- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
A hetedik szakasz hossza 16,3 km, szintemelkedése 247 m (szintcsökkenés 774 m), szintideje 7 óra (nézelődések, kitérők, fotózgatások és pihenők nélkül). A hossza és szintje alapján az alpannonián belül közepes nehézségűnek számít. A legalacsonyabb pont 275 méter, a legmagasabb 884 méter. Ez a túra szinte teljes egészében Magyarországra eső szakasza, ami azt jelenti, hogy a teljes alpannonia útvonal 13 százaléka fut magyar területen, a többi Ausztriában.
A túra még osztrák területről indul. A határtól nyugatra, mintegy 1,5 kilométerre található a gerincen a Ranch nevű vendéglő (ottjártunkkor zárva) és nagy parkolója. A parkoló mellett halad el az ausztriai 56-os számú út. Ezt a pontot nevezik Geschreibenstein Passhöhének, ide hoz vissza szállásadód, ha az előző napi szakasz után északra Lockenhausban (Léka) vagy délre Rechnitzben (Rohonc) szálltál meg.
A parkolótól a határig kényelmes, murvás erdei út vezet a gerincen, sajnos autóval-motorral is megfordulnak rajta. Az Írott-kő csúcsán áll az 1913-ban épült kőkilátó, amit pont kettészel a (trianoni, 1922-es) határ, ezt az épület közepén jelzi egy határkő. A II. világháború után a kilátót egy drótkerítéssel az osztrák oldalra kerítették, csak arról az oldalról lehetett megközelíteni, de a rendszerváltást követően ismét teljesen szabadon látogatható. Bejárata felett egy napóra van, osztrák és magyar zászlóval a két alsó sarkában, a felirat rajta: Nap nélkül elnémulok.
Maga az Írott-kő (németül Geschriebenstein) a Kőszegi-hegység és egyben Dunántúl legmagasabb, 882 méteres pontja. Első említése a 14. századból származik, akkoriban Fenyőhegyként emlegették. A mai Írott-kő nevet egyes feltételezések szerint az itt áthaladó Batthyány–Esterházy határ feliratozott határkövéről kapta.
Az Írott-kőn találkozik az alpannonia a leghosszabb magyar túraúttal, az Országos Kéktúrával. Adná magát, hogy Kőszegig a két hosszútávú túraút együtt teszi meg az utat, hiszen az alpannonia korábban többször is együtt halad osztrák túra-főútvonalakkal, de nem. Bár a nemrég rendbe hozott Stájer-házakig (4-5 kilométert) egymás mellett mennek, de ott az alpannonia a zöld jelzésű Vasfüggöny túrautat követi, egészen a kőszegi végállomásig. A Stájer házak egyébként alternatív szállásnak is alkalmasak, ha valaki nem akar a Geschreibenstein Passhöhétől Lékába vagy Rohoncra autózni, inkább gyalogol még hat kilométert.
Az út végig hasonló a Kőszegi-hegység osztrák oldalán megismerthez, kicsit kevesebb fenyővel, több bükkössel és tarvágással. A magyar szakasz talán legszebb pontja a Zeiger-nyereg lenne, a szép tisztáson pihenőhely van, esőházzal, szalonnasütő-hellyel, de egy magasfeszültségű vezeték bezavar a képbe.
Az Óház-kilátónál ismét összetalálkozik rövid időre az alpannonia és a Kéktúra. A 609 m magas Óház-tetőn épült a XIII. században Kőszeg első vára, a Felsővár vagy Óvár. A XIV. században az Alsóvár (Jurisics vár) létrejöttével a Felsővár fokozatosan elvesztette jelentőségét. A rom helyére 1896-ban egy kőből készült kilátót építettek, majd az 1991-től kezdődő ásatásokban feltárt lakótorony alapjaira emelték 1996-ban a mai kilátót. Jól láthatod belőle az egyre közelibb végcélt: Kőszeg főterét. Ehhez azonban még át kell hatolni Szabóhegyen, a város kiskertes nyaralóterületén, és besétálni Kőszeg utcáin a központba, ahol a Tourinform és Írottkő Natúrpark irodájában a végigpecsételt térképért cserébe átvehető az alpannoniás jelvény.