- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Orfalu egy Őrségi viszonylatból nézve meglehetősen nagy dombokkal körülvett, elszigetelt kis település a Szlovén határ közelében. Jelenleg mindösszesen 68 fő lakosa van. A lakosság aktív keresőképes része Szentgotthárdi üzemekben dolgozik, és így a községben meglehetősen lecsökkent az élet. A Rába-vidéki Szlovén Kulturális és Turisztikai egyesület nagy erőkkel próbája fellendíteni az idegenforgalmat a környéken, és egészen ötletes programok vannak itt születőben. A környék egyszerűen lenyűgözően szép, így már csak ezért is érdemes mindenképpen ellátogatni ide. Pláne ha még valamilyen programba is bekapcsolódhatunk.... Valami borzongatóba...... Na, kezd már érdekessé válni?
1. A község megközelíthető autóval, vagy busszal is, ha több napig szeretnénk itt élvezni a nyugalmat akkor szálláshelynek az Orfalusi vendégházat, a Csupor-Major vendégházat, a Pagony pihenőfarmot, vagy a prémium kategóriát képviselő, közeli Apát Hotelt vehetjük számításba. A buszról leszállva a Moha Füveskert és Teaház előtt találjuk magunkat, ahol sajtműhely is működik de csak szerdától vasárnapig próbáljunk ide látogatni, hétfőn és kedden nincs nyitva.
Galériáért katt a képre!
2. A buszmegállót és a teaházat elhagyva a sárga kereszt jelzésen pár lépés után megnézhetjük a haranglábat, amely az Őrségre jellemző szoknyás harangláb. Ezt követően a piros négyzet jelzésre kanyarodunk, és átsétálunk a tájházhoz. Az első dolog amit meglátunk, egy méretes turisztikai információs tábla: Szellemek útja! Menekülés a boszorkányság, és a hiedelmek világába.
Galériáért katt a képre!
Hát majdnem el is dobtam a túrabotot, amikor kiderült, hogy egy 4 km hosszú tanösvény veszi itt kezdetét amely az erdőben kanyarogva kis boszorkányt formázó jelzésekkel kalauzolva vezet végig a szlovén népi lidérces hiedelmeken. Évente egyszer októberben éjszakai túrát is szerveznek, és akkor találkozhatunk a boszorkányokkal, szellemekkel, lidércekkel vagy akár az ördögökkel is.
3. A tájház nagyon szépen ki van csinosítva, az egész körülötte lévő kerttel együtt, érdemes belülről is megtekinteni. A jelzett út a kert mellett halad el, majd egy kis emelkedő után az erdőben folytatódik. Valójában 2 tanösvény is elérhető itt, a másik a Rókagomba tanösvény, mely nevéhez méltóan a mezők gombavilágát, a helyi erdőségeket, és a tájjal harmonizáló gazdálkodást mutatja be.
Galériáért katt a képre!
Egy dombháton vezet utunk rövid ideig szintben, aztán ereszkedni kezdünk a Hársas-patak völgyébe. Egy rövid szakaszon a piros sáv jelzéssel is találkozunk, de aztán le kell róla térni balra, a tanösvény táblák jól mutatják az irányokat. Még egy kis ereszkedés után kiérünk az erdőből és egy nagy kiterjedésű mezőre érünk a völgy alján, ahol keresztezzük a patakot is.
4. Idillien szép ez a rét és nagyon nagy nyugalmat áraszt, talán a körülölelő fenyőerdőknek köszönhető, hogy alpesi hangulata van, vagyis inkább hamisítatlan őrségi. Aki többször járt már erre, az biztosan tudja, mire gondolok. Az ösvény az erdőszélen kerüli a rétet szélesen jobbra kanyarodva. Egy darabon még követjük a rétet, de aztán mindkét oldalon zár az erdő, és a következő táblánál megismerhetjük a helyi szukcessziós folyamatokat, vagyis a növénytársulások egy irányba fejlődésének folyamatát a szezonális ingadozással szemben..
Galériáért katt a képre!
5. A következő erdőszélen egy tanya épületeihez érkezünk, aztán balra kanyarodva, a patak völgytől távolodva egy almafákkal tarkított mezőn emelkedünk fel Apátistvánfalva házai közé.
Itt most egy kulturális látványossághoz érkezünk, nevezetesen a volt határőr laktanyából átalakított határőr múzeum és emlékhelyhez. A nevéből adódóan adja magát, hogy a határőrök életébe tekinthetünk be, de akár interaktív módon a bőrükbe is belebújhatunk, az egyenruhák felpróbálhatóak. Természetjáró TEKA kártyával kedvezményes a belépő.
Galériáért katt a képre!
6. További 5 perc séta után megérkezünk a falu központjába, ahol megtaláljuk a templomot a helyi buszmegállót, a boltot, szóval mindent, ami egy faluban előfordul. Apátistvánfalva Orfaluval ellentétben egy dombtetőn épült, így utunk hátralevő részén az Orfaluba menő aszfalt úton ereszkedünk le a dombról, mégpedig elég meredeken. A szemközti domboldalon feltűnik az Apát Hotel tekintélyes épülete, visszafelé nézve, különösen a völgy aljából a templom magasodik a dombtetőn, mégpedig igen monumentálisan, látványosan. A hotel mellett elhaladva van még egy kanyarnyi emelkedőnk is hátra aztán ismét ereszkedve visszaérkezünk a teaházhoz.
Galériáért katt a képre!
7. Ha sikerül itt hosszabb időt eltölteni, akkor mindenképpen javasolt ellátogatni Orfalu másik híres látványosságához, a Fekete-tóhoz, amely szigorúan védett terület és nagyon különleges növényfajok, köztük rovarevő növények is találhatóak itt. A tó lápvidéke a korábbi rongálások miatt körbe van kerítve és csak nemzeti parkos engedéllyel és vezetéssel látogatható, de érdemes előre egyeztetni. Ha már a hiedelmeknél kezdtük, akkor befejezésképpen ennek a tónak is van egy borzongató legendája, a monda szerint itt egy templom állt, amelyet egy átok hatására elnyelt a láp. Állítólag éjfélkor lehet hallani a harang kongását. Hogy mi volt ez az átok, érdemes kideríteni. Látogass el te is ide!
Forrás: Nyáry Tamás, azaz az Ügyeletes Nagy Fehér Jelvényes Túravezető Pajtás.... szükségszerű rövidítésben csak egyszerűen Nagyfehér az Equinox Trekking Club nagyvezíre. Kedvence minden, amire fel lehet mászni. Domb, hegy, ferrata, csak a végén legyen kilátás. További túrái: www.trekk.hu