Bárhogy is kerestem, nem találtam infót arról, hogy itt valaha is történt volna medvetámadás, de persze nem lehetetlen itt a Kárpátok szomszédságában. Azért a hely sokkal szebb, mint a neve. Itt megszakítjuk egy kicsit a túrát és a piros jelzésen lesétálunk a Fehér-kúthoz, ahol egyébként a Fehér-kúti vadászház is megtalálható. A ház turisták számára nem látogatható, viszont a forrás mellett kényelmes turista padokat találunk, ahol a kulacsainkat is megtölthetjük. Nagyjából az út felénél tartunk, úgyhogy az uzsonna is előkerülhet. Közben gyönyörködjünk a rét túloldalán a kilátásban. A kellemes pihenő után visszasétálunk a piroson a Medvemarásig, és a piros jelzés másik ágán folytatjuk a túrát a Bán-hegy oldalában a Csörgő-patak völgye fölött. A hegyoldalban vízszintesen követjük az ösvényt és dél felé fordulunk a Málnás-patak völgyébe. A Kerek-hegy és a Süllyedt-Bán-hegy közötti völgyben haladunk. A Bán-hegy ezen ormán valaha egy földvár állt, de sajnos innen nem lehet feljutni, körbe kerülni a hegyet pedig elég nagy kör lenne. Haladunk tovább lefelé és a Nagy-Szár-kő csúcsát megkerülve lassan kiérünk a rétekre, ahonnan már látszik a távolban van a regéci vár. 

A Regéci vár

Néhány kilométer után meg is érkezünk Regécre. Végig sétálunk a főutcán. A kék és a piros jelzés itt egyszerre fordul rá a várhegyre. Lassan emelkedni kezdünk és az erdőben haladunk tovább egy erdészeti úton. A várrom alatt két út közül választhatunk: a meredekebb turistajelzésen, vagy a picit hosszabb, de lankás bicikliúton is felmehetünk a várhoz.

A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával-3
A vár déli oldala
A Regéci vár felfedezése Mogyoróskai körtúrával-3
Forrás: Nyáry Tamás

A Regéci vár élő tanúja a magyar történelem viharos évszázadainak. A tatárjárás sebei még alig gyógyultak be, mikor az Aba nemzetség, mint a vidék urai, felépítették ezt a védelmet nyújtó erődítményt.
A vár falai között töltötte gyermek éveit II. Rákóczi Ferenc. A vár a Rákóczi család birtokközpontjaként "Rákóczi-vár" néven is ismertté vált. A 17. században a Habsburg elnyomás elleni harcok színtere volt. A császári hadak 1686-ban bosszúból romba döntötték. A várrom felkeresése egy időutazás a múltba, ahol kézzel foghatóvá válik a történelem. A várhegyről elénk táruló panoráma lélegzetelállító: a Zempléni-hegység erdővel borított lankái, a völgyekben megbúvó falvak mind-mind a szemünk előtt hevernek. A vár csak belépővel látogatható, tájékozódj a nyitvatartásról előre. Visszfele a kék jelzésen sétálva érjük el Mogyoróskát.
 

Hirdetés