- Futás
- Hegymászás
- Kerékpár
- Túra
- Sí
Néhány évtized után ismét kilátó magaslik a Visegrádi-hegységben található Bölcső-hegy csúcsán! 2021. november 25-én adta át a Pilisi Parkerdő. Szinte evidens, hogy ilyenkor a túrázó felkerekedik és meglátogatja. A Lajos-forrástól igen könnyen megközelíthető, de a Lajos-forrás egy nagyon felkapott, nagy tömegeket vonzó turista hely, érdemes a kényelmet a sportra cserélni és egy hosszabb túrát tenni a kilátó felkeresésére.
Akár hogy is nézzük, Pilisszentlászló is felkapott hely, hiszen megfelelően központi helyen fekszik számos látványosság eléréséhez a hegységben. Próbálkozhatunk kocsival jönni, de abból parkoló keresés lesz, ezért sokkal egyszerűbb, ha felpattanunk Szentendrén a buszra, és kényelmesen idebuszozunk.
A Szentlászlói elágazásnál lévő Kis Rigó étterem lehet a megfelelő kezdőpont a túrára, de indulhatunk a falu főteréről is, ahonnan fel kell sétálnunk az étteremhez. A túra első rövid szakaszán az országos kék jelzést fogjuk követni. Az étterem mellett az út rögtön ereszkedni kezd az Öreg-Nyílás-völgybe. Néhány raklapból készült bicikli ugrató mellett elhaladva el is érjük a völgy alját, ahol a kiszáradt, de mély patakmeder mellett haladunk egy hangulatos fahídig. A hídon átkelve kiérünk a Sikárosi erdészház felé vezető erdészeti útra, amely egyben jelölt kerékpár és lovas útvonal is. Számítsunk efféle jár- és ló-művek megjelenésére.
Szerencsére a jelzett út nem végig az aszfalton halad, rövid idő után letérünk róla, de párhuzamosan követjük egészen a Sikárosi elágazásig. Ez már a bükkös-patak völgye, ahol az aszfaltos út két felé ágazik. Jobbra a Sikárosi erdészházhoz jutunk, balra pedig a Dömörkapu irányában folytatódik. Egyik irányban sem kell követnünk ezúttal, sőt a kék jelzést is elhagyjuk, és a zöld kereszt jelzésre váltunk. Ez a jelzés a Bükkös-patak medrét követi Dömörkapu felé. Mi meg az utat követjük, hiszen a következő célállomás a Dömörkapu. Az erdészeti úton elsétálunk az egykori kőbányák falai mellett, majd a telep alső részén a hídnál felfedezzük a ferde vízesést. Az erdészeti út mellett majdnem a híd alatt található, érdekessége, hogy a kövek lépcsőzetes alakzatban állnak a mederben, így a vízesés olyan, mintha ferdén zuhogna alá. Keressük meg a zöld háromszög jelzést.
A zöld háromszögre térve a köbánya felső peremén lassan emelkedve érkezünk meg a Kőrösi Csoma Sándor emlékműhöz, ahonnan szép a kilátás a völgyre. Folytatjuk az emelkedést a Lajos-forráshoz és a mellette álló egykori turistaházhoz, amely jelenleg kerítéssel elkerített munkaterület, úgy tűnik, hogy a felújítása elkezdődött, bár ebből még semmi nem látszik. A forrás vize hűs és tiszta, feltétlenül töltsük meg a kulacsunkat, bár lehet, hogy erre kicsit várakoznunk kell, sokan tartályokba töltik a vizet és autóval szállítják innen. A forrás alatti réten sok pihenőpad várja a vándorokat.
Ha kipihentük magunkat, következzen a Bölcső-hegy, amely a forrás mellett induló ösvényen érhető el. Rövid meredek kapaszkodás után a hegy dupla csúcsának nyergébe érkezünk, ahol az ösvény jobbra fordulva már kevésbé meredeken közelíti meg a kilátót. A fatorony innen már látszik is a fák között.
A hegy történetének ez a harmadik kilátója. A legelső kilátó már történelem, a második egy vadles szerű emelvény volt, amelyet a 80-as évek elején bontottak le, mert innen belátható volt a közeli Lom-hegy tetején lévő katonai objektum. Ez utóbbi megszűnésével viszont ismét lehetőség nyílt rá, hogy megcsodálhassuk innen a csodás panorámát. A kilátó oldalára helyezett tábla szerint egyszerre csak 5 ember tud a kilátó tetején tartózkodni, és valóban körülbelül ennyi hely van odafent.
A kilátótól visszaereszkedünk a Lajos-forráshoz, ahonnan a sárga sáv jelzést követjük, majd pár száz méter után balra fordulunk a kék kereszt jelzésre. A hegyoldalban érintjük a Kármán-forrást, ahol vizet is tudunk pótolni, de nem annyira bővizű, mint a Lajos-forrás. A Som-hegy oldalában ereszkedünk vissza Sikárosi elágazáshoz, ahonnan a túra elejéről már ismert kék jelzésen sétálunk vissza a Kis Rigó étteremhez.