- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Mit lehet tenni Orfűn, ha becsuk a Fishing, és már a hőmérséklet sem az a strandolós, fagyizós? Ha a napfényt felváltja a köd, és tele lesz falevéllel a part menti sétány? Hát természetesen túrázni kell, ez nem kérdés! Húzzunk hát bakancsot, és irány a természet. Azért nem kell túlzásba vinni a hirtelen átmenetet, a bakancs helyett megteszi egy kényelmes, sportos félcipő is, mert ezt a túrát egy könnyed, laza terepen fogjuk lejárni, ahová csak nedvesebb, nyálkásabb időben van szükség vízálló cipőre, vagy bakancsra. Ez nem csak az őszre, vagy a télre vonatkozik, tavasszal és nyáron is lehet olyan időjárás, ami inkább alkalmas egy jó sétára, mint strandolásra.
Az Orfűi Pécsi-tó és az Abaligeti-tó tökéletesen alkalmas erre, a kettő pedig jól összekapcsolható egy körbe, ha mászkálhatnékunk támad. Kiinduló pontnak mindegy melyiket választjuk, bárhol be lehet kapcsolódni a körbe, én most Mecsekrákosról kezdem az útvonalat.
A település főterén az étterem, az élelmiszerbolt és az önkormányzati hivatal épülete környékén fogunk találni parkolóhelyet, ideális kiindulópont. Tartsunk a part irányába, és az étterem épülete mellett a part menti sétányról találunk egy híddal ellátott bejárót egy szigetre. Áll itt egy kör alakú építmény, amely hajdan maga is egy vendéglátó egység volt, de sajnos ez már nem működik, nagyon rozoga állapotban van. De nem csak ezt találjuk a szigeten, a nagy platánfák alatt turista pihenőt, asztalokat és egy téglából épített kemencét is. Ha körbejártuk, mehetünk tovább a part mentén balra. Az Orfűi-patak torkolatán túl felfedezhetjük a Medvehagyma házat, amely egy turisztikai látogatóközpont, programjairól érdemes az interneten informálódni.
A parti sétányon tovább haladva egy minigolf pályát, és a strand büféinek épületeit érintjük. Az út túloldalán keressük meg a kék kör turistajelzést, és ezen induljunk el a Zipernovsky-forrás felé. Maga a forrás nem iható akkor sem ha folyik belőle a víz, így akár ki is kerülhetjük, az ösvény a lényeg. Enyhe emelkedőn érkezünk az Abaligetre tartó aszfalt út szélére. Ezen a ponton lehet egy kitérőt is tenni, rövid de kaptatós sétával felmehetünk a Balázs-hegyre, ahol a kilátóból nagyon szép a kilátás a tavakra. Ez fakultatív lehetőség, nem raktam bele a gpx nyomvonalba.
Az országút túloldalán pont szemben indul a kék kereszt jelzés, ezt kell tovább követnünk. Az erdőben vízszintes ösvényen másfél kilométert megtéve érkezünk meg az Abaligeti-tóhoz a kemping hátsó bejárata mellett. Ez a szakasz lehet egy kicsit sáros, ha nedvesebb az idő. A tóparton a szabadstrand mellett a Denevér bisztró áll, de inkább csak a nyári hónapokban működik. Van viszont más néznivaló, mégpedig a több mint 400 méter hosszú cseppkőbarlang, és mellette a denevér múzeum. A két bemutató hely télen 10 és 15, nyáron 8 és 18 óra között látogatható belépő ellenében szakvezetéssel.
Akár mindkét tavat is körbe járhatjuk. Az egyik a fürdőtó, a másik horgásztó. A Tópart utcán sétáljunk ki a főútra és balra fordulva menjünk két sarkot a kultúrházig. Itt kanyarodjunk be jobbra a temető felé, és a Zsófia-sétányon menjünk fel a dombtetőre. Kellemes falu panoráma lesz a jutalmunk. A sétány tovább megy a Bába-kúti-rétek peremén. Kövessük körülbelül 700 métert, ahol jobbra találunk egy leágazó utat. Ezen ereszkedünk vissza a Pécsi-tó nyugati csücskéhez, ahol a szabadstrand mellett érünk ki a rétekről.
Sétáljunk át a zárógáton. Figyelem, elég erős az autós forgalom és nincs járda, legyünk körültekintőek. A gát túlsó végén már ismét van gyalogos sétány, és az An2 nevű étterem. Kövessük a sétányt, ahol pihenő padokat és turista asztalokat is találunk a nádas mellett. A sétány a lovaspálya mellett vezet el, aztán horgász és üdülő házak mellett megyünk tovább, visszatérnek a nagy árnyas platánfák. Végig a tóparton haladunk a vízben gyönyörködve, míg vissza nem érünk a szigethez, ahonnan elindultunk.