- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Ez az útvonal eléggé embert próbáló túra. Nem csak azért, mert komoly szintemelkedést kell ledolgozni viszonylag rövid távon, hanem azért is, mert a Csondró-völgyben, amiben megmásszuk a Bükk-fennsíkot, rengeteg az úton a keresztbe dőlt fa, és ezeken át kell mászni valahogy. Nekem mégis nagy kedvencem, a maga vadon hangulatával, így jó szívvel ajánlom azoknak, akik nem riadnak vissza egy kis erdei dzsungelezéstől. Odafent a csúcson pedig minden emlék megszépül és az adrenalin azt mondatja velünk: Na ez is megvolt, megcsináltam!
A kiindulópont Mályinka, ahová kocsival vagy busszal is érkezhetünk Ózdról vagy Kazincbarcikáról.
A falu hegy felőli oldalán a Bíró Udvar vendégház mellett induló kék kereszt jelzésen indulunk felfelé. Ez a kohászok útja, amely végigvezet minket a vadregényes Csondró-völgyön. A kohászok útja egy, a BAZ Megyei Természetjáró Szövetség által életre keltett túramozgalom, amelyen megismerhetjük a 3 kohász város, Ózd, Salgótarján és Diósgyőr kulturális értékeit. A völgy bejáratát egy széles erdészeti úton közelítjük meg.
Egy idő után összetalálkozunk a másik idevezető ösvénnyel, amely a temető felől érkezik, és itt kezd szűkülni a völgy. Ezt a területet évekkel ezelőtt rengeteg jégkár érte, és emiatt tömegével dőltek ki a fák, ezekből számos került keresztben az ösvényre. Valamennyire tisztult az ösvény, ahogy használják az emberek, de az erdészet nem vágta újra a turistajelzést. Maguk a jelzések viszont újra vannak festve, így könnyen megtalálhatjuk a fatörzsek között kanyargó ösvényt.
A völgy közepe táján elérkezünk egy helyre, ahol egy sziklaszorosban találjuk magunkat, a falak teljesen összeszűkülnek, és a patakban lévő köveken kell tovább haladnunk. Itt egy rövid meredek kitérővel meg lehet nézni az Odvas-kői barlangszállást, amely egyike a három bükki ingyenesen használható barlangszállásnak. A szorosból kiérve egy forrást is találunk.
A következő szakaszon meredekebbé válik az út és ugyan a fák még mindig természetes akadályt képeznek, de egyre tisztább az ösvény, és ahogy kifelé megyünk a völgyből, a meredekség ellenére egyre jobban járható is. Egy vízesés mellett találkozunk a kék háromszög jelzéssel, amely a völgy peremén lévő Odvas-kő szirtre megy ki. Ez a hely bélyegzőpontja a Bükk szirtjei túramozgalomnak. Ha van időnk, érdemes ide is kigyalogolni és megnézni a kilátást. Visszatérve a vízeséshez, tovább folytatjuk a mászást, egy kopárabb erdőirtás mellett elhaladva megérkezünk a Mária-forráshoz, amely mellett pihenő padokat és egy kulcsosházat is találunk. Tiszta bővizű forrás, töltsük meg a kulacsokat. Három forrás található a környéken, ezek egy erdész lányairól lettek elnevezve Szilvia, Ágnes és Mária forrásnak.
Rövid pihenő után folytatjuk az utat felfelé, már nem túl meredeken, egy nagy kanyart leírva érkezünk meg a Látó-kőhöz, aminek a tetejére felmászva nem csak az ide vezető völgyet láthatjuk, hanem a távolban megcsillan a Lázbérci-víztárózó is, valamint az Upponyi-hegység vonulatai.
A kilátás megnézése után már pár perc múlva a szerelmesek fája mellett elhaladva meg is érkezünk Szentlélekre, amely egy turistaparkból, egy szállóból és a névadó kolostor romjaiból áll. A kolostor körbejárása mellett akár ebédelhetünk is az étteremben.
Egy jó ebéd elköltése után az Alsó-Nyárjú-hegy nyergébe megyünk a piros jelzésen.
Itt fáradtságunktól függően tehetünk egy néhány száz méteres kitérőt a Kapu-bércre, ahonnan ismét csodálatos kilátás tárul elénk a Dédesek irányába és a Baróc-patak völgyére, valamint a Vár-völgyre, amelyen a túrát be fogjuk fejezni.
Térjünk vissza a nyeregbe, és váltsunk a kék rom jelzésre. Ez vezet a Verebec-nyeregbe, majd a Torma-völgyön keresztül lejutunk a Vár-völgybe, amely a Dédesek lábánál halad. Itt már a kék jelzést követjük. Keressük meg a vár-forrást, ez is jó vízvételi lehetőség.
Még egy rövid pihenő, majd a Szóló-kő nyergébe kisétálva a Mályinka – Szentléleki úttal párhuzamosan visszaérkezünk a falu határába. Itt meg lehet még nézni a Begyeleg-kilátót, bár amikor ott voltam, le volt zárva.