- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Nem vagy hegymászó, de kíváncsi lennél 2000 méter feletti csúcsokra? Akkor az Erdélyi Páring-hegységet neked találták ki. A részben üledékes mészkő, részben vulkáni kőzetekből álló hegygerincet alaposan lepusztította a jégkorszak. Glaciális, vagyis tartósan a fagyhatáron lévő kőzetei megrepedeztek és felaprózódtak, a hegyhátak pedig elvesztették a lánchegységre jellemző fűrészes, égbe törő sziklás csúcsaikat. A Páring-hegységet a magasabb régiókban is kúpos, legömbölyített hegyhátak jellemzik, így vígan bejárhatod bakancsos turistaként, akár a főgerincet is. Persze ebben a magasságban a hóhatár figyelembe vétele fontos! Tehát télen és tavasszal egy pár hótalp elengedhetetlen részét képezi kalandjaidnak.
De pontosan mennyi is? A hegység legmagasabb pontja a 2519 m magas Nagy-Páring (Parângul Mare), amely így az ötödik legmagasabb csúcs Romániában, csak a Fogarasi-havasok csúcsai előzik meg. Összehasonlításképpen ha mellé állítanánk a 2655 m magas Gerlachfalvi-csúcsot, amely a Magas-Tátra legmagasabb hegye, akkor érzékelhetjük, hogy közel azonos magasságokról beszélünk. A Nagy-Páringon különösebb hegymászó tapasztalat nélkül ilyen magasságokban tudsz túrázni.
Pirossal jelzett turista ösvény vezet végig a főgerincen Petrozsény városától a Kis-Olti-hágóig. Hossza 46 km és útközben 3291 méter szintet kell megmászni, lefelé pedig 2399 métert. Szóval ne próbálkozz vele egyben. Egy rövidebb szakasz bejárásával is átitat majd a hegység esszenciája és káprázatos szépsége.
Egy hótalpas túrához bőven elég, ha kisebb szintkülönbségekkel kísérletezel, néhány száz méter szint meghódítása kivitelezhető vállalkozás. Autóval fel lehet menni a Petrozsényi sípályákhoz, és a liftek alsó állomásánál parkolóhelyek is vannak. A síliftek pedig közelebb repítenek a célodhoz. Az 1100 méteren lévő alsó állomásról egészen 1680 méter magasságig utazhatunk. Innen határozottan könnyebb elérni a főgerincet, különösen, ha több mint 1 méter vastag a hóréteg a magasabb régióban.
Liftezés után néhány turistaház, menedékház, sőt hotel méretű vendégváró hely mellett elhaladva a sípálya szélén kezdünk emelkedni. A síelőknek szóljunk, hogy kerüljenek ki minket… Ha ez ilyen egyszerű lenne! Óvatosan haladjunk a pálya szélére húzódva. 360 méter táv és 80 méter szint leküzdése után elérjük a húzó lift végét, innen már nem lesznek síelők. A hegy oldalgerincét követve emelkedünk tovább, a túra útvonalat a hóból kiálló oszlopok jelzik. Tovább haladunk felfelé 20 percet körülbelül, amikor egy jól látható jelzőtábla a túra útvonal jobbra fordulását jelzi. Ez a nyomvonal oldalazva emelkedik a főgerinc felé, kikerülve a felettünk magasodó csúcsot. Télen nem ajánlatos ezt használni, mert a hegyoldal, amelyen keresztül vág elég meredek ahhoz, hogy lavina veszélyes legyen. Haladjunk tovább felfelé egyenesen a mellék gerincen.
Nemsokára elérjük a főgerincet, vagyis az első olyan csúcsot, amely főgerinc részét képezi. Az itt lévő tábláról megtudjuk, hogy 2074 méter magasan vagyunk, és hogy ez a hely a Kis-Páring (Parângul Mic) csúcsa, de valójában csak az egyik oldal magaslata. A valódi csúcs 2084 méter magas és tovább haladva a gerincen 465 méterrel arrébb van. Pár perc majdnem szintben haladó sétával érhetjük el. Ezzel elérjük a főgerinc első magaslatát.
A túra további része innen attól függ, hogy mennyi időnk marad, hiszen visszafelé ugyanezen az úton kell majd lejutni a hegyről, figyelni kell a haladás sebességét, az időjárási körülményeket, és azt a tényt, hogy lefelé ugyanannyi ideig fog tartani, mint felfelé. Utunkat folytatva a gerincen elérhetjük a 2203 méter magas Scurtu csúcsot, majd a 2405 méteres Cârját. Tovább haladva egyre nagyobb magaslatok vannak, míg el nem érjük a Nagy-Páringot, de ez hótalppal télen esélytelen, inkább azoknak írom ezt, akik nyáron vágnak neki. Ne feledd, ha lefelé is igénybe szeretnéd venni a síliftet, akkor annak van egy záróra ideje, le ne késd! Ésszel! A magas hegység télen nem könnyű terep, de még nyáron sem. Kérd hegyi vezető segítségét.