- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Mégis kő kövön marad, hiszen a Zemplén e csodás szegletében andezit szikla formációk tömkelegét látogathatod meg! Na, de hol is? Csak be kell lépni a Kőkapun, amely Pálházától délnyugatra, Kishutától 5 kilométerre a Kemence-patak völgyében található. Autóval megközelíthető, mert itt található a Kőkapu Vadászkastély hotel. Ha nincs autód, akkor március közepétől november végéig Pálházáról az erdei kisvasúttal is ide tudsz utazni.
Azoknak a kéktúrásoknak, akik már bejárták a Zemplént, most nem fogok újdonságot mutatni, de hiszem, hogy sokan nem jártunk még Magyarország eme északnyugati szegletében. Egy látványosan felújított várat fogunk meglátogatni, és a Zempléni-hegység legmagasabb hegyét is meghódítjuk, amely a magyar-szlovák határon található.
Ha a történelem és a geológia is olyan témakörök, amelyek bemozgatják a fantáziádat, és a vulkáni kalderák felfedezése is a kedvenc tevékenységeid közé tartoznak, akkor ezt a túrát neked találták ki. A Nyugat-Zemplén egyik látványos vulkáni maradványát tekinthetjük meg a Gergely-hegy körbejárásával, és közben Regéci vár igen gazdag történelmi múltjával is megismerkedhetünk.
Nem, nem a hullámvasúthoz, bár valóban felmerül a kérdés, hogy van-e ilyen a Zempléni kalandparkban - megsúgom, ilyen még pont nincs - én most a környékbeli hegyek lankáira gondolok, ahol föl-le lehet túrázgatni, mint egy hullámvasúton, természetesen gyalog. Ha pedig kedved tartja, előtte, vagy utána kipróbálhatod a lifteket, a csúszópályát, a kalandparkot, a bob pályákat és a függőhidat is. A város felett 3 délceg hegy áll, a Várhegy, a Szár-hegy és a Magas-hegy, ezek között pedig igen kellemesen lehet túrázni.
Nem csak a túrázót, magát az embert is mindig vonzza az, ha legekről van szó. A környéken élő népek fantáziáját is megmozgatta a Zengő, a szájhagyomány egy mondát őriz róla. A Mecsekben járva ezért kihagyhatatlan, hogy meg ne másszuk, már csak azért is, mert a hegység legmagasabb hegye. Fedezzük hát fel a csúcsot és a kilátóból elénk táruló káprázatos panorámát.
A Bakony legszebb szurdoka, ahol a földrengésé volta a főszerep. A júra korszak 240 millió éves dolomit és mészkő tömbjeit a földmozgások formálták a jelenlegi egyik legnépszerűbb kiaránduló helyünkké. Fedezd fel az Ördög játszóterét.
Idén hetedik alkalommal került megrendezésre a Fjällräven Vándortúra az Equinox Trekking Club Egyesület szervezésében a svéd Fjällräven támogatásával. Az 5 napos Balaton-felvidéki vándorláson összesen 143 túrázó vett részt, akik teljes túra felszerelésükkel a hátizsákjukban teljesítették a rövidebb 80, vagy a hosszabb 110 km-es távot. A mezőnyben idén már számos külföldi résztvevő is rajtolt, összesen 11 országból érkeztek túrázók.
A Pilis-tető a Pilis hegység, sőt az egész Dunántúli középhegység legmagasabb pontja (756 m). Feljutni a csúcsára sokféleképpen lehet, ezúttal egy hosszabb kört fogunk bejárni, ami érinti az összes környékbeli érdekességet. Kolostorrom, sziklák, szurdokvölgy és kilátó, amelyek megismerése szinte kötelező.
Az útvonal olyan részen is elhalad, ahol már felbukkant ez a rókánál valamivel nagyobb nádi farkasnak is nevezett állat.
Ezen a túrán a Bakony központjából, Bakonybélből megmásszuk a Bakony legmagasabb hegyét, a 708 méter magas Kőrishegyet, és letekintünk a kilátóból a hegység panorámájára. Mindezt úgy tesszük, hogy közben felkeressük a legérdekesebb, leglátványosabb helyeket út közben.
Ha kompromisszum képes vagy elhagyni a giga távot, akkor 28 km helyett csak 22 km-es körtúrával is felfedezheted a Burok-völgyet. Igaz, így nem fogod bejárni teljes hosszában, de az esszenciális részeit nem hagyod ki. A Bakony legvadregényesebb szurdokvölgyének középső része szinte mindent megmutat, amit látni érdemes.
A Burok-völgy a Kelet-Bakony – és kijelenthetjük, hogy az egész Bakony – legtitokzatosabb szurdokvölgye. Nem csak a keletkezését tekintve, hanem sajátos mikroklímáját figyelembe véve is igazi dzsungel. A szurdok hossza 12 km, de ha elejétől a végéig be akarjuk járni, és utána vissza is akarunk térni a kiindulópontra, akkor bizony a legrövidebb kör is 28 km.
A Magyar-hegyet megmászni Nagybörzsöny felől egy szép kihívás! Szép, mert végig nagyon szép a kilátás a gerincen. Azért is szép, mert végig jó erős emelkedő.