- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Az egyik legismertebb és leglátogatottabb Budapest környéki szurdokvölgy a Holdvilág-árok. Ősi, kultikus helyként is számon tartják a területet, így nem csak a természeti szépségek miatt ide érkező túrázók, hanem az újabbnál újabb kutatási eredmények feltárásán munkálkodó régészek körében is nagy népszerűségnek örvend.
Aki viszont csak egy kis kirándulásra vágyik a családdal, annak is szívből ajánljuk a lentebb részletezett útvonalat, hiszen könnyen megközelíthető, rövid, ám igen látványos. Fontos azonban megjegyezni, hogy nagy esőzések idején és közvetlenül azután nem ajánlott a felkeresése, hiszen ilyenkor az árokban megáradt patakként zúdul le a környékre hullott csapadék.
1. A Pomázt Esztergommal összekötő főút mentén található Kiskovácsi Pszichiátriai Intézet mögött kezdjük utunkat. Amennyiben autóval érkezünk, érdemes korán ideérni, mert szép idő esetén, főleg hétvégén a viszonylag kevés parkolóhely hamar elfogy. Aki a tömegközlekedést választaná, annak a 860-as számú távolsági buszról a Kiskovácsi, Kórház nevű megállónál kell leszállnia. A piros kereszt jelzésen indulunk a szurdokba, amelyről egy, az ösvény mellett kihelyezett információs tábla árul el érdekes tudnivalókat.
Galériáért katt a képre!
2. Ahogy haladunk, előbb csak néhány kidőlt fán kell átkelnünk, majd ahogy szűkül a szurdok, egy-két kisebb hidat is keresztezünk és folyamatosan nagyobb köveket, sziklákat kell kerülgetnünk. Néhány száz méter múlva egy tágasabb területre érünk, ahol egy kiépített forrásból – Domini-forrás – kortyolhatunk nagyokat.
3. Innen tovább már jobban összeszűkül a szurdok (a turistajelzés kikerüli ezt a szakaszt és majd az árok végén csatlakozik ismét hozzánk), nagy köveken, ill. néhol kiépített lépcsőkön haladunk tovább utunk leglátványosabb részéhez, a Remete-barlanghoz (a bátrabbak lámpa segítségével bemerészkedhetnek a pár tíz méter hosszú járatba) és a fölé magasodó sziklakatlanhoz. Itt található az ún. Meteor-létra, amelyen egyesével szép óvatosan felkapaszkodunk.
4. A létra után átkelünk egy fahídon, majd a szurdok egyik legszűkebb részére jutunk, ahol az előrehaladást kidőlt fatörzsek nehezítik, majd hamarosan egy kiépített pihenőhelyen találjuk magunkat. Itt szusszanhatunk egy nagyot és örömmel konstatálhatjuk, hogy a nehezebb részén már túl vagyunk, ugyanis innentől kezdve többnyire lefelé, vagy szintben fogunk gyalogolni.
Galériáért katt a képre!
5. A pihenőhely után rövidesen elérjük a zöld kereszt jelzést, amelyen jobbra fordulunk. Többször is áthaladunk egy földúton, majd immár a zöld kör jelzéssel együtt elérjük a szebb napokat is látott Gyopár-forrást, amely sajnos csak időszakosan ad vizet.
6. Innen egy újabb zöld színű, ezúttal a négyzet alakú jelzést követjük tovább az erdőben egészen a Csikóváraljai turistaházig. Itt kiérünk egy műútra, amelyen jobbra fordulunk.
Galériáért katt a képre!
7. Pár száz méteren át az aszfaltúton haladunk, majd élesen jobbra kanyarodunk egy sűrűbb aljnövényzettel rendelkező erdőbe és a piros sáv jelzést követjük egészen addig, míg vissza nem érkezünk kiindulási pontunkhoz.