A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte

A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte

Nyáry Tamás
Nyáry Tamás
Az A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte hossza 14.7 Km. Az útvonal szintemelkedése 317 m, szintideje 5 Óra 30 Perc, nehézsége Közepes. Az útvonal Magyarország területén található.
Hirdetés

Fedezzük fel a Velencei-hegység keleti oldalát egy közepes hosszúságú túrával, közben ismerkedjünk meg néhány geológiai fogalommal és érdekességgel, mint röghegység, gránit masszívum és szintezési ősjegy. A Velencei-tótól északra eső dombvidéket Velencei-hegységnek nevezzük, de tengerszint feletti magassága nem haladja meg a 400 métert sem. Mégis szorosan kapcsolódik a tengerszinthez, és ebben rejlik igazán az érdekessége. Másik nem elhanyagolható vonzereje a mindenfelé heverő ingókövei, amelyek a 230 millió éves vulkáni gránit rétegből alakultak ki az erózió jóvoltából.

A Nadapi gránit tömb és szintezési ősjegy

Nem is véletlen, hogy túránkat Nadapon kezdjük, ahová busszal is könnyen eljuthatunk, de ha autóval érkezünk, csak le kell parkolni a nadapi szintezési ősjegy melletti parkolóban. Már rá is térhetünk, mi ez az úgynevezett ősjegy?

A szintezési ősjegy egy olyan pontosan meghatározott magasságú pont, amely viszonyítási alapként szolgál a földfelszín más pontjai magasságának méréséhez. Ez elengedhetetlen a térképészetben, az építészetben, a geodéziában és sok más területen. A nadapi szintezési ősjegy Magyarország egyik legfontosabb földmérési pontja, amely Nadap településen található, a Velencei-tó közelében. Ez a pont szolgál a tengerszint feletti magasságok meghatározásának alapjául Magyarországon. A nadapi ősjegy az a pont, amelyhez képest Magyarországon a tengerszint feletti magasságokat mérjük. A helyszínt azért választották Nadapnál, mert a Velencei-hegység gránitja rendkívül stabil alapot biztosít, így a pont magassága hosszú időn keresztül változatlan marad. Az ősjegy az Osztrák–Magyar Monarchia idején, 1888-ban került kialakításra, és a Monarchia hét főszintezési alappontjának egyike volt. Érdekesség, hogy ez az egyetlen, amely a mai Magyarország területén maradt. A nadapi ősjegy magasságának nullpontja a Finn-öbölben található Kronstadt szigetén van. Jelenlegi magassága 173,8385 méter a Balti-tenger kronstadti vízmércéjéhez viszonyítva. Korábban a trieszti kikötőben lévő Molo Sartorio mareográfjánál 1875-ben meghatározott adriai középvízszinthez viszonyították a nadapi ősjegy magasságát. Ez azért volt így, mert az Osztrák–Magyar Monarchia idején az Adriai-tenger volt a birodalom tengeri kijárata, és logikus volt, hogy ehhez a tengerhez viszonyítsák a magasságokat.

1951-ben a Varsói Szerződés idején a Balti-tenger kronstadti vízmércéjéhez viszonyított új szintezési rendszert vezettek be, ami a katonai magasságmérések egységesítését szolgálta. Emiatt ma már kétféle magassági adat létezik Magyarországon: az adriai és a balti rendszer szerinti. A kettő között kb. 63,5 cm eltérés van. Ugye te is beleütköztél már valaha abba a vitába, hogy Magyarország legmagasabb pontja a Kékestető vajon 1014 vagy 1015 méter magas? Honnan is eredhet ez az eltérés?

A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte-8
Likas-kő
A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte-8
Forrás: Nyáry Tamás

Ingókövekre fel!

A parkolótól néhány lépésre a nagy szikla tövében meg is találjuk az obeliszket, amely az ősjegy emlékműve. Innen indul a piros jelzés, amely 50 méteren belül érinti a második emlékművet is, amely a balti méréshez van kalibrálva. Pár perc sétával kiérünk egy rétre, ahol a piros jelzéshez csatlakozik a sárga is. Itt lehet egy kitérőt tenni, ha a sárgán balra kanyarodunk, elmehetünk a Bence-hegyi kilátóhoz, ahonnan szinte az egész Velencei-tó belátható. Ugyanezt megteheted a túra végén is, mert ugyanerre érkezünk majd vissza. Haladjunk tovább a piroson, amely először hétvégi házak között vezet, majd élesen jobbra kanyarodva az erdőben folytatódik. A kövecses hegy domja mellett érkezünk meg a Meleg-hegyi elágazáshoz. Keressük meg a piros háromszög jelzést, amely egy látványos sziklaformációhoz, a Likas-kőhöz vezet. A több darabból álló sziklatömb közepén valóban van egy méretes ablak, erről kapta a nevét. A vetődések nyomán összetöredezett gránit kőzetréteg darabjai az eróziónak köszönhetően a környezetükben lévő talajrétegből kiemelkedve kerültek a felszínre, és az egyes darabok le is kerekedtek.

A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte-3
Erdei pihenő az Angelika forrásnál
A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte-3
Forrás: Nyáry Tamás

Angelika-forrás

Térjünk vissza a piros jelzésre, majd folytassuk a túrát nyugat felé. Ezen a szakaszon réteken haladunk át, és az erdők cserjéssé szelidülnek a környéken. Itt ott, még kilátó pontokat is találunk, míg el nem érkezünk egy útkereszteződéshez, ahol a zöld jelzés keresztbe halad. Visszatér az erdő, és a fák között megérkezünk az Angelika-forráshoz, ahol nem csak friss vízhez juthatunk, hanem tarthatunk egy kiadósabb pihenőt is ebédszünettel a forrás mellett található turista padoknál. A monda szerint egy Angelika nevű lány súlyos betegségben szenvedett, de miután ivott a forrás vizéből, csodával határos módon meggyógyult. Az emberek azóta is hisznek a forrás vizének különleges erejében, és Angelika emlékére nevezték el róla.

Le a Bodzás-völgybe

Folytatjuk utunkat  a piroson, és ereszkedni kezdünk a Bodzás-völgybe, amely a hegység lankás dombhátainak ismeretében elég meglepő mélységet ért el, egészen szurdok szerű képződmény. Az ösvény az alján kanyarog, és az oldalait hatalmas sziklatömbök díszítik. Igen látványos szakasza a túrának. Az elején egy rövid peremre tett látogatással megnézhetjük a Pákozdvár-barlangot, amely egy mesterséges üreg a Velencei-hegységben, a Pákozdvár sáncán belül. Bronzkori leletek kerültek elő belőle, ami bizonyítja, hogy a földvárral egyidős. Bár nem igazi barlang, fontos régészeti emlékhely. Ha végig értünk a völgyön, fontos, hogy a piros sáv jelzésen menjünk tovább a kereszt helyett. Utunk a Csúcsos-hegy kúpja felé vezet, amely túránk visszafordító pontja. Itt viszont már a piros háromszög jelzésen haladunk tovább.

A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte-1
Bodzás-völgy
A Velencei ingókövek és a szintezési ősjegy mibenléte-1
Forrás: Nyáry Tamás

A Csúcsos-hegyi ingókövek

A következő szakaszon körülbelül 800 méter hosszan hullámvasút szerűen le-fel megyünk a dombok taraján és közben sok érdekes szikla formációt fedezhetünk fel, amelyeknek nincsen saját nevük, de igen érdekesek. Öt ilyen van egymás után, míg el nem érjük a zöld jelzést. Itt jobbra fordulva Sukoró felé vesszük az irányt, és keresztül sétálunk a településen. Mindezt azért tesszük, mert a falu túlsó határán is meglátogatunk egy híres ingókövet, amely a Gyapjaszsák nevet viseli. A neve formájára utal, és valóban lenyűgöző, ahogy vékonyabb talapzatán áll. Innen már csak a sárga kereszt jelzést kell követni, amelyen visszajuthatunk a kiindulópontra. Ha az elején nem tetted, most még van lehetőséged kitekinteni a Bence-hegyi kilátóból. A túra után ugorj le Velencére, és büfézz egy jót valamelyik étteremben.
 

Hirdetés